Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
: 0 552 584 84 10 Caddebostan Mah. Dr. Abdülkadir Noyan Sok. No/16/26 Kat :3 KADIKÖY /İSTANBUL
Türkçe İngilizce Fransıca Almanca

Meme Küçültme

meme küçültme

Meme Küçültme Nedir?

Meme küçültme; Göğüslerin normalden daha büyük olması nedeniyle duyulan rahatsızlıkların yok edilmesi için yapılmaktadır. Bu operasyon, göğüslere dolgunluk verici yağ ve cilt bölümünün bir kısmının alınmasını ve göğüslerin vücutla orantısını yani uyumunu sağlamak amaçlarıyla gerçekleştirilir.

İleri derecede meme büyüklüğü ve ağırlığına bağlı olarak vücudun öne doğru eğilmesi, sırt ve omurga ağrıları, kemik deformasyonları, meme altında gelişen pişik veya yaralar, boya ve kiloya uygun giysi bulamama gibi problemlere yol açar

Meme Küçültme Estetiği

Bir kadının kendini özgüvenli hissetmesinde meme çok önemlidir. Göğüs büyüklüğü sebebiyle bir çok kadın iç çamaşırı bulmakta zorlanmaktadır. Göğüsleri toplarlamaya çalışmak amacıyla sıkı sütyenler giyilmesi omuzlarda kalıcı izlere ce çukurluklara sebep olabilmektedir. Meme dokusun büyüklüğü sizi olduğunuzdan daha kilolu gösterebilir. Spor yapmanızı vb. birçok sosyal aktivitenizi etkileyebilir.

Büyük göğüsleriniz vücudunuzda birtakım deformasyonlar meydana getirebilir. Bunlardan bazıları;

*Omuzlarınızda sutyenin memeyi toparlaması için sıkılmasına bağlı sutyen kopçası izi

*Meme büyüklüğüne bağlı omuzlarda öne doğru eğilme, boyunda bükülme meydana gelir ve ciddi sırt ağrıları yapar.

*Yaz aylarında özellikle meme altında önce kızarma sonra pişik ve mantar enfeksiyonları

*Kollarda uyuşma gibi semptomlarınız mevcutsa bu ameliyat için ideal bir aday olabilirsiniz.

Meme büyüklüğü oluşumunda en sık etken genetiktir. Bunun dışında sık kilo alıp verme doğum ve emzirme sonrasında büyük olan göğüslerinizdeki problemler daha da artabilir.

Ayna karşısına geçtiğiniz zaman memeleriniz göğüs alt katlantı çizgisinin üzerinde ise normal bir göğüs boyutuna ve formuna sahipsinizdir. Eğer ki bu çizginin altına göğüs dokunuz inmeye başlamışsa göğüs toparlama ameliyatına ihtiyacınız var demektir.

Birçok genç kadın göğüs küçültme ameliyatına doğum ve emzirme sonrası olmak istiyor. Bunun da sebebi büyük göğüslerin daha çok süt vereceği ve göğüs küçültme sonrası süt veremeyeceğini zanneder. Halbuki bu yanlıştır zaten büyük göğüsleriniz varsa emzirme sonrası deformasyon daha da artacaktır ve yapılacak ameliyatın hem boyutu değişmekte hem de daha büyük kesi ile ameliyatınızın yapılmasına sebep olacaktır.

Genç hastalara bizim önerimiz bekletmeden bu operasyonun olabildiğinde erken yapılmasıdır. Çünkü zaman geçtikçe omurganıza binen yük artacak ve öne eğilme probleminiz giderek artacaktır. Omurlarınız arasında düzleşme meydana gelecek eklem hareketlerinizde ağrılar ortaya çıkacaktır.

Rahatça spor yapamayacaksınız bunun neticesinde kilo almanız hızlanacak kilo aldıkça göğüs dokunuz daha da büyümeye başlayacak ve kronik bir süreç içerisine girmeden problemin çözümünü öneriyorum.  Ameliyat sonrası süt verme ve izlerden korkmanıza gerek yok. göğüs küçültme sonrası izden hiç pişman olan hastam henüz olmadı!

Meme küçültme ameliyatı öncesi 

Operasyon öncesi tüm hastalarımıza meme ultrasonu ve mamografi çekilmesini istiyoruz. Bu sayede memede mevcut olan kistlerin bulunmasını ve temizlenmesi gereken kistlerin çıkarılması açısından bize yol gösteriyor. Ameliyat sonrası bunları patolojiye gönderip riskli materyallerin incelenmesini de sağlıyoruz.

Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçları meme küçültme ameliyatından 10 gün önce kesmeniz gerekiyor.

Şeker hastalığınız varsa kan şekerinizin bu ameliyat öncesinde kontrol altında olması yara iyileşme problemleri yaşamamanız açısından önemlidir.

Meme küçültme ameliyatında 3 gün önce sigarayı kesmelisiniz ve ameliyat sonrası 3 hafta sigara içmemeniz önemlidir.

Ameliyat gecesi hastalarıma dezenfektanlı bir sabunla duş almalarını ve ameliyata gelmeden önce tüm takılarını çıkartmalarını oje ve makyaj yapmamalarını istiyoruz.

Meme küçültme ameliyatında ameliyattan 8 saat önce yeme içme kesilmelidir. Ameliyat saatinden 3 saat önce hastanede olmanızı isteyeceğiz. Bu sürede kan tahlilleriniz yapılacak ve her şey normal olması halinde ameliyata inmeden odanızda sakinleştirici ilaç uygulanacaktır. Bu sizi rahatlatacak ve özgüvenli bir şekilde ameliyathaneye inmenizi sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir  Meme Büyütme

Ameliyat günü

Ameliyat günü meme üzerine ayakta dururken çizim yapıyoruz. Bu çizim ameliyat için çok önemlidir. Ameliyat bu çizimler üzerinden yapılmaktadır. Ayakta durma ve yatış pozisyonunda memenin şekli değişmektedir. Operasyon yatarak yapıldığı için ayaktaki meme pozisyonu bizim için çok önemlidir. Ayrıca birçok kadının göğsünde asimetri mevcuttur ameliyat sırasında bu asimetrinin azaltılmasında ve büyük olan göğüsten daha fazla doku çıkarmak için bu çizimleri kullanıyorum.

Ameliyat kullanılacak tekniğe bağlı olarak 2-3 saat sürmektedir. Operasyon günü hastalarımı hastanede konaklamasını öneriyorum. Çok ağrılı bir işlem olmasa da gün boyu ağrı kesiciler verip sizi rahatlatıyoruz. Ameliyattan sonraki gün dren koymuşsak bu drenleri çekip hastalarımızı taburcu ediyoruz.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Ameliyat sonrası hastanede 1 gece kalmanız yeterli olmaktadır. Göğüsleriniz çok büyük değilse dren kullanılmaz. Ancak çok büyük göğüslere sahipseniz içeride kan ve sıvı birikmesi iyileşmeyi geciktireceği için dren konulması gereklidir. Drenler 1 gece hastanede yatış sürenizce kalır hastaneden taburcu olurken drenler çekilerek evinize gönderilirsiniz.

Ameliyattan 3 gün sonra duş alıp kontrole geleceksiniz ve bandajlarınızı kliniğimizde değiştireceğiz. 5-7 gün istirahat ameliyattan sonra yeterli olmaktadır. Gündelik yaşamınıza bu süre sonunda dönebilirsiniz.

Sporcu sutyenini 3 hafta süre ile hastalarımıza kullanmasını öneriyoruz.

1 ay sonra hafif sporlar yapabilir ve denize girebilirsiniz.

Meme Küçültme Ameliyatı Teknikleri

1) Lejour (lolipop izle meme küçültme)

Kısa izle meme küçültme operasyonu olarak ta bilinir. Meme başının kahverengi kısmında ve aşağı doğru düz şekilde lolipopa benzer şekilde kesi ile yapılan meme küçültme operasyonudur. Bu teknik göğüs dokusu aşırı büyük olmayan hastalarda uygundur. Kabaca köprücük kemiği ortasından meme başına mezura ile ölçüm yapıldığı zaman 33’den küçükse bu teknik uygulanabilir. Ancak daha büyük göğüs yapısına sahip hastalarda uygulanırsa meme yeterinde küçülmeyebilir. Çok büyük göğüslere sahipseniz bu teknik yapılırsa göğüs aşağı doğru tekrar sarkabilir.

2) Test T izle meme küçültme

Bu teknik her meme yapısına uygulanabilir. Biz 33 cm’den büyük memelere genelde uyguluyoruz. Burada lolipop izle meme küçültmeye ek olarak meme alt kıvrımında da kesi yapılarak operasyon yapılmaktadır. Burada olan iz aslında en iyi iyileşen izdir ve bikiniden gözükmez. Bu teknik ile sarkmış meme dokusu istediği kadar dik pozisyona alınabilir ve deri fazlalığınız çok fazla ile Lejour tekniğine göre çok daha fazla cilt çıkarılabilmektedir.

