Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
: 0 552 584 84 10 Bağdat Caddesi Doktor Abdülkadir Noyan sokak No:344 ahenk apartmanı Kat :3 daire 6 Kadıköy İstanbul (Erenköy divan pastanesi karşısı)

Burun Estetiği

burun estetiği

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir?

Burun estetiği, burun şeklinden memnun olmayan kişilerin yaptırdığı cerrahi bir operasyondur. Estetik operasyonlar arasında en faza tercih edilen ve başarılı sonuçlar edilen ameliyatlardan biri olduğunu söyleyebiliriz.

Daha karakteristik ve estetik bir görünüme sahip olmak isteyen kişiler tercih eder. Gerekli muayeneler yapıldıktan sonra da kişilerin operasyon için uygun olup olmadığına karar verilir. Sonrasında da kişi yepyeni mükemmel burnuna kavuşması için operasyon gerçekleştirilir.

Burun Estetiği Kimlere Uygulanır?

Burun estetiği kimlere uygulanır sorusunun cevabı oldukça merak edilen konuların başında gelir. Birçok kişi burun görüntüsünden rahatsız olduğu için cerrahi müdahale düşünmektedir. Ancak tabi cerrahi operasyonlar, herkese rahatlıkla uygulanabilen müdahaleler değildir.

Kişilerin bazı kriterlere sahip olması gerekir. Öncelikle rinoplasti operasyonunda önemli bir yaş sınırı vardır. Bu yaş sınırı kadınlarda 16 erkeklerde ise 18 olmaktadır. Bu yaş sınırını geçen kişilerde dikkat edilen diğer unsurlardan biri kişilerin cerrahi müdahaleye engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunun olup olmadığıdır.

Genel olarak kimlerin burun estetik operasyonuna uygun olup olmadığına ancak uzman doktor karar verebilecektir. Detaylı bir muayenenin ardından sizlere bu konuda bilgi verilecektir. Her ne kadar çok zor ve riskli bir operasyon olmasa da bazen kişileri ameliyat olmasını engelleyen çeşitli durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

burun estetiği

Burun estetiği genel olarak genel anestezi altında yapılan bir operasyondur. Çok nadir olarak lokal anestezi ile yapılan bir işlemdir. Burun estetik işlemleri nasıl yapılır? konusunda bilgi vermeden önce basit olarak açık ve kapalı olan çeşitlerinden bahsetmek istiyoruz.

Her iki yöntemde de başarılı sonuçlar elde edilmekte ve kendi içinde avantajları bulunmaktadır. Açık ve kapalı olarak ifade edilen bu yöntemlerde açık operasyonda doktorunuz burun içini daha iyi görebildiği için çok daha etkin bir şekilde müdahale edebilmektedir.

Burun septumuna daha rahat ulaşım sağlayabildikleri için şekillendirme konusunda da daha rahat ettiklerini söyleyebiliriz. Bu operasyonun tek dezavantajı sonrasında iz kalma durumudur. Ancak bu iz oldukça minimal bir izdir ve zamanla da zaten tamamen düzelmektedir.

Kapalı burun estetik işlemlerinde ise burun açılmaz ve burun deliklerinden girilerek operasyon gerçekleştirilir. Açık operasyona göre çok daha konforludur ancak ciddi radikal müdahalelerde pek tercih edilmez.

Son yıllarda ayrıca açık ve kapalı burun estetik operasyonlarında kemiklerin şekillendirilmesi için Piezo tekniği uygulanmaktadır. Bu teknik sayesinde operasyonda kemiklerin çevresinde yer alan kıkırdak ve dokulara zarar verilmiyor ve bu da iyileşme sürecini hızlandırıyor.

Hangi yöntem tercih edilirse edilsin, genel anestezi altında yapıldığı için kişiler herhangi bir acı hissi duymamaktadır. Genellikle önceden belirlenen modelleme ile buruna uygun şekil verilerek operasyon tamamlanmaktadır.

