Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
: 0 552 584 84 10 Bağdat Caddesi Doktor Abdülkadir Noyan sokak No:344 ahenk apartmanı Kat :3 daire 6 Kadıköy İstanbul (Erenköy divan pastanesi karşısı)

Meme Büyütme

meme büyütme

Meme büyütme; Kadınların göğüslerinin büyütülmesi, şekillerinin düzeltilmesi ve doluluklarının artırılması için yapılan işlemdir.

Meme Büyütme (Göğüs Büyütme)

Meme büyütme ameliyatı en sık yapılan 3 estetik ameliyattan biridir. Meme Gelişimi genellikle 16 yaşında tamamlanır.

Genetik sebepler nedeniyle ergenlik döneminde meme gelişimi yetersiz olması,  emzirme sonrası meme dokusunun içi boşalmasına bağlı olarak meme dokusunda hacim kaybı olabilir.

Meme dokunuzda tek taraflı yada iki taraflı olarak hacim kaybı mevcutsa Meme büyütme ameliyatı ile dolgun ve dara iri estetik görünen göğüslere sahip olabilirsiniz.

İdeal Göğüs Büyüklüğünün Ölçüsü Nedir ?

İdeal göğüs büyüklüğünde boy kilo ve mevcut göğüs çapınız bizim için çok önemlidir.

300 cc silikon protez 160 cm boyu mevcut birinde ideal bir meme boyutu elde edersen 170cm boyu bulunan bir kadında yetersiz kalacaktır.

Muayene sırasında genellikle hastalarıma daha önce yapılan operasyon sonuçlarını gösterip kafanızda bir imaj canlanmasını sağlıyoruz.

Meme Büyütme Hangi Durumlarda Yapılır

– Zamanla yer çekimi etkisiyle göğüs dokusu aşağı dokusu bağ dokunun azalmasına bağlı olarak içi boşalmışsa

– Gebelik sonrası meme hacminde kayıp meydana gelmişse

– Gelişimsel olarak bazen memenin bir tarafı büyük diğer tarafı küçük kalır ve ciddi meme asimetrisine sahipseniz

-Bel basen ve göğüs oranına bakıldığında basen olmadığı halde meme gelişmediği için orantısız vucut formuna sahipseniz

-Meme Kanseri Tedavisi için

-Göğüsleriniz estetik hedeflerinizle uyuşmuyorsa

Göğüs büyütme operasyonu sizin için uygun olabilir.

Meme Büyütmede Kullanılan İmplant Çeşitleri

Meme Protezi Silikon jel ve Salin )steril tuzlu su) içeren protezler olmak üzere iki ayrılır.

  1. Salin(Tuzlu Su içeren) protezler

İlk üretilen protezler dış yüzeyinde kabuğu olan ancak içi salin denilen su ile aynı yoğunluğa sahip protezlerdi. Salin protezleri hala kullanıyoruz ancak bunları meme kanseri sonrasında meme rekontrüksiyonu amacıyla kullanıyoruz.

Salin protezlerin avantajı amelyat sonrasında dışardan enjeksiyon yardımıyla büyümesine imkan vermekte ve  meme kanseri sonrasında alınan meme hacminin karşı memeye eşitlenmesinde avantaj sağlamaktadır.

Dezavantajı ise ince cildi bulananlarda deri altından dış kabuğun kıvrımları ele gelebilir ve dışardan hissedilebilir olmasıdır.

  1. Silikon Jel İçeren Protezler

Bu protezlerde Salin Protezler Gibi 2 ayrı dış katman vardır ve yırtılma ve deformasyona karşı silikonu korur. Dış kabuğun iç kısmında ise polimer yapısında biouyumlu silikon jel içerirler.

Meme Silikonlarında Pürtüklü ve Pürtüksüz yüzeyleri mevcut arasındaki fark nedir ?