3) Greft Tekniği ile Meme Küçültme

Burada meme başınızı besleyen damarlar ve sinirler korunmadan yapılan meme küçültme operasyonudur. Çok ileri derecede büyük olan yaşlı hastalarda uygulanan tekniktir. Bu teknikte meme başı aşı gibi yeni yerine adapte edilir. Süt kanalları bozulduğu için ameliyat sonrası hastalar süt veremez. Süt kanalları korunmadığı için meme istenildiği kadar küçültülebilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Ağrılı mıdır?

Her ameliyatta olduğu kadar ağrı olur. Ağrı çok şiddetli değildir hafif ağrı kesicilerle süreci çok hızlı atlatırsınız.

Meme Küçültme Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Diğer estetik operasyonlarda olduğu gibi göğüs küçültme ameliyatında da bazı riskler mevcuttur. Bunlardan bazıları

*Hematom (meme içerisinde kan birikmesi): Bu riskin önüne geçmek için dren kullanılması gerektiğini bildirmiştim. Dren kullanılması hematom riskini oldukça düşürmektedir.

*Meme asimetrisi

*Yara iyileşmesinde gecikme özellikle sigara içen hastalarda sigara ameliyat bölgesine giden kan akımını azalttığı için sigara iyileşmeyi geciktirmektedir.

*Yara yerinde açılma ve enfeksiyon. Bu durumda içilen antibiyotik süresi uzatılıp enfeksiyon probleminiz çözülebilir. Yara yerinde açılma problemi mevcutsa tekrardan dikilebilir.

*Meme başında düşükte olsa his kaybı

Meme küçültme ameliyatında göğüsler ne kadar küçülür?

İlginizi Çekebilir  Meme Rekonstrüksiyonu

Meme küçültme ameliyatından sonra memenin ne kadar küçülebileceği omuz genişliğiniz, göğüs büyüklüğünüze bağlıdır. Memenin büyüklüğü DD cup iseniz C cup, C ve D cup büyüklüğünde memeniz mevcutsa B cup büyüklüğe getirmek mevcuttur. Tabi ki yaşı ileri hastalarda emzirme fonksiyonunu korumadan daha küçük A cup göğüs büyüklüğüne ulaşmakta mümkündür.

MEME KÜÇÜLTME HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR

Meme Küçültme Ameliyatı Kaç Yaşından İtibaren Yapılabilir?

Meme küçültme operasyonu kadınlarda meme gelişiminin tamamlandığı 18 yaşından itibaren yapılabilir.

Hangi Anestezi ile işlem yapılır?

Hemen her zaman bu operasyon genel anestezi ile yapılır. Ameliyat süresince hiçbir şekilde ağrı duymazsınız.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Araba ne zaman kullanabilirim?

Yapılan ameliyat tekniğine göre bu süre değişmekle beraber ameliyat sonrası 3.haftadan itibaren araç kullanabilirsiniz.

Meme küçültme sonrası dikiş alınacak mı?

Ameliyatta kullanılan dikişler kendiliğinden emilen ve eriyen dikişler kullanıyoruz. Bu sebeple ameliyat sonrası dikiş aldırma ihtiyacınız yoktur.

Meme Küçültme sonrası iz kalacak mı?

Mümkün olan en az kesi ile ameliyatlarınızı yapmaya çalışıyoruz. Burada kalacak iz için kullanılacak ameliyat tekniği önemlidir. Erken dönemde bu izler koyu kırmızı renk görünümündeyken zaman içerisinde bu izler yumuşayacak renkleri beyazlaşacak ve daha az görünür hale gelecektir.  Yara izinin iyileşmesinde genetik özelliğinizde çok önemlidir.

Ameliyat sonrası yara izini azaltıcı silikon jeller, contractubej jel, silikon sheat gibi yara izini minimuma indirici tedaviler uyguluyoruz. Önerdiğimiz tedavilere uyan hastalarda izler solmakta cilt rengine dönüp belirsiz bir hale gelmektedir.

Seyahat Ne zaman Yapabiliriz?

Yurtdışı ya da şehir dışından gelen hastalarımız ameliyattan 4 gün sonra uçuş yapabilir. Ameliyat sonrası farklı ilden gelen hastalarımızın kontrolleri bize fotoğraf çekip gönderiyorlar kontrollerini bu şekilde yapabiliyoruz.

Göğüsler Neden Sarkar?

