Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
: 0 552 584 84 10 Caddebostan Mah. Dr. Abdülkadir Noyan Sok. No/16/26 Kat :3 KADIKÖY /İSTANBUL
Türkçe İngilizce Fransıca Almanca

Liposuction

liposuction

Liposuction Nedir?

Liposuction; Sıfır Beden Olmanın Değil Vücudu Şekle Sokmanın Mükemmel Yoludur. Genetik nedenler ve hormonların da etkisi ile vücudumuzda yağlar farklı bölgelerde birikir. Yağların birikerek depolanmasının da etkisi ile rahatsız edici görüntü meydana gelir. Bu durumda Liposuction yöntemi en etkin ve kesin sonucu verir.

Üst kollarda- bacaklarda, sırtta, bacak içleri, göğüs kafesi bölgesinde, yanaklarda, baldırlar, ayak bileklerinde, karın, bel, uyluklar, bel, kalçalarda (kaba etler), boyun- çene altında, diz çevresinde ve memelerde (özellikle erkeklerde) yağ birikmesine bağlı oluşan vücut şekil bozuklularında uygulamada etkili ve başarılı sonuçlar meydana getirmektedir.

Bazı durumlarda liposuction uygulaması tek başına yeterli iken bazı durumlarda, yüz germe, karın germe, meme küçültme ile aynı anda uygulanması gerekebilir. Bu durum operasyon öncesi konsultasyonda hekiminiz ile birlikte karar verebilirsiniz.

Liposuction , egzersiz yapılmasına rağmen; diyet ile verilemeyen kalıcı yağların tedavisi amacıyla yapılan kozmetik işlemdir. Karın, bel, uyluklar, kalçalar, kollar, basen ve boyun gibi vücudun belirli bölgelerindeki yağı almak için bu tedavi uygulanabilir.

Liposuction yöntemiyle bu bölgelerde bulunan fazlalıklar alınarak bölgesel şekillendirme işlemi sağlanır. Liposuction kilo vermek amacıyla uygulanan bir işlem değildir.  Aşırı kilonuz varsa obezite devatisi amacıyla a mide baypas ameliyatı (tüp mide ameliyatı) gibi bariatrik prosedürlerle liposuctiona göre sizn için daha faydalı olabilir.

Belirli noktalarda çok fazla vücut yağınız varsa kilo vermenize rağmen bölgesel fazlalıklardan kurtulamıyorsanız liposuction operasyonu için iyi bir aday olabilirsiniz.

Liposuction Nasıl Yapılır?

Öncelikle Liposuction yapılacak bölgeler tespit edilir.

Daha sonrasında yağ alınacak bölgeye yağların çözülmesini sağlayan bir sıvı kanüller yardımı ile bu bölgeye verilir. Kanüller içleri boş ve ince olan borulardır. Çözülen yağ, vakum yardımı ile alınır.  Ameliyat, hastane ya da klinik ortamında genel anestezi alınacaksa aneztezi hekimi gözetiminde uygulanır.

Ameliyat vakum uygulanarak yapılır ve bölgelerin durumuna göre 1-3 saat arasında sürer. Kanül giriş delikleri genellikle dikilmez veya 1 dikiş konur. Bazen yoğun yağ alımı yapılan hastalara özel ince borular (dren) konur, bu içeride biriken sıvının dışarı atılmasını sağlayarak ödem oluşumunu azaltır.

Ameliyatın büyüklüğüne bağlı olarak aynı gün taburcu olabilirsiniz ya da 24 saat gözlem sonrası hastaneden çıkmak mümkündür. Ameliyat sonrası genellikle rahat geçer. Ağrı oldukça azdır ve ilaçlarla giderilebilir. Ameliyat sonunda yağ alınan bölgeye baskı uygulamak amacıyla hemen ameliyat biter bitmez özel korse giydirilir. Ameliyat sonrası hasta pansuman yapılır.

Hasta korse giymeye 5-6 hafta devam eder. Vakum uygulanmış alanlarda morumsu renk değişiklikleri olabilir. Şişlik, karıncalanma ve yanma hissi olabilir. Bunlar 3 hafta içinde kendiliğinden kaybolur. Ameliyat yara izleri de 2-3 ay içinde belli belirsiz hale gelir.