Burun Estetiği Öncesi Hazırlıklar

Burun estetik öncesi hazırlıklar sayesinde hem operasyonun daha başarılı geçmesi hem de oluşabilecek komplikasyonların azaltılması sağlanır. Genel olarak ameliyat öncesi yapılan işlemler;

 • Anestezi uzmanları gerekli tetkikleri sağlar ve genel sağlık taramanızı yapar. Böylece ameliyata engel bir sağlık probleminiz olup olmadığı tespit edilir.
 • Cerrahi müdahale öncesinde kişilerin nezle, soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıkları yaşamıyor olması gerekir. Ayrıca uçuk çıkarmak gibi durumlarda yine operasyona engel teşkil etmektedir. Bu konularda doktorunuzu mutlaka bilgilendirmeniz gerekir.
 • Daha önce yapılan bir burun ameliyatı var ise bu konuda mutlaka bilgi verilmesi gerekir. Daha önce yapılan cerrahi müdahaleler, yeni geçireceğiniz operasyonun seyrini değiştirebilecektir.
 • Düzenli olarak kullandığınız ilaçlarınız, kronik rahatsızlığınız varsa yine bu konuda doktorunuzu mutlaka bilgilendirmeniz gerekir.
 • Ameliyat öncesinde kişilerin en az 10 gibi bir süre öncesinde aspirin gibi kan sulandırıcı etkiye sahip ilaçları bırakması gerekir.
 • Ameliyat günü doktorunuzun sizleri bilgilendirdiği şekilde hiçbir şey yememeniz gerekir.
 • Ameliyat öncesi ayrıca yine kan sulandırıcı etkisi olan sarımsak ve çeşitli bitki çaylarından uzak durmanız gerekir.
 • Sigara cerrahi operasyonlar sonrasında yaraların geç iyileşmesine neden olduğu için hem operasyondan önce hem de sonrasındaki en az 3 hafta gibi bir süre içilmemesi gerekir.
 • Operasyon öncesinde doktorunuza danışmadan herhangi bir ağrı kesici dahi almamanız gerekir.
 • Ameliyattan önce sizlere bir onam formu imzalatacaktır. Bu form her cerrahi operasyon öncesinde imzalatılan rutin bir şeydir. Bu durum sizin endişelendirmemelidir.

burun estetiği

Burun Estetiği Sonrasında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Burun estetik sonrasında bilinmesi gerekenler neler ayrıca bahsetmek istiyoruz. Operasyonun öncesinde nasıl bazı önemli ayrıntılara dikkat edilmesi gerekiyorsa aynı şekilde operasyondan sonra herhangi bir sorun yaşanmaması içinde yine bazı önemli noktalara dikkat edilmesi gerekir. Operasyon sonrasında dikkat edilmesi gerekenler;

 • Burun operasyonu sırasında tampon uygulaması yapılmaktadır. Bu tamponların çıkarılma süresi doktorunuz tarafından belirlenmektedir. Aynı şekilde tamponların çıkarılma işlemini de doktorunuz yapmalıdır.
 • Cerrahi ameliyat sonrasında tamponlar yüzünden boğazınızda hafif yanma hissi, kuruluk ve boğaz ağrısı olabilir. Bu durum 3-4 gün içinde geçecektir.
 • İşlem sonrasında genel olarak çok şiddetli ağrı görülmemektedir. Hafif ağrılar içinde doktorunuz ağrı kesici vermektedir.
 • Yine ameliyattan sonra gözaltlarınızda şişlik ve morluk olabilir. Bunlarda ortalama 3-4 gün içinde kendiliğinden geçecektir.
 • Burnunuzda hafif kanlı akıntılar gelebilir bu normal bir durumdur. Ağızdan ve burundan yoğun bir biçimde kan geldiği zaman bu durum endişe vericidir ve mutlaka bu durum yaşandığında doktora danışılması gerekir. Bunların yanında yüksek ateş, aş ağrısı ve kötü kokulu akıntı olduğunda da doktorunuza başvurmanız gerekir.
 • Ameliyattan sonra gıda alımı için 4 saat, su içmek için ise en az 3 saat beklemeniz gerekir.
 • Operasyon sonrasında tamponlarınız çıkarılıncaya kadar istirahat etmeniz gerekir. Egzersiz ve yorucu sporlardan uzak durun.
 • Çok sert gıdalar tüketmeyin ve özellikle aşırı sıcak olan içecekleri tüketmemeye çalışın.
 • Kalp seviyenizden yüksekte alacak biçimde yüksek bir yastıkta uyuyun.
 • Yerden bir şey almanız gerektiğinde başınızı çok fazla yere eğmeden bunu yapın.
 • Ağır kaldırmayın.
 • Bir süre sümkürmemeniz gerekir.
 • Buharlı ve çok sıcak banyolar yapmayın ve duşta mümkün olduğunca kısa kalın.
 • Güneşe çok fazla temas etmeyin ve güneş banyosu yapmaktan kaçının.
 • Operasyon öncesinde olduğu gibi sonrasında da kan sulandırıcı etkisi olan ilaçların kullanılmaması gerekir.