Birçok sebebi vardır. En sık sebebi emzirme ile süt dolan meme dokusunun içi emzirme bitince boşalır. Birkaç kere doğum yaptığınızda bu sürekli tekrarlar ve yerçekiminin etkisiyle göğüsler aşağı sarkmaya başlar. Bazen hiç emzirme ve gebelik olmadığı halde sarkma vardır. Burada temel problem bağ doku kaynaklıdır.

Meme küçültme ameliyatı sonrası emzirebilir miyim?

Çocuk sahibi olmayan pek çok kadının bu ameliyat için en çok korktuğu durum emzirebilme işlevinin bozulacak olmasıdır. Süt bezi ve süt kanalarını koruyucu teknikle meme küçültme ameliyatını yapmak mümkündür. Bu sayede ameliyat sonrasında emzirmeye devam edebileceksiniz.

Ameliyat Sonrası His Kaybı Olur mu?

Meme küçültme ameliyatında meme başı his duyusunu koruyan teknik ile operasyonu yapmak mümkündür. Bu sayede erken dönemde geçici his kaybı olsa da bu kalıcı değildir. İyileşmenin ilerleyen dönemlerinde meme başınızın hissiyatı olduğu gibi geri dönecektir.

Meme küçültme ameliyatının meme kanserine etkisi var mıdır?

Mevcut meme dokunuz azalacağı için kanser oluşum ihtimalini azaltmış oluyorsunuz. Ancak riski sıfırlamıyorsunuz. Mevcut kalan meme dokunuzdan meme kanseri gelişebilir bu yüzden ultrason ve mamografi ile meme taramalarına devam etmelisiniz.

Ameliyat Sonrası Korse Kullanacak mıyım?

Meme küçültme operasyonu sonrası hastalarımıza 1 ay süre ile korse kullanmasını öneriyoruz.  Bu korse balensiz sporcu sutyeninin aynısıdır. Dikiş hatlarına zarar vermemesi için yumuşak kumaştan üretilmiştir. Ayrıca meme dokusunu kavrayıp yukarı kaldırarak dikişlerinize yük binmesini engellemektedir.

Meme Küçültme Sonrası Ultrason ve Mamografi Çektirebilir miyim?

Meme küçültme ameliyatları sonrası bu tetkikleri çektirmenizde hiçbir engel yoktur. 40 yaş üstü tüm kadınlara yıllık düzenli olarak meme küçültme ameliyatı olsa da olmasa da ultrason ile tarama yapılmasını öneriyorum.

Memelerimi küçültmek Ameliyatı Sonrası Dekoltem Daha Dolgun Olur mu?

Meme küçültme ameliyatı yapılırken meme alt kısmındaki fazla dokulardan genellikle doku çıkarılır. Aynı esnada kalan meme dokunuza da dikleştirme işlemiyle yukarı taşındığından dolayı  dekolte bölgesinde küçülme olmadığı gibi, aynı zamanda dikleştirmede yapıldığı için dekolteniz eskisinden daha güzel görünecektir.

Meme Küçültme Sonrası Doğum Yaparsam Göğüslerim Eski haline gelir mi?

Göğüs büyüklüğünüz hiçbir zaman eskisi gibi büyük olmaz. Ancak kilo alıp verme ve doğum-emzirme sonrasında meme dokunuzda bir miktar büyüme meydana gelebilir. Bu durum ameliyat sonrası tekrar küçültme operasyonu gerektirecek düzeyde olmayacaktır endişelenmenize gerek yok.

İlginizi Çekebilir  Meme Dikleştirme

Meme Küçültme Sonrası Cinsel Hayata Dönüş

Ameliyattan sonra ilk 1 ay memede hassasiyet olacağı için ve dikiş hatlarında iyileşme sıkıntısı yaşamamak adına 6.haftadan sonra aktif cinsel hayata dönmeyi hastalarımıza öneriyoruz.

Ne Zaman Kontrol için gelmeliyim?

İlk kontrolü ameliyat sonrası 3-4. günde yapıyorum. Daha sonra probleminiz yoksa 1. ay,3.ay, 6.ay ve 1.yılda hastalarımızı kontrole çağırıyoruz.

İzsiz Meme Küçültme Operasyonu

Nadir hastada meme dokusu aşırı büyük değilse ve sarkma az yada orta derecede ise liposuction ile memeler biraz küçültülebilir. Özellikle göğüs yan kısmı koltuk altı bölgesi dolu olan hastalarda bu uygulanabilir. Göğüsün tamamına yaygın liposuction uygulandığı zaman göğüste sarkma ihtimalinin mevcut olduğunu unutmayın.