Protezin dış kabuğunun şeffaf yada pürtük içermesi kapsüler kontraktür oluşum açısından önemlidir. Meme silikonu konulan her hastada protezi vucut sarar ve kapsül oluşur ancak bazen bu kapsül oluşumu çok aşırı olmakta ve memenin sert bir hal almasına sebep olmaktadır.

Bu yüzden pürtüklü yüzey silikonlar ortaya çıkmıştır ve kapsüler kontraktür oluşumu bu silikonlarda daha az olduğu gözlenmiştir.

Meme Büyütme Sonuçları Nelerdir?

Damla(anatomik) silikon mu yuvarlak silikon mu?

meme büyütme öncesi

*Yuvarlak protezler yarım küre şeklinde olurlar ve göğüse yerleştirildiklerinde göğüs üst kısmında ve dekolte bölgesinde  dolgunluk oluştururlar.

Dekolteniz yoksa üst pol dediğimiz kısımda meme dokusu yeterli değil ise seçiminiz yuvarlak protez olmalı.

Damla protezler isminden de anlaşılacağı gibi damla şeklindedirler ve şekli göğüsün normal şekli gibi üstü boş altı doludur .Yerleştirildiklerinde göğüs alt tarafında dolgunluk oluştururlar.

*Meme dokusu  hiç olmayan çok zayıf hastalarda yuvarlak bir protez kullanmak üst polde top gibi duran doğal olmayan bir geçiş yaratabilir. Böyle bir vucut formunuz mevcutsa kas altına ve damla protez kullanmak doğal bir sonuç verecektir.

*Uzun göğüs kafesi mevcut olan hastalar için de damla silikon daha doğal bir görünüm sağlar.

* Meme ucunun hafif sarkmanız mevcutsa yuvarlak silikon kullanılması avantajınıza olucaktır. Damla silikon yoğunluğu meme altına toplar ve sarkması olan bir göğüse koyduğunuz zaman yeterinde memeyi toparlamaz.

*Meme dokunuz mevcut ve büyütme işleminden sonra dekolteniz çok belirgin olsun istemiyorsanız seçiminiz damla silikon olmalı. Eğer dekolteniz daha çok ortaya çıksın istiyorsanız tabiki yuvarlak silikondan yana tercih yapılmalıdır.

* Meme dokunuz çok az Tenis, yüzme, kürek ve benzeri sporlar dalları ile aktif olarak uğraşırım yada profesyonel sporcuyum diyorsanız protezin ele gelmemesi için kas altına konulması gerekiyor. Kas üstüne koyarsanız protez ele gelebilir çünkü meme dokunuz yetersiz.

Bu durumda anatomik protez konulursa sportif faaliyetlere bağlı protezin dönme riski var  bu yüzden dual plana (yarı kas altı) yuvarlak silikon tercih etmelisiniz. Yuvarlak silikonlar dönse de sorun yok çünkü bu silikonların yönü yoktur.

Meme Silikonu Nereye Konur ? Kas Altımı Kas üstümü?

Silikon protezler konulabileceği 3 tane alan vardır

1-Mevcut meme dokusunun hemen altına

2-Meme dokusunu taşıyan kası kaplayan zarın hemen altına

3-Meme dokusunu taşıyan kasın altına yani dual plana

Meme dokusunun hemen altına konulmasında kas dokusu ellenmediği için ameliyat sonrası ağrının en az olduğu plandır. Ancak buraya protezi koyabilmek için meme dokunuzun yeterli kalınlıkta olması önemlidir. Aksi halde protez kıvrımları elinize gelicektir.

Zar altı dediğimiz planda yine meme dokusu mevcut olan hastalara uygulanabilecek plandır.

Dual plan yani yarı kas altı plan en sık tercih ettiğimiz ve meme silikonunu koyduğumuz yerdir. Avantajı meme dokusuyla beraber kas dokusunun kalınlığı birlikte protez üzerini örttüğü için protezin ele gelme riski yoktur. Kapsül kontraktürü oluşum riskinin en düşük olduğu plan burasıdır.

Meme Protezi Nereden Konulacak ?