Liposuction Öncesi

Her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatta da işlem öncesinde kan sulandırıcı aspirin gibi ilaçların 10 gün önceden kesilmesi çok önemlidir. Tedavi öncesinde şeker, tansiyon ya da tiroid hastalığınız işlem öncesi tiroid tahlilleriniz istenir ya da tansiyonunuz ölçülerek normal değerlerde ise ameliyata alınabilirsiniz.

Ameliyat saatinden 6 saat önce hiçbir şey yiyip içilmemeli ve midenin boş olması anestezi sırasında ve sonrasında bulantı kusmanızın olmaması açısından önemlidir. Operasyon sabahı ameliyat öncesi kan tahlilleriniz alınacak ve tüm sonuçlar normal olması halinde ameliyata alınabilirsiniz.

Liposuction Kimler İçin Uygundur?

Liposuction kilo verdiği halde bölgesel fazlalıklardan kurtulamayan vucut şekillenmesi isteyen hastalar için uygun bir tedavi yöntemidir.

Liposucution Yöntemleri Nelerdir?

Vaser liposuction

VASER liposuction, yağ hücrelerini ultrason enerjisi ile parçalayan ve onları daha derin dokulardan gevşeterek tedavi sırasında yağın daha etkili bir şekilde alınmasını sağlayan bir liposuction çeşididir.

VASER, ses enerjisinin oluşturduğu titreşimlere verilen kısa addır.  Bu ultrason teknolojisi, yağ hücreleri arasındaki bağları koparmak için güçlü ultrason enerjisi dalgalarını kullanır.

VASER liposuction, klasik liposuctiona göre daha kontrollü bir kozmetik prosedür olarak kabul edilir.  Vaser liposuction ile %20 daha fazla yağ alınmasını sağladığı gibi cilt sıkılaşmasını da sağlayan bir teknolojidir.

Lazer Liposuction

Lazer desteğiyle yapılan bu işlemde ilk olarak, yağ dokusunu eritilerek sıvı forma kavuşur. Daha sonra klasik liposuction yapılarak vakum desteğiyle sıvılaşan yağlar ince, metal borular ile vücuttan alınır. Sonrada vücudun sıkılaşmasını sağlar. Bu işlem ortalama 1- 2 saat sürmektedir.

Lazer liposuction avantajı kanama olmamasıdır.  Yağ hücrelerinin lazer enerjisinin ürettiği ısıyla patlatılarak bu yağ hücreleri sıvılaştırılır. Ayrıca sadece yağ hücrelerini etkilediği için damar ve sinirlere zarar vermemektedir.

J-Plasma ile liposuction

J-Plasma, vücutta liposuction sonrası gevşemiş cildi sıkılaştırmak için kullanılan ve kayda değer sonuçlara sahip bir teknolojidir. . Soğuk helyum plazması deri alt katmanlarından deriye uygulanırken aynı esnada su buharı molekülleri buharlaşarak doku travması oluşumunu engeller.
Liposcution Sonrası İyileşme Süreci

Her ameliyat sonrasında olduğu için Liposuction sonrasında da ödem ve şişlik ve hafif morlukların görülmesi normaldir. Zaman içerisinde bu problemler tamamen düzelecektir. Operasyon sonrasında mutlaka tüm hastalara sıkı korse giyilmesini öneriyorum.

Bu korseler alınan yağ dokusunun miktarı ve uygulanan liposuction çeşidine göre değişmekle beraber ortalama 6 hafta korse kullanımını öneriyorum. Ödem ve morlukların görülmesi iyileşme sürecinde beklenen durumdur.

Korse kullanılmasına özen gösterilmesi hem iyileşme sürecini kısaltacak hem de bu süreçte ödemlerin hızlı dağılmasına destek olacaktır. İşlem sonrası kendiliğinden eriyen dikişler kullanıyoruz bu sebeple dikiş alma gibi bir prosedüre ihtiyaç yoktur.