Göğüs Küçültme ve Toparlama Aynı Anda Yapılabilir mi?

Meme küçültme ameliyatı ve meme dikleştirme temelde birbirine benzer ameliyatlardır. Meme dikleştirmede fazla olan deri çıkarılırken doku çıkarılmaz korunur. Meme küçültmede ise dokuda çıkarılır. Meme küçültme yapılırken zaten fazla doku çıkarılırken dikleştirme işlemi de yapılmalı ki dekoltesi güzel gözüken sarkıklığı düzeltilmiş bir göğüs elde edelim.

Ameliyat sonrası ne kadar zamanda günlük işlerime dönebilirim?

Bu kişiden kişiye değişen bir süreçtir ancak spor, ağır ev işleri, ağır yük taşıma gibi aktiviteler 1 ay yapmamanızı öneriyorum. Bunun dışına ameliyat sonrası 2. günde hastalar genellikle kendi öz bakımlarını yapacak rahatlıkla evde dolaşabilecek hale gelirler. 1.haftadan itibaren günlük yaşamınıza ve işinize dönmenize engel hiçbir durum yoktur.

Meme Küçültme Ameliyatı Öncesi 

– Bu ameliyattan beklentileriniz neler?

– Genel sağlık durumunuz, düzenli kullandığınız ilaçlar, alerjiniz var mı?

– Alkol ve sigara kullanımı, vitaminler, omega 3, bitki çayları içiyor musunuz

– Daha önce geçirdiğiniz operasyon var mı?

– Ailenizde meme kanseri olan var mı?

– Mamografi ya da ultrason çektirdiniz mi, herhangi bir nedenle meme biyopsisi yapıldı mı?

Meme Küçültme Ameliyatını SGK karşılar mı?

Estetik ameliyatları hiçbir özel sigorta ya da SGK ödemez ancak göğüsleriniz ölçüsü boyundan meme başına ölçüm mesafesi 40 cm üzerinde, bel fıtığınız mevcutsa bu hallerde 3 hekim raporu ile çok nadiren de olsa devlet hastanesinde ücretsiz olarak yapılabilmektedir. Ancak kliniğimizde yapılan tüm estetik ameliyatlar ücretli olarak yapılmaktadır.

Meme Küçültme Fiyatları 2024

Meme küçültme ameliyatının maliyeti çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilir. Coğrafi konum, cerrahın deneyimi, hastanenin veya cerrahi merkezin prestiji, ameliyatın zorluğu ve hastanın özel ihtiyaçları bu değişkenlerden bazılarıdır. Sağlık sigortası kapsamında olan hastaların harcamaları da farklı olabilir.

Meme küçültme ameliyatı, cildin ve meme dokusunun alınması yoluyla meme boyutunu küçültme operasyonudur. Bu işlem, genellikle meme büyüklüğünden kaynaklanan fiziksel ağrıyı veya rahatsızlığı azaltmak için yapılır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bir meme küçültme ameliyatı için ortalama fiyat 5.000 ila 10.000 dolar arasında değişebilir. Bununla birlikte, bu sadece genel bir tahmindir ve fiyatlar coğrafi konuma, cerrahın deneyimine ve ameliyatın karmaşıklığına bağlı olarak çok değişebilir.

Türkiyede meme küçütltme ameliyatı fiyatları genellik 55.000 TL ile 110.000 TL arasındadır.

Bir plastik cerrah ile iletişime geçmek ve ameliyatın maliyetini belirlemek için kapsamlı bir değerlendirme yapmak önemlidir. Ayrıca, ameliyatın tıbbi bir gereklilik olarak kabul edilip edilmediğini ve sağlık sigortası kapsamında olup olmadığınızı kontrol etmek önemlidir. Bazı durumlarda, tıbbi nedenlerle meme küçültme ameliyatları sağlık sigortası tarafından finanse edilebilir.

Meme küçültme ameliyatı fiyatlarını belirleyen faktör sizin göğüslerinizin büyüklüğüne, sarkıklığına, uygulanacak göğüs küçültme ameliyatı tekniğine göre değişecektir. Meme küçültme ameliyatı fiyatları 2024 için öncelikle muayene olmanız gerekmektedir. Meme küçültme ameliyatı ücret bilgisi için kliniğimize 0552 584 84 10 ve 0216 747 95 00 numaralı telefonlardan ulaşabilirsiniz.

-YÜZ
-MEME
-VÜCUT
-DOLGU
-CİLT
-SAÇ EKİMİ