Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
: 0 552 584 84 10 Caddebostan Mah. Dr. Abdülkadir Noyan Sok. No/16/26 Kat :3 KADIKÖY /İSTANBUL
Türkçe İngilizce Fransıca Almanca

Kepçe Kulak Estetiği (OTOPLASTY)

Kepçe Kulak Estetiği Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalıdır ?

Çocuk okula başlamadan kulak estetiğinin yapılması psikolojik açıdan yararlı olur. Çünkü o yaşlardaki çocuklar biraz acımasız olduğu için, kepçe kulak deformitesine sahip çocuklarla dalga geçerler. Bazı hassas çocuklar bunu kafaya takarak kendilerine güvensizlik geliştirebilirler. Daha önce yapılmamasının sebebi ise kulak gelişiminin devam etmesidir. Ancak çoğunlukla bu iş yetişkin çağlara veya bazen de ergenlik civarı yada sonrasına kalmaktadır.

Kulak Estetiği Çocuklar İçin Uygun mudur?

*Çocuğunuzun sağlık durumu iyi ise, hayati tehlikesi olan bir hastalığı veya tedavi edilmemiş bir kulak enfeksiyonu yok ise,

*5 yaş ve üzerindeyse,(Genel olarak 5 yaşta kulak kıkırdağı, düzeltme için yeterli uygunluğa sahip olmaktadır).

*Vereceğimiz talimatları uygulayabilme konusunda bizimle beraber hareket edebilecek durumdaysa,

* Hissettiklerini, açıklıkla ifade edebilecek yeteneğe sahipse ve

* Kulağı ile ilgili psikolojik veya fiziksel olarak yaşadığı/yaşama olasılığı olan olumsuzluklar söz konusu ise Kulak Estetiği Operasyonu için uygundur.

Her Kepçe Kulak Aynı Mıdır?

Bence her hastanın kepçe kulağı farklıdır. Kulak üç kısma ayrılır. Üst, orta ve alt bölümler ayrı ayrı kepçe olabilir. Hastanın kafa açısına göre kepçeliğin düzeltilmesi önemlidir. Örneğin yukarı doğru genişleyen bir kafada kulağın üst kısmı kafaya daha yakın yapılırsa sonuç daha güzel olur. Orta kısım kafaya çok yakın olmamalıdır. Kulak memesinin dışa doğru çıkık olması, kulak kenarının düzensiz şekli, üst ön kısmın açık olması ve iki kulağın farklı oranda kepçe olması özellikle ustalık isteyen aman düzeltilebilecek durumlardır. Çok sayıda kepçe kulak ameliyatı yapıyorum. Yaptıkça ne kadar fazla ayrıntıya dikkat etmem gerektiğini anlıyorum. İlk başlarda sadece kulağın arkaya kıvrılması yeterli geliyordu. Artık bu üç bölümün tam dengede olması ve kafa yapısına göre kulakların duruşunun düzeltilmesine çok önem veriyorum.

İlginizi Çekebilir  Kaş Kaldırma

Kepçe Kulak Ameliyat Nasıl Yapılıyor?

Ameliyat kulak arkasından yapılan bir cilt kesisi ile başlar, bu kesi genellikle doğal kulak arkası kıvrımından yapılır. Cerrah bu aşamadan sonra gerekli olan miktarda cilt çıkararak kıkırdak dokusunu ortaya koyar. Kıkırdak dokusuna genellikle kalıcı dikişler kullanarak şekil verir ve kulak kepçesini kafaya yakınlaştıracak dikişler koyar.

Bazı durumlarda kıkırdaktan bir miktar çıkarmak da gerekebilir. Uygulanması gereken teknik genellikle kulaktaki probleme göre seçilir ve yukarıdaki teknikler birlikte veya tek tek kullanılabilir.

Kulak kepçesine dikiş ve kesilerle istenilen şekil verildikten sonra cilt kesisi tercihen eriyebilen dikişlerle dikilir. Kulak çevresine antibiyotik emdirilmiş gazlı bezler ile pansuman yapılır. Aynı işlemler karşı kulak içinde uygulanır. Ameliyat sonlandırılır.

