Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
: 0 552 584 84 10 Caddebostan Mah. Dr. Abdülkadir Noyan Sok. No/16/26 Kat :3 KADIKÖY /İSTANBUL
Türkçe İngilizce Fransıca Almanca

POST BARİATRİK CERRAHİ

Post – Bariatrik Cerrahi – Vücut şekillendirme Nedir?

Kilo ve obezite, çağımızda sıklığı gittikçe artan ve diğer hastalıklara davetiye çıkaran, hastanın yaşam kalitesini ciddi ölçüde azaltan bir sağlık sorunudur. Gelişmiş ülkelerde oransal olarak daha fazla görülen obezite, tedavi edilebilir fakat tedavi esnasında multi-disiplin yani birçok branşın birlikte hareket etmesini gerektiren bir hastalıktır. Hastalar ister kendi diyet ve egzersiz programlarıyla, isterse profesyonel bir beslenme uzmanı ve tıbbi tedaviler ile isterse de obezite cerrahlarının bariatrik cerrahi tedavileri sonucunda aşırı kilo vererek obeziteyi yendiklerinde; işin en son aşaması olan dışarıdan görünen kısmı, psikolojiyi direk etkileyen mükafat kısmı yani yeni bir vücut ile hayata yeniden başlama noktasında bu işte uzmanlaşmış plastik cerrahlara ihtiyaç duyarlar.

Kimler Post Bariatrik Cerrahi (zayıflama sonrası estetik cerrahi) adaylarıdır?

  • Bariatrik cerrahiden 12-18 ay arasında bir süreyi tamamlamış
  • Son 6 ayda kilosu sabit olan ve vücut kitle indeksi 30 kg/ m2 altında olan hastalar
  • Yara iyileşme problemine neden olacak ek hastalığı bulunmayan
  • Uygulanacak estetik ameliyatlar ile elde edilecek sonuçlar hakkında mantıklı beklentileri olan hastalar.
  • Beslenme şekline dikkat eden ve spor yapan hastalar

Post Bariatrik Hastalarda Kol ve Uyluk Germe Nasıl Yapılmaktadır?

Kol ve bacaklardaki sarkmalar, post bariatrik hastalarda neredeyse en problemli ve en az memenuniyet oranına sahip ameliyatlardır. Germe işleminin yatay düzlemde yapılması, simetri sorunları, bölge itibariyle ameliyat izlerinin saklanamaması ve tüm önlemlere rağmen belirgin izlerin kalması bu operasyonları biraz daha sorunlu hale getirmektedir. bununla birlikte; ileri derece kol ve uyluk sarkması olan hastalarda ameliyat öncesi ve sonrası sonuç kıyaslandığında, bu ameliyatların gerekliliği ve gerçekleştirilmesi kaçınılmazdır.

İlginizi Çekebilir  Çene Estetiği

Her iki operasyonda genel anestezi altında gerçekleştirilir. kol germe işlemi 1-2 saat arasında, uyluk germe ise 2-3 saat arasında sürmektedir. Kol germe ameliyatı geçiren hasta 1 gün sonra taburcuyluk germe ameliyatı sonrası bölgenin temiz ve kuru tutulabilmesi açısından hastanın ortalama 10 günlük bir iyileşme evresin, geçirmesi önerilir. uygun korse kullanımı ile oldukça kısa sürede gündelik yaşamına devam edebilir.

Belt Lipektomi (Torsiyon Plasti) Nedir? Nasıl Yapılır?

Aşırı kilo verme sonrasında gövdede meydana gelen belirgin sarkma ve cilt fazlalığı önemli sorunlara yol açar. Karın cildiyle birlikte, sırt, kalçalar, yan ve arka bel bölgesinde sarkmalar mey-dana gelir. Gövdede meydana gelen bu sarkmaların cerrahi tedavisi ‘Belt Lipektomi’ ameliyatı ile yapılır. Belt lipektomi; tıpkı beli çepeçevre saran kemer şeklinde fazla ve sarkmış dokuların çıkarılmasıyla, karın ön yüzünün ve sırtın aşağı doğru gerilmesini, kalçanın yukarı kaldırılırken aynı zamanda hacim kazandırılmasını sağlar. Belt lipektomi genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık olarak 4 saat sürer. Öncelikle, bel ve sırt kısmındaki deri ve deri altı doku fazlalığı giderilir. Bu aşamada eğer kalçalarda hacim kaybı belirginse; bel bölgesinden çıkarılması planlanan dokular kalça altına gömülerek, kalçalarda hacim artışı sağlanabilir. Takiben hasta sırtüstü yatırılarak klasik bir karın germe ameliyatı yapılır. Gövde-deki ve uyluklardaki cilt sarkmasının derecesine bağlı olarak bu operasyona farklı varyasyonlar eklenebilir.