Meme silikonu 3 ayrı yerden konulabilir . Meme altı, koltuk altı ve meme başından konulabilir

Meme altı: Bizim en çok tercih ettiğimiz ve en sık koyduğum yer burası. İz meme alt kıvrımında çok iyi iyileşiyor ve belirsiz bir hale geliyor. Meme dokusuna ve süt kanallarına hi. dokunmadan protezi yerleştiriyoruz ve dekolte bölgesine buradan ulaşmak çok rahat.

Meme Başından Koyma: Meme dikleştime ve meme büyütme aynı anda yapılacağı zaman buradan silikonu yerleştirmeyi tercih ediyoruz.

Nipple dediğimiz kahverenkli kısım sarkmışsa ve bunu yukarı taşımamız gerekiyorsa hem meme başı hemde göğüs altında iz olmaması açısındna avantaj salıyor. Burdaki en önemli risk çok düşükte olsa meme başında hissizlik oluşma ihtimali mevcut.

Meme başının kahverenkli kısmında skar izi kalıyor ve meme altına göre daha belirgin biz iz oluyor. Diğer bir dezavantajıda meme başı bakterilerin en yoğun olduğu yer kapsül kontaktürü yapılan bilimsel çalışmalarda en yüksek olduğu yer meme başında konulan silikon protezlerde görüşmüştür.

Koltuk altı: Aslında en avantajlı gibi görülen yer burası iz hiç olmuyor. Ancak dekolte bölgesine koltuk altından ulaşmak çok zor ve uzak bir mesafe.

Dekolte iyi oluşturulamayabilir. silikon yan kısımlara kayma ihtimalinin en yüksek olduğu girişim yeri burası ve koltuk altı sık terleyen bir bölge olmasından dolayı meme başı gibi kapsül kontraktürü oluşum ihtimali meme altından konulana göre daha yükek oranda gözüküyor.

Özetlemek gerekirse iz en iyi koltuk altından yapılanda sonra meme altı en son meme başından konulan meme protezinde oluyor.

Kapsül kontraktürü oluşumu en az meme altından yapılanda

Dekolte en iyi meme altından yapılan kesi ile konulan göğüs protezinde oluşturuluyor.

Meme Büyütme Öncesi

meme büyütme öncesi sonrası

Ameliyattan öncesi hafta heyecanın en yüksek olduğu dönemdir. Ameliyattan önce iş yerinizi ve evdeki işlerinizi minimuma indirmeniz gereklidir. Ameliyat sonrası gün araba kullanamazsınız ve hastaneye bir yakınınızın sizi getirmesi ve daha sonra sizi götürmesi uygun olacaktır. Ayrıca ilk 3 gün evde istirahat etmenizi ve yemek yapmamızı öneriyorum. Evdeki hazırlığınızı da önceden yapılması mantıklı olacaktır.

40 yaşın üzerinde iseniz hem tarama amaçlı hastalarımıza ultrason ve mamografi yapılmasını öneriyorum.

Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçları operasyondan bir hafta önce kesilmesi önemlidir.

Sigaranın operasyondan 2 gün önce  ve sonrasında 2 hafta gibi  bir süre kullanılmamasını hastalarıma öneriyorum

Operasyon günü hastaneye gelirken makyaj yapmayın, saç jölesi kullanmayın, rahat  kıyafetleriniz ile hastaneye gelin .Ameliyat sonrasında önden gömlek şeklinde düğmeli kıyafetleri yanınızda getirmenizi öneriyorum. Kolları yukarı çok fazla kaldırmakta ilk birkaç gün zorluk çekebilirsiniz.

Meme Büyütme Hazırlık Detayları

Ameliyat önceki gece antibakteriyel sabunla duş almanız iyi olacaktır.

Göğüs büyütme ameliyatından 8 saat önce su dahil bir şey yiyip içmemeniz gerekecektir. Anestezi alacağınız için ameliyat sonrası bulantı ve kusmayı minimuma indirmek için bunu sizden istiyoruz.