Dikişler 2 hafta gibi bir sürede kendiliğinden eriyerek yok olacaktır. Yaklaşık 1 hafta sonra masa başı işinize dönüş yapabilirsiniz.  Uygulamadan 1 ay sonra spor yapabilir ağız egzersizlere başlayabilirsiniz.

Liposuction En Sık Nerelerde Tercih Ediliyor?

Erkekler liposuction meme ve karın bölgesi şekillendirmek için en çok tercih ederken kadınlarda basen,bacak içi karın bel bölgesi ve gıdı bölgesindeki fazlalıklardan kurtulmak için liposuctiona başvururlar.

Liposuction Sonuçları Kalıcı Mıdır?

Liposuction sonrası tekrar yağlanma olmaz ve kilo almam diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. İşlem sonrası beslenme ve diyet programının düzenli olması önemlidir. Tekrar kilo almamak için uygulama sonrasında yaşam şekli, egzersiz yapılması son derece önemlidir. Çok sık kilo alma ve verme bölgesel yağlanmaların yeniden oluşmasına sebep olabilir.

Liposuction ameliyatı oldum kilo alırsam yine eski halime gelirmiyim?” en sık sorulan sorudur. Tabi ki liposakşın sonrası bir daha asla kilo almayacaksınız demek değil.

Bu kişinin kendine dikkat etmesi ile ilgili. Ancak işlem sonrası kilo almanız zorlaşacağı gibi vücut formunuzda kolay kolay bozulmayacaktır. Tedavi sonrasında beslenme düzenine dikkat ettiğiniz sürece bölgesel yağlanma tekrarlanmaz ve vücut kontürü tekrar bozulmaz.

Liposuction Ameliyatı Sonrasında Neler Yapmalıyım?

Liposuction ameliyatı bittikten sonra hemen sosyal hayatınıza dönebilirsiniz. Ortalama olarak işlemden bir ay sonra havuz veya denize girebilirsiniz. Ameliyat sonrasında gözle görülür değişimler oluşur.

Hastanede Kalmalımıyım : Liposuction operasyonunu lokal ya da genel anestezi ile yapabiliyoruz. Tedavi edilecek alan sayısı birden fazlaysa genellikle 1 gece hastanede kalınmasını tavsiye ediyorum. Genel anestezi ile tek bölge karın liposuction ya da sadece basen liposuction işlemi uygulandıysa 4 saatlik bir dinlenme süresinin sonunda hastalarımı evlerine gönderiyorum.

İyileşmeyi Hızlandıran Uygulamalar: Ameliyat sonrası 7.günden sonra lenf drenaj masajı ödemin dağılmasına yardım ederek hastaların kendisini daha iyi hissetmesini sağlıyor. İyileşme süresini hızlandırmak amacıyla Enfla-C gibi ödem ve morluk azaltıcı ilaçların kullanımını,erken harekete başlanılmasını ve uzun süre istirahat edilmemesini öneriyoruz.

Ağrılar Çok Olur mu?

Ameliyat sonrası ağrılar ilk birkaç gün sürebiliyor. Bu süre zarfında hastalara parasetamol, ibuprofen gibi non- steroid ilaçlar kullanılmasını öneriyorum

Günlük Hayata Dönüş: 3-5 gün içinde genellikle hastalar masa başı işlerine dönebiliyorlar. Operasyondan 2 gün sonra korsenizi çıkarıp duş alabilirsiniz. Dikişleri bulunduğu bölgeye tekrardan yara pansumanı uygulamadan duş sonrası direk korse kullanımını öneriyorum

Spor Faaliyetleri: Ameliyattan1hafta sonra yürüyüşlere başlayabilirsiniz.3. haftadan sonra tempolu yürüyüş yapılabilir. 6.haftadan itibaren ağır sportif faliyetler serbesttir.

Sonuçları Ne Zaman Görebilirim: Ameliyat sonrası ilk 2 ay şişlik ve sertlik oluşması son derece normaldir. 6.aya kadar liposuction yapılan bölgedeki sertlikler yumuşayarak deriniz sıkılaşmaya başlayacaktır.

Liposuction tekniği hangi bölgelere uygulanabilir?

