Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
: 0 552 584 84 10 Caddebostan Mah. Dr. Abdülkadir Noyan Sok. No/16/26 Kat :3 KADIKÖY /İSTANBUL
Türkçe İngilizce Fransıca Almanca

Dolgu

Dolgu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yaşlılık dediğimiz süreçte; cildi nemli, gergin, parlak tutan ve bağ dokularımızda mevcut olan hylüronik asit azalmaktadır. Nemli olmayan, direnci  zayıflayan cilt matlaşır, kırışır ve sarkar. Yanaklar yer yer çöker, hatta dudaklar incelir. Çizgileri, çökmeleri, deformasyonları gidermek için dermal dolgu uygulamaları sıklıkla kullanılmaktadır.

Ciltte doku yenilemesi sağlayan cerrahi operasyonlardan çekinenler artıkHyaluronik Asit Dolgu ile gençleşecek. Hyaluronik Asit; cilt altına kolaylıkla yerleşerek deforme olan dokuları destekliyor, hacim kazandırıyor, üstelik doğal bir görüntü yaratır.

Dolgu enjeksiyonu uygulamalarında en çok kullanılan içeriklerden biri Hyaluronik Asittir. Yüz seklinin dengeli volümetrik yapılandırılmasındaHyaluronik Asit uzun zamandır güvenle kullanılmaktadır. Cilt altında kolaylıkla yerleşerek zamanla deforme olan, çöken, kırışan dokuları destekliyor, hacim kazandırıyor ve sonuçta natürel bir görüntü elde edilir. Üstelik cildiniz asla bir operasyon izi taşımıyor. Yanak boşlukları, alın kenarları, göz çevresi çukuru, burun kenarından ağız köşesine kadar inen çizgilerde, dudaklarda, el üstleri ve alında da güvenle kullanılabilir. Cilt altına dolgu uygulamaları; ciltteki ince ve derin kırışıklıkları gidermek, sarkmaları gidermek, yara izlerini tedavi etmek, ciltteki çukurları yok etmek, ince dudakları kalınlaştırmak, dudaklara şekil vermek, elmacık kemiğini şekillendirmek üzere yapılmaktadır.

Hyalüronik asit vücudun en önemli yapı taşlarından biridir ve kan damarlarından, iç organlara, cilt içinden eklemlere kadar hemen her yerde bulunur. Hyalüronik asit bağ dokusunun ana yapı maddesidir. En fazla bebek cildinde bulunur. Hyalüronik asit cilde canlılığı, parlaklığı, nemi, tonusu, gerginliği veren hücre matriksini oluşturur. Ciltteki yaşlanma süreci Hyalüronik asidin 25-30’lu yaşlardan itibaren azalması nedeniyle hız kazanır. Cilt Hyalüronik asidinin azalmasıyla canlılığını, parlaklığını, esnekliğini kaybetmeye başlar. Nemli olmayan, direnci  zayıflayan cilt matlaşır, kırışır ve sarkar. Yanaklar yer yer çöker, kırışıklıklar oluşur, hatta dudaklar incelir.. Henüz bu sorunlar oluşmadan yaşlanma sürecini geciktirmek için de dolgulardan faydalanabiliriz. Dışarıdan verilecek saf hyalüronik asit cildin savunma sistemini artıracak ve yaşlanma sürecini geriletecektir.

Dermatolojide Hyalüronik Asit uygulamaları, cildin yaşlanma sürecini gerileterek cildin daha genç ve daha sağlıklı bir yapıda olmasını ve bu sağlıklı cilt yapısının da geçen zamana rağmen daha genç kalmasını sağlar. Doğal dolgularda hiçbir yabancı molekül içermeyen saf halde hyalüronik asitler vardır. Bunlar cilt dokusunun gençlik veren komponentlerini uyararak onların yeniden üretilmesini sağlarlar. Cilde Saf Hyalüronik asidin verilmesi son derece güvenilir ve faydalı bir uygulamadır.

Hyalüronik asit, kimi cilt serumlarında, kırışıklık tedavilerinde, tıpta hücre yenileme (doku rejenerasyonu) alanında kullanıldığı gibi; ortopedi alanında diz, omuz, kıkırdak dokusu yenilemeye yardımcı enjeksiyonlar olarak da birçok alanda kullanılıyor. Dolgu olarak volüm ve nemlendirme olanağı daha yüksek bir formülle ve yüzde 100 saf olarak kullanılmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Dermaroller / ”Plus Effect” Tedavisi

Volüm ve gençleştirme etkisi bir arada yapılabilmektedir…

Doğal dolgu uygulaması ile hem cildin görünen yüzeyini yenileme, nemlendirme ve ışıltı kazandırma hem de elastikiyet kaybı, doku erimesi, yüzdeki çökmeler gibi volüm ihtiyacı olan bölgelerde kullanılmaktadır.

Erkekler dolgu yaptırabilir mi?