Burun Estetiğinde Burun İçi Tampon Konulur Mu?

Burun estetik operasyonlarında yaygın olarak burun içi tampon kullanılmaktadır. Birçok hastanın bu operasyondan korkmasının veya istememesinin en önemli nedenlerinden biri de bu tampondur.

Tampon olduğu süre zarfında kişilerin nefes almakta zorlanması ve özellikle tampon çıkarılırken çok acı hissedilmesi doğal olarak kişilerin çekinmesine neden olmaktadır.

Bu tamponların kullanılmasının en önemli nedeni, operasyon sırasında burun içinde kan pıhtısı oluşup burunda şişmeye neden olmamasıdır. Eskiden tüm cerrahi burun operasyonlarında tampon uygulaması yapılaşa da günümüzde bazı özel tekniklerle yapılan operasyonlarda tampon kullanılmamaktadır.

Tamponsuz uygulamalarda yapılan işlem bir çeşit zımbalamadır. Septal stapler ismi verilen aletler sayesinde yara yüzeyleri birbirlerine iplerle zımbalanmakta ve bunlarda aynı şekilde tampon görevi görmektedir. Tampon kullanılmadan yapılan operasyonlarda iyileşme süreci hem de hızlı olmakta hem de kişiler de tampondan kaynaklı oluşan şişlikler ve göz altı morlukları olmamaktadır.

Hastası Ne Zaman Taburcu Olur?

Burun estetiği operasyonları hem çok zor değil hem de sonrasında kişilerin çok dikkatli olması gereken müdahalelerdir. Diğer estetik işlemleri gibi kişiler ne yazık ki hemen evlerine gidememektedir. Bu operasyon sonrasında hastanın 1-2 gün kadar hastanede kalması gerekir.

Operasyondan sonraki birkaç gün hem beslenmesi hem de burnunu koruması çok önemli olduğu için hastanede gözetim altında olması çok daha doğrudur. Hastanede kalan kişilere tamamen sıvı gıdalar verilerek beslenmesi sağlanmaktadır.

Operasyon sonrasında oluşabilecek komplikasyonlara anında müdahale edilebilmesi için de yine kişinin birkaç gün hastanede kalması önemlidir. Zaten doktorunuz sizleri bu konuda yeterince bilgilendirecektir.

Estetik Sonrası Hastasında Çok Ağrı Olur mu? Morluk ya da Şişlik Olur mu?

Estetik sonrasında yapılan işlemlere ve uygulanan yöntemlere göre hastalarda ağrı durumu olabilir. Bu ağrı durumu dayanılamayacak seviyede değildir. Zaten doktorunuz süreci daha rahat atlatabilmeniz için sizlere uygun ilaçları yazacaktır.

Bu ilaçları kullandığınızda ağrılarınız en azından minimum seviyeye inecektir. Morluk ve şişlik durumu da aslında her türlü cerrahi müdahale sonrasında görülen komplikasyonlar arasında gösterilebilir. Estetik operasyonlarında da sıklıkla karşılaşılan durumların başında gelir.

Morluk kısa sürede geçse de burunda ve genel olarak yüzde bir süre daha şişlik devam edebilir. Zaten burnun şişliklerinin gitmesi ve tam şeklini alması birkaç ayı bulacaktır.