 • Vücudunuzda kil vermenize rağmen gitmeyen biriken inatçı yağ depolarından kurtulmak için
 • Gıdı ve boyun bölgenizdeki fazlalıklar için
 • Kolların iç yüzüne
 • Karın, bel, göbek bölgenize
 • Kalça, uyluk, baldır, düz üstü ve ayak bileği inceltilmesi amacıyla
 • Koltuk altı bölgesine
 • Erkeklerde jinekomasti tedavisi amacıyla meme bölgesine uygulanabilir.

Liposuction Ameliyatı Genel Anestezi ile Mi Yapılır?

Gıdı bölgesi gibi kçük bir alanını tedasini düşünüyorsanız bu işlem lokal anestezi ile yapılabilie. Ancak karın ya da sırt gibi geniş alandan yağ alınmasını istiyorsanız bu işlem ameliyatın konforlu olbilmesi için genel anestezi ile yapılmalıdır

Liposuction Ameliyatı Riskleri Nelerdir? Yan Etkisi Var Mıdır?

Liposuction düşük riskli estetik operasyonlardan bir tanesidir. Ancak bu, yan etki riski hiç olmadığı anlamına gelmez.

 • İşlemden sonraki günlerde morarma kızarıklık ve liposuction giriş deliklerinden ufak sızıntı şeklinde kanamalar olması muhtemeldir bu sizi endişelendirmesin
 • Operasyon sonraki süreçte ilk haftada yorgunluk ve bitkinlik oluşabilir.
 • Liposuction uygulandığı bölgede ilk birkaç gün hafif-orta şiddette kas ağrısı olması muhtemeldir
 • Liposuction’dan iyileştikten sonra operasyon giriş yerlerinde 4-5 mm boyutunda kızarıklık olabilir. Bu kızarıklıklar 2.aydan itibaren solup belirsiz hale gelmeye başlayacaktır.
 • Hiperpigmentasyon, asimetri veya cilt düzensizlikleri
 • İyileşme süreci sonunda ciltte gevşeklik
 • Sıvı birikimi. Deri altında seroma ismi verilen ve yağ hücreleri alınan yerlerde sıvı birikimi oluşabilir. Bu sıvının iğne ile boşaltılması gerekebilir.
 • Deri enfeksiyonları nadirdir ancak liposuction sonrası enfeksiyon oluşum riskini azaltmak amacıyla her hastamıza antibiyotik kullanılmasını öneriyoruz.

Liposuction Kilo Verme Amacıyla Yapılabilir mi?

Yağ alma işleminde, vücuttan gereğinden fazla yağ miktarda yağ alma işlemi yapılmadığı sürece size bir zararı yoktur. Ancak bu işlemden sonra diyet ve sporla sağlıklı beslenme düzenine geçilmelidir.

Sağlıksız beslenmeye devam edip bölgesel yağlardan kurtulmak istiyorsanız ve kısa sürede kilo vermek amacıyla liposuction tedavisine başvuruyorsanız işlem sonrası hayal kırıklığı yaşama ihtimalinizin olduğunu gözden kaçırmamalısınız.

Bir Seferde Kaç Litre YAlınabilir? Liposuction Tekrar Yapılabilir mi?

Hastanın dengesini ve vücut fonksiyonlarını bozmadan etek seferde 5-7 litre yağ almak mümkündür. 7 litrenin üzerinden yağ alınması durumunda vücut dengesi bozularak yoğun bakım gerekebileceği unutulmamalıdır. Liposuction tedavisi yapıldıktan 6 ay sonra tekrardan operasyon yapılabilmesi mümkündür.

Liposuction Fiyatları 2023

Yağ aldırma liposuction fiyatlandırması yağın alınacağı bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Ek olarak da deri sarkmasın diye VASER LİPOSUCTİON ,LAZER LİPOSUCTİON yada PLAZMA J uygulanabilir.   İşte tüm bunlar liposuction yağ aldırma fiyatlarını etkilemektedir. Liposuction fiyatları 2023 hakkında bilgi için bizlere hemen ulaşın.

No Thoughts on Liposuction

Yorum Yap

-YÜZ
-MEME
-VÜCUT
-DOLGU
-CİLT
-SAÇ EKİMİ