Hem kadında hem erkekte yaşla birlikte cilt altındaki hyaluronik asidin azalması sonucu cilt elastikiyetini kaybeder. Bu kayıp sonunda sarkma, çökmeler ve kırışıklıklar meydana gelebilir. Genel olarak yaygın düşünce uygulamayı kadınların yaptırdığı yönünde olmakla birlikte erkeklerde hacimlendirme ve şekillendirme için dermal dolguların kullanımı doğal görünümlü sonuçlar vermektedir.

Enjeksiyon işlemi ne kadar sürer?

Enjeksiyon işlemi uzman kişiler tarafından uygulandığı takdirde sadece 10-15 dakika sürer.

İşlem ne kadar sürede sonuç verir?

İşlem yapıldığı anda hemen sonuç verir.Yüz anatomisine ve oranlarına uygun yapılan dolgu işlemleri dışarıdan doğal bir görüntü verir.

İşlem ağrılı Mıdır?

Geçmişte yapılan uygulamalarda bir miktar ağrı olmaktaydı. Ancak yeni teknolojik uygulamalarla lokal anestezik maddeler de dolguların içinde yer alabilmekte. Bu da daha konforlu bir uygulama sağlamakta. Ayrıca işlem öncesi yapılan lokal anestezik uygulamalar da ağrı eşiği düşük kişilerin daha rahat uygulama yaşamasını sağlar.

Dolgu uygulaması sonrasında ne zaman normal hayata dönülebilir?

Uygulama herhangi zamanda örneğin çalışanlar için öğle tatilinde bile yapılabilir,sonrasında rahatlıkla normal yaşama veya işine dönebilir.

İşlemden sonra yapay bir görüntü olur mu?

Yapay görüntünün kaliteli olmayan dolgu malzemeleri ile oluşma ihtimali vardır. Tecrübeli ellerde yapılan aşırıya kaçmayan dolgular ile yüze en çok yakışan, doğal görünüm elde edilir.

Dolgunun süresi ne kadardır?

Dolgunun etkinlik süresi kişinin yaşı, cilt yapısı, elastikiyeti, enjekte edilen dolgunun maddesinin özellikleri, miktarı, kalitesi gibi çok faktöre bağlıdır. Bununla birlikte hyaluronik asit kaynaklı dermal dolguların etki süresi yaklaşık bir yıl kadardır.

Dolgu ile El Gençleştirme

Yıllar içinde cilt yaşlanmasına bağlı kollajen kaybı ve güneş hasarı sebebi ile elde yaşlanmaya bağlı  bazı görüntüler oluşur. Ancak asıl sorun volüm kaybıdır. Yumuşak ve kompakt görüntü yıllar içinde kendini damar, tendon ve kemiklerin ön plana çıktığı bir görünüme bırakır.

İlginizi Çekebilir  Kimyasal Peeling

Son yıllarda hyaluronik asit dolgular ve kalsiyum kristalleri el cildinde kaybedilen volümün yeniden kazandırılması amacı ile kullanılmaya başlanmıştır.

Volüm kaybı dermal dolgularla yerine konulabilir. Deri altındaki damarsal yapılar silinirken deride nemlenme ve volüm artışı ile birlikte daha canlı bir görüntüye kavuşması sağlanabilir.

Uygulama ağrılı olabileceğinden el dolgu uygulaması öncesinde lokal anestezi ile ağrısız işlem sağlanabilir.

Dolgu ile El Gençleştirmede Ne Gibi Riskler Vardır ?

Uygulama bölgesinde damarsal yapılarda oluşacak hasarlar ile geçici morluk oluşabilir. Tüm dolgu uygulamalarında olduğu gibi antiseptiğe dikkat edilmediği durumlarda enfeksiyon çok nadirde olsa olası komplikasyonlar arasında yer alır.

Dudak Dolgusu

Dudakları biçimlendirmek ve kalınlaştırmak için uygulanan hyaluronic asid dolgular ile (Teosyal kiss, Juvaderm Volbella, Restylane lip voluma)  12 aya kadar devam eden sonuçlar elde edilebildiği bildirilmiştir. Hyaluronik asitle yapılan dolgu işlemiyle ince dudak yapısı dolgunlaştırılabilir, dudak konturu belirgin hale getirilebilir ve dudaklarda varsa asimetri düzeltilebilir.

Hyaluronik asid içeren dolgular ile dudaklarda ne gibi işlemler yapılabilir ?

Alt ve üst dudağa hacim kazandırılabilir Dudak kontörü yapılabilir Her iki yarım üst dudağın birleşme (Cupid Bow) yerinin belirgin hale getirilmesini sağlar Dudak üstü ince çizgilerin giderilmesini sağlayabilir (Barkot çizgileri, Smoker lines) Ağız kenarlarında aşağı doğru uzanan çizgilerin (nasolabial bölge) azaltılarak hacimli görünmesini sağlayabilir. Dudak dolgusu yapılırken ne gibi riskler vardır ?