Tamponsuz olarak yapılan burun estetiklerinde morluk ve şişlik çok daha az görülen bir durumdur. Bunları tercih ettiğinizde çok daha rahat edebilirsiniz.

Burun Estetiği Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?

Burun estetik operasyonları koşulları sağlayan ve burun yapısından memnun olmayan herkesin tercih edebileceği estetik müdahalesidir. Hangi durumlarda yapılır sorusuna aslında istenilen her durumda yapılabileceğini söyleyebiliriz.

Yani burnunun görüntüsünü beğenmeyen herkes estetik kaygılarla veya sağlık problemi yaşayan herkeste bunun için bu operasyonu geçirebilir. Genel olarak bu operasyonlar aşağıdaki durumlarda tercih edilir;

 • Burun kişinin yüz yapısına göre büyük veya küçük ise
 • Burnun eğri veya çöküntülü olması
 • Burnun kemerli olması
 • Burun ucunun düşük olması
 • Burun ucunda deforme olması
 • Burun içinde et olması
 • Burunda nefes almaya engel olan herhangi bir rahatsızlığın olması

Burun Estetiği Yaş Sınırı Var mıdır?

Burun estetiği yaş sınır tabi ki vardır. Sonuç olarak her yaştan insana uygulanabilen bir yöntem değildir. Alt yaş sınır genç kızlarda 16 iken erkeklerde ise 18 olmaktadır. Üst yaş sınır ise genel olarak kişilerin operasyonu geçirmesine engel olacak herhangi bir sağlık sorunu yok ise aslında yoktur.

Yani üst sınır olarak her yaştan insan burun estetik operasyonu olabilir. Ama tabi gerekli kontrollerin yapılması ve kişilerin operasyona uygun lup olmadığının tespit edilmesi gerekir. Sonrasında ancak en doğru karar verilebilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Çeşitleri Nelerdir?

Genel anlamda bakıldığında burun estetik operasyonları açık ve kapalı olmak üzere iki çeşittir. Bunlar kendi içinde farklı türlere ayrılır. Kişiler burun yapısına ve isteklerine göre değişen bu türler aşağıdaki gibidir;

 • Primer Rinoplasty: Genel olarak en fazla tercih edilen burun estetik türüdür. Bu operasyonlarda kişilerin burun kemeri alınır, kıkırdakları küçültülebilir, burun projeksiyonu kısaltılır ve yüzlerine uygun orantılı bir burun yapılır.
 • Komplike Rinoplasty: Genellikle daha önce cerrahi müdahale görmüş burunlarda kusurların düzeltilmesi ve burnun yeniden şekillendirilmesi için tercih edilir. İlk yapılan ameliyatlara göre çok daha uzun sürer.
 • Tipplasty: Bu operasyonda burun kemerine dokunulmaz ve sadece kıkırdaklar üzerinde müdahale sağlanır. Ayrıca burun ucunun düzeltilmesi için tercih edilir.
 • Septorinoplasty: Estetik müdahale ile birlikte burunda nefes alma problemi varsa buna neden olan unsurların ortadan kaldırılması için de tercih edilir. Özellikle nefes almayı engelleyen kıkırdak eğrilikleri ve kemer sorunlarını düzeltir.
 • Konka Cerrahisi: Burun içinde bulunan ve kişilerin nefes almasını engelleyen etlere konka ismi verilir. Konka cerrahisi de bu etlerin alınması veya küçültülmesi için tercih edilir.
 • Septoplasty: Burnunda estetik bir müdahale istemeyen ancak nefes almasını engelleyen sorunlar olan kişiler için uygulanan bir yöntemdir. Bu ameliyatlarda estetik bir müdahale yapılmaz ve sadece burun içinde, kişilerin nefes almasını engelleyen unsurlar düzeltilir.

Burun Estetiği Sonrası İyileşme Süreci Nedir?