Post Bariatrik Hastalarda Göğüs Dikleştirme/Germe Ameliyatı

Tüm vücut dokuları gibi meme dokusu da deforme olarak hastada estetik problemlere neden olur. Hem sarkma hem de doku eksikliği bir arada bulunabilir. Fazla cilt çıkarılarak, kalan meme dokusuna şekil verilerek deformite giderilir. Kesi hattı meme başı çevresinde, meme başından aşağı uzanan alanda dik şekilde ve meme katlantı alanında yatay planda uzanmaktadır. Meme başındaki ve meme katlantısı altında kalan iz genel olarak gizli kalır. Memeyi şekillendirmek amacıyla silikon implant ihtiyacı olan hastalar olabilir.

İlginizi Çekebilir  Annelik Estetiği

Meme büyütme ameliyatından sonra hamile kalmak ya da süt vermek mümkün müdür?

Meme protezlerinin varlığı hamilelik ya da emzirme için bir engel oluşturmaz. Ancak ameliyattan sonraki iyileşmenin tamamlanabilmesi açısından ameliyattan sonraki 6 ay içinde hamile kalınmaması önerilir.

Meme protezi ameliyatlarının meme kanseri oluşumuyla bir ilgisi var mıdır?

FDA meme büyütme işleminde kullanılan silikona bağlı meme kanseri geliştiğini gösteren herhangi bir kanıt bulmamıştır. Hatta yapılan çalışmalarda %20 oranında bu hastalara yapılan taramalar nedeniyle meme kanseri oranı daha az bulunmuştur

Ameliyattan sonra ne zaman spor yapabilirim?

Her tür sportif aktivitenin 2 hafta süreyle durdurulması gereklidir. Bu süreden sonra yürüyüş gibi hafif egzersizlere başlanılabilir. Özellikle kas altı protez konulan hastalar, 6-8 hafta süreyle üst beden ve kol hareketlerini içeren ağır egzersizlerden kaçınmalıdırlar.

Ameliyat acı verecek mi?

Genel olarak operasyondan sonraki ağrı, ağrı kesici haplarla kolayca kontrol edilir. Hastalar meme bölgesinde sertleşme ve ağrı hissedebilir. Gerginlik, uyuşukluk, kaşıntı ya da dokunmaya duyarlı hissedebilir. Bazı hastalar kollarını kaldırırken rahatsızlık hissedebilir. Ama ağrının miktarı ve süresi kişiye göre değişir. Bazı hastaların rahatsızlığı azdır. Bazılarının ise daha fazla ve daha uzun sürer.

Ameliyattan sonra yara olacak mı?

Tıp kesi izlerini en aza indirecek kadar çok gelişti. İnce ve çok az fark edilecek şekilde yara izi oluşuyor, tam iyileşmeyi sizin vücudunuzun iyileşme potansiyeli belirler.

İlginizi Çekebilir  El Gençleştirme Estetiği

İmplantlarım ne kadar dayanır?

İmplantların da bir kullanım süresi var. Bu süre hastaya göre değişir. Ama meme implantlarınız size sorun çıkarmıyorsa, implantlarınızın değiştirilme süresiyle ilgili önceden belirlenmiş kesin bir tarih yok.

Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme yapılabilir?

Yağ enjeksiyonları daha sınırlı ve küçük miktarlarda büyütme yapmaya imkân tanır ve vücuttan liposakşın ile alınan yağ memeye aktarılır. Ancak aktarılan bu yağların zamanla bir miktar erimesi beklenmektedir. 2. seans yağ enjeksiyonu ile dolgun bir meme yapısına ulaşmak mümkündür.

-YÜZ
-MEME
-VÜCUT
-DOLGU
-CİLT
-SAÇ EKİMİ