Ameliyat sonrasında hastanın başı kulakları saracak şekilde elastik bandajla sarılır.

Anestezi Türü

Lokal veya Genel anestezi altında uygulanır. Hastayla konuşarak anestezi türüne birlikte karar veriyoruz

Kepçe Kulak (Otoplasti) Ameliyatı, Kulak Estetiği Sonrası Beni Neler Bekliyor Olacak?

Ameliyattan sonra doktorunuz kulaklarınızı yumuşak bir bandajla kapatır. Ameliyatı takip eden 2 saat sonrasında ağrılar başlayabilir ancak ağrı kesici ilaçlarla kolayca kontrol altına alınabilecek derecede ağrıların oluşması normaldir.

Kulak Estetiği ameliyatınızın hemen ertesi günü bandajlarınız açılır. Bir miktar şişlik ve morarma olabilir. Sargı doktorunuz tarafından çıkartılıp kulaklarınız uygun pomad ile pansuman yapılır ve Ameliyatınızı takip eden sekiz hafta ( 2 ay) boyunca, uyurken kulaklarınızın zarar görmesini engellemek için bir kafa bandı takmanız önerilir.

İlginizi Çekebilir  Lip lift (Dudak Kaldırma) Ameliyatı

Ameliyatınızın 3. Gününde kulaklarınızı da ıslatıp yıkayacak şekilde banyo yapabilirsiniz. Banyo sonrası kulaklarınızı saç kurutma makinesinin ılık tarafı ile kurutup kulak arkasına doktorunuz tarafından önerilerim antibiyotikli kremi sürmeniz ve her banyoda temizleyip tekrar yeniden uygulamanız uygun olacaktır. Kulaklarınızın dışında kendiliğinden eriyen dikişler bulunmaktadır. Dikiş kulak arkası kıvrımda olduğundan, izi ilk günden itibaren dışarıdan bakan kimse tarafından fark edilmeyecektir. Dikişler 8-10 günde eriyip kaybolacak, sadece sizin gördüğünüz dikiş bölgesi de güneşten koruduğunuz şartlarda 1. Yılda hemen hemen tamamen silinecektir.

Yetenekli bir cerrah tarafından yapıldığında otoplasti, kişinin hayat kalitesinde büyük değişiklikler yapabilir. Daha orantılı bir yüz elde etmek gibi fiziksel yararları dışında, hastanın kendine güvenini güçlendirme gibi psikolojik yararları da bulunmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Kepçe kulak operasyonu yaptırmalı mıyım?

Eğer yaşanılan bir travma sonucu yada genetik olarak kulaklarınızdan dolayı estetik kaygılar taşıyorsanız EVET siz “Kepçe Kulak” operasyonu yaptırabilirsiniz.

Operasyon öncesi nelere dikkat edilmesi gerekir?

Muayeneniz sırasında tüm beklenti ve kaygılarınızı doktorunuz ile paylaşmalısınız. Muayene sırasında genel sağlık durumunuz hakkında size sorulacak bilgilere detaylıca cevap vermeli, geçirdiğiniz hastalık, kullandığınız ilaçlar konusunda doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

Operasyon nasıl olacak?

Bu operasyon çocuklarda genel, yetişkinlerde lokal anestezi ile yapılır. Ortalama süresi 30 dk ile 1.5 saat arasında değişir, bir kaç saat içinde evinize gidebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Genital Estetik

Operasyon sonrası gündelik hayata dönüş süreci nasıl olacak?

Operasyon sonrası erken dönem genellikle rahat geçer. Minimum düzeyde kulak arkasında ödem olabilir. Kesi çok küçük ve kulak arkasında olduğu için iz görülmez. 3 gün boyunca kalacak bir bandaj operasyon sonrasında takılır, ardından sadece 2-3 haftalığına tenisçi bandı takılması gereklidir. Sosyal hayata hemen dönülebilir. Artık kulaklarınızı saçlarınızla kapatmak durumunda değilsiniz.

-YÜZ
-MEME
-VÜCUT
-DOLGU
-CİLT
-SAÇ EKİMİ