Meme Dikleştirme

Hayallerinizi gerçeğe dönüştürmeye başlayalım!

Meme Dikleştirme (Mastopeksi) Ameliyatı

Hamilelik, süt verme, sık kilo alıp verme, yaşlanma, menapoz gibi nedenlerle meme dokusunu göğüs ön duvarına bağlayan bağlar gevşer ve sıklıkla meme hacminde de bir azalma olur. Meme derisi bol kalır ve meme başında sarkma meydana gelir.

Yandan bakıldığında meme başı ve aşağısındaki meme dokusunun memenin göğüs ön duvarı ile birleştiği meme altı kıvrımı ile olan ilişkisine göre sarkmanın derecesi tayin edilir. Normalde meme başı meme altı kıvrımının daha yukarısında olmalıdır. Meme başı meme altı kıvrımından aşağıya sarkma derecesine göre hafif, orta ve ileri derecede sarkma (pitoz) dan söz edilir.

Sarkmış bir memenin hacmi normal, normalden fazla veya normalden az olabilir. Hacim normalden fazla ise meme küçültme ameliyatı yapılır. Normal hacimli memelerde sadece meme başının çevresindeki fazla deri çıkartılarak meme başı olması gereken yere getirilir. Küçük hacimli ve sarkık memelerde ise hem meme protezi ile büyütme hem de meme dikleştirme yapılır. Bu iki işlem aynı seansta yapılabildiği gibi ayrı seanslarda da yapılabilir.

Kimler meme dikleştirme operasyonu yaptırabilir?

  • Emzirme sonrası göğüslerinde sorun yaşayanlar
  • Sık kilo alıp vermeye bağlı olarak sarkık göğüsleri olanlar
  • Yaşa bağlı ve yer çekiminin etkisiyle göğüslerinde sarkma olanlar
  • Meme başı haresi, areola bölgesinde genişleme yaşayanlar
  • Sarkık göğüslerinden dolayı özgüven sorunu yaşayanlar
  • Diledikleri kıyafeti sarkık göğüsleri sebebiyle giyemeyenler

Meme dikleştirme ameliyatı nasıl yapılır?

Hafif sarkması olan hastalara meme altına silikon protez konur. Bariz meme sarkması olan ve meme bezi oldukça yeterli olan hastalara meme küçültme ameliyatına benzer işlemler yapılır. eme bezi miktarı çok yeteriz ise meme altına silikon protez konulduktan sonra meme küçültme tekniğine benzer şekilde derideki bolluk toplanır. Meme bezi çıkartılması yapılmaz.

Silikon ile Göğüs Dikleştirme

Sarkıklığın çok ileri olmadığı durumlarda , meme derisinin yapısına da bağlı olarak silikon ile meme dikleştirme ameliyatı yapılabilir. Bu operasyonlar özellikle hamilelik ve emzirme sonrası gögüslerde hacmini kaybetme ve hafif sarkma durumlarında tercih edilebilecek bir yöntemdir. Ameliyat ve iyileşme süresi diğer meme büyütme oparasyonları ile aynıdır.

Anestezi Türü

Meme dikleştirme işlemi genelikle genel anestezi yöntemi ile yapılır.

Operasyon Süresi

Ortalama 2,5-3 saat kadar sürer

İyileşme Süreci

Operasyon sonrası genellikle rahat geçer. Operasyon sırasında meme protezi kullanılmış ise birkaç gün kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir. Pansuman 2 gün sonra açılarak yara kontrol edilir. 7 gün sonra sargı açılır. Hastaya 6 hafta sporcu sütyeni giydirilir. Erken dönemde şişlik olabilir,meme başında hissizlik ve deri üzerinde penbemsi renk değişimi olabilir. Bunlar kısa sürede kendiliğinden kaybolur. İşinize bağlı olarak 3-5 gün içinde normal işinize dönebilirsiniz. 3 ay ağır sporlardan uzak durması önerilir. Estetik meme dikleştirme operasyonu genel olarak iyi ve kalıcı sonuç veren, kişinin ve eşinin ruh sağlığını düzelten onları yaşama daha bağlı hale getiren bir operasyondur.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası İz Kalır mı?

Meme dikleştirme ameliyatlarında yapılan kesiler sonucunda, uygulanan tekniğe bağlı olarak dikiş hatlarında yukarıda tarif edilen izler oluşacaktır. Bu izler ilk aylarda daha belirgin, kızarık ve kırmızımsı renkte olmakla birlikte aylar içinde yumuşayacak, renkleri beyazlaşacak ve daha az görünür hale gelecektir. Ortalama 1-2 sene sonrasında belli belirsiz hale gelecektir. Yine bu izler sütyen ve bikini içinde kalan izler olduğundan, dışarıdan gözükmediğinden hastayı rahatsız etmeyecektir.

İzsiz meme dikleştirmek mümkün mü?

Maalesef bu da mümkün değil. Meme ucunu aşağıdan alıp bütün meme dokusu ile yukarıya taşıdığınız ve memeyi toparladığınız zaman ister istemez iz bırakmak zorunda kalıyorsunuz.

Ameliyat acı verecek mi?

Genel olarak operasyondan sonraki ağrı, ağrı kesici haplarla kolayca kontrol edilir. Hastalar meme bölgesinde sertleşme ve ağrı hissedebilir. Gerginlik, uyuşukluk, kaşıntı ya da dokunmaya duyarlı hissedebilir. Bazı hastalar kollarını kaldırırken rahatsızlık hissedebilir. Ama ağrının miktarı ve süresi kişiye göre değişir. Bazı hastaların rahatsızlığı azdır. Bazılarının ise daha fazla ve daha uzun sürer.

Hayallerinizi gerçeğe dönüştürmeye başlayalım!

INSTAGRAM

Bişektomi – Yanak İnceltme Estetiği

Günümüz popüler estetik algısında yuvarlak hatlar yerine keskin ve ters üçgen biçimindeki yüzler güzel ve çekici bulunmaktadır. Yüz yapısı güzellik ve çekiciliğin...

Terleme (Hiperhidroz) Tedavisi

Aşırı terlemenizden şikayetçi misiniz?Terleme, ani duygu değişimleri gibi duygusal nedenlerle ortaya çıkabilir ancak çoğunlukla fizyolojik bazı sorunlara neden...

Lip lift (Dudak Kaldırma) Ameliyatı

Lip lift (Dudak Kaldırma) AmeliyatıÜst dudak kısalığı olarak da bilinen lip lifting ameliyatı, üst dudak bölgesinin uzunluğundan memnun...