Dudak dolgu uygulamaları diğer dolgu uygulamalarına göre nispeten daha zor bir uygulamadır. Dudakta ödem, morarma, hematom, enfeksiyon, pürtüklenme ve çok nadirde olsa arteriyel tıkanma en önemli riskler arasında yer alır.

Yüz Dolgusu

Dolgu uygulamaları yüze yeniden hacim kazandırılmasında, kırışıklıklar ile çizgilerin doldurulmasında, elmacık kemikleri, yanak, ve elmacık kemiklerinin şekillendirilmesinde kullanılan ve enjeksiyon yöntemi ile cilde verilen maddelerdir.

Göz altı dolguları; göz altı çukuru, göz çevresinde koyuluğun azaltılmasında ve çizgilerin açılmasında kullanım endikasyonları arasında yer alır. Ayrıca ışık dolgusu olarak adlandırılan gözaltı dolgusu; hyaluronik asit dışında içeriğine eklenmiş aminoasitler ile gözaltında onarıcı ve düzenleyici etki yaptığı iddia edilen özel bir dolgu maddesidir.

Yüzde hacim kaybı yaşla birlikte yağ yastıklarının yer değiştirmesi veya yapısal sebeplerle olabilir. Yanak ve elmacık kemiği üzerine yapılacak dolgu uygulamaları  çeneye yakın bölgede bulunan sarkmalarında hafifletilmesinde etkili olabilir. Aynı zamanda derin nasolabial çizgi ve ağız kenarında bulunan çizgilere de dolgu uygulaması ile tekrar volüm kazandırılabilir.

İlginizi Çekebilir  Kol Germe Ameliyatı

Yüz dolguları başka uygulamalarla da kombine edilerek etkisi güçlendirilebilir. Bunlar arasında lazerle cilt germe, botulunim toksin (b0t0x, Dysport), cilt rejuvenation lazerleri gibi.

Burun Dolgusu

Burunda yer alan eğrilikleri düzeltmek ve burnun yukarı kaldırılması için hyaluronik asid dolgular ile kalsiyum kristaller (Radiesse) kullanılabilir. İşlem esnasında damarsal yapılara dikkat edilmesi gerekir.

Hyaluronik asit dolgular 12-18 ay , Radiesse dolguların ise 18-24 ay süre ile kaldığı bildirilmiştir.

Göz Altı Işık Dolgusu

Gözaltı morluklarının ve torbalanmasının tedavisinde ve önlenmesinde en basit yöntem göz altı derisini destekleyen, bağ dokusunu güçlendiren göz altı kremleri kullanılmasıdır.Hedefe yönelik göz çevresi kremlerinin düzenli ve uzun süre kullanılması en azından koruyucu etki yaparak problemin giderek daha da artmasını önleyecektir.

Bunun dışında dolgu enjeksiyonları,göz çevresi peeling ve göz çevresi dermaterapisi gibi girişimsel bir takım uygulamalar da yapılmaktadır.

Bu tedavi yaklaşımlarının içinde en hızlı ve belirgin sonuç veren gözaltı dolgu uygulamalarıdır. Gözaltı dolgusu olarak kişinin yaşına,morluk ve torbalanma derecesine ve sosyal konumuna göre farklı seçenekler bulunmakla birlikte, en popüler ve etkili olanı “gözaltı ışık dolgusu”dur.

“Gözaltı ışık dolgusu” içerdiği maddeler sayesinde hem dolgunluk verir hem de morluk ve torbalanmaları tedavi edici etkisi mevcuttur. O yüzden düzenli uygulamalar ile problemin görünümünün düzeltilmesi yanında gerilemesi de mümkün olmaktadır. Dolgunluk ve hacim etkisini içeriğindeki hyaluronik asit verirken ,tedavi edici etkisi içerdiği vitaminler,leke açıcı maddeler ve amino asitler sayesindedir.

Gözaltı ışık dolgusu uygulaması ne kadar sürer?

10-15 dakika süren bir uygulamadır.

Ağrılı bir uygulama mıdır?

Dolgu maddesinin içinde lidokain yani ağrı kesici madde bulunur.Bu yüzden uygulama ağrılı değildir.

Tehlikeli  bir uygulama mıdır?

Merkezimizde uygulama  iğne ile değil,ucu küt ve herhangi bir kesici,delici etkisi olmayan kanül ile yapılmaktadır. O yüzden tehlikeli değildir.

Sonrasında ciltde ne gibi değişiklikler olur?

Herhangi bir şişlik,ödem görülmez. Kişi normal günlük yaşantısına hemen dönebilir.Nadiren birkaç gün içinde geçen ve kolaylıkla kapatılabilen morluk olabilir.

Etkisi ne zaman ortaya çıkar?

Uygulama sonrası hemen etki ortaya çıkar. Zaman içinde artarak devam eder.

Etki süresi ne kadardır?

6 ay-1 yıl arasıdır.Düzenli ve ardışık uygulamalar ile bu süre uzar.

-YÜZ
-MEME
-VÜCUT
-DOLGU
-CİLT
-SAÇ EKİMİ