Burun estetiği sonrasında en önemli konulardan biri iyileşme sürecinde sizlere sunulan tavsiyelere ve önerilere uymanızdır. Ne kadar doktorunuzun sözünü dinler ve dikkatli olursanız süreç o kadar rahat geçer. Öncelikle sorunlarında oluşan morluklar ve şişlikler sizi endişelendirmemelidir.

Çünkü bunlar tamamen geçicidir. Bu süreçte doktorunuza danışarak soğuk buz uygulaması yapabilirsiniz. Ameliyat sonrası çok fazla ayakta durmanız ve kendinizi yormanız, ağrılarınızın artmasına neden olur. Bu yüzden de bol bol istirahat etmeniz önemlidir.

Operasyondan sonraki birkaç gün kişiler sıvı besinler almalıdır. Özellikle çiğnemesi zor ve sert gıdalardan uzak durulması gerekir. En azından 2 hafta bu şekilde beslenmeniz yine iyileşme sürecinde sizlere katkı sağlayacaktır. Kontrollerinizi aksatmamalı ve herhangi bir sorun yaşarsanız mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular

Burun estetik ile birlikte farklı operasyonlar yapılabilir mi?

Cevap: Burun estetik operasyonlarında sadece estetik müdahaleler değil aynı zamanda kişilerin sağlığını olumsuz etkileyen herhangi bir durum varsa bunlar da düzeltilebilir. Yani tek bir cerrahi operasyonda birden fazla sorun rahatlıkla düzeltilebilir.

Burun estetiği yapıldıktan sonra nefes alma sorunu da giderilebilir mi?

Cevap: Burundaki şekil bozuklukları düzeltildiğinde eğer nefes almanızı engelleyen unsurlar düzeltildiyse nefes alma sorunu da ortadan kalkar. Ancak nefes almanızı engelleyen şey, estetik yapılan müdahale değilse ekstra olarak sorunu gidermek için işlem yapılır. Örneğin sorun burun içinde olan etse buna yönelik ayrıca işlem yapılır.

Burun estetik operasyonlarını sigorta karşılıyor mu?

Cevap: Burun estetik operasyonlarında sağlığa yönelik bir işlem yapıldıysa sigorta karşılamaktadır. Ancak estetik bir müdahale olduğunda ne yazık ki sigorta bu işlemi karşılamamaktadır.

Burun estetiğinde yüz analizi neden gereklidir?

Cevap: Burun estetik operasyonlarında yüz analizi çok önemlidir çünkü ancak bu şekilde kişiye en uygun olan burun biçimi bulunabilir. Bu tarz operasyonlarda yapılan en büyük hata belirli bir burun şeklinin herkese aynı şekilde uygulanmasıdır.

Ancak kişilerin yüz yapısı, cinsiyeti, altın oranı vesaire birçok duruma göre burun boyutunun ve şeklinin belirlenmesi gerekir.

Burun Estetiği Fiyatları 2021

Burun estetiği olmak isteyenleri yakından ilgilendiren bir konu varsa o da bu operasyon için ödenmesi gereken ücrettir. 2021 yılı için günce fiyatlar hakkında bilgi almak istediğinizde öncelikle operasyonu gerçekleştirecek olan uzman doktor ile görüşmeniz gerekir.

Bu operasyonların fiyatlarını etkileyen birçok önemli etken vardır. Kişinin burnundaki temel estetik sorunlar, hangi yöntemlerin kullanılacağı, burun estetik operasyonu ile beraber yapılacak başka bir işlemin olup olmaması, klinik ve doktor seçimi gibi önemli faktörler fiyatı belirler. Bu yüzden de detaylı bilgi almak için öncelikle muayene olmanızda fayda vardır.

Burun estetik operasyonlarında bazen tek bir operasyon yeterli gelmez. Bu durumda da ekstra olarak yapılacak işlemler ve başka bir cerrahi operasyon fiyatın değişmesine neden olmaktadır.

Burun estetiğine ilişkin fiyat bilgisi almak için uzmanlarımızla görüşebilir ve detaylı muayene olabilirsiniz. Burun estetiği fiyatları 2021 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşın.

Yorum Yap

-YÜZ
-MEME
-VÜCUT
-DOLGU
-CİLT
-SAÇ EKİMİ