Ameliyat saatinden 2-3 saat önce hastanede olmanız yeterli olacaktır. Hastanede kan tahlili yapılacak tahlil sonuçlarınız normal olması halinde operasyon başlayacaktır.

Göğüs büyütme işlemi yaklaşık 60-90 dk süren bir operasyondur. Ameliyattan 4 saat sonra yemek yiyebilir ve su içebilirsiniz.

Ameliyat günü hastanede kalmanız ağrı kontrolü ve geceyi konforlu geçirmeniz için gereklidir. Postoperatif 3-4 günde kontrol için kliniğimize muayeneye gelmeniz gerekmektedir.

Meme Büyütme Sonrası

Ameliyat günü ağrıların en yoğun olduğu dönemdir. Göğüs büyütme sonrası ilk 3 gün harekele ağrı dan daha çok konulan silikon cc sine bağlı gerginlik yoğun olmaktadır.

Bu gerginliğin tam anlamıyla bitmesi 2-3 haftayı bulmaktadır. Tabi bu süre zarfında size kas gevşetici ilaçlar veriyoruz. Ameliyat sonrası güçlü ağrı kesiciler yazıp hastalarımızın ağrılarını minimalize ediyoruz.

Meme Büyütme Ameliyat Sonrası İşe Ne Zaman Dönebilirim?

Ameliyat sonrası ilk gün evinizde dinlenmenizi öneriyorum. Daha sonraki süreçte çok ağır aktivite gerektiren bir işiniz yoksa yada masa başı iş yapıyorsanız birkaç gün içinde iş hayatınıza dönüş yapabilirsiniz. Bu zaman diliminde yürüyüş yapabilirsiniz yada hafif şeyler kaldırmanızda hiçbir engel yoktur.

Meme Büyütme Operasyonu Sonrası Spor Ne Zaman Yapabilirim?

Kol ve gövde kaslarını kullanmayı ve sportif aktivitelere başlamayı 3.haftadan itibaren öneriyorum. Meme büyütme ameliyatından sonra hastalarıma protezin cebine oturması ve silikona alışılması açısından 1. aydan itibaren protezi üzerine yatmalarını öneriyorum.

Ameliyat Sonrası Masaj Öneriyorum…

Göğüs büyütme ameliyatından sonra hastalarıma 1.aydan itibaren günde 10 dk masaj yapmasını tavsiye ediyoruz. Masaj ile hem protez cebine oturacak hem de meme dokusunun gevşemesini sağlayacaktır.

Göğüs Büyütme Operasyonu Hangi Yaştan İtibaren Yapılabilir?

Meme büyütme operasyonunu genellikle 18 yaşından itibaren yapılmasını öneriyoruz. Ancak ergenlik sırasında ileri derecede meme asimetrisine sahipseniz bu durum estetik görünüm hem de psikolojik açıdan sorun oluşturuyorsa ailenin izni ile meme dokusunu eşitlemek amacıyla rekonstrüktif amaçlı meme büyütme operasyonu yapılabilir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrasında İz Kalıcak mı ?

Tüm estetik ameliyatlarda hedef iz kalmadan ameliyatın yapılmasıdır. Biz Estetik cerrahlar yaptığımız ameliyatlarda eğer kesi varsa mutlaka iz kalır.

Ancak yapılan işlemelerde izler doğal vücut kıvrımlarına saklandığı zaman izler belli olmaz. Meme büyütme estetiğinde izler meme alt kıvrımına saklanır buradaki iz tam kıvrık noktasında ve meme altında kaldığı için gözükmez.

Göğüs büyütme estetiğinde izler ilk zamanlar koyu kırmızı rengindeyken daha sonra iz kremlerinin etkisiyle soluklaşır. 6-9 ay içerisinde izler ten rengine dönerek belirsiz bir hale gelir.

Silikon Taktırdım His Kaybı Olacak mı ?

Meme büyütme ameliyatlarını meme alt kıvrımından yapıyoruz.  Bu sayede meme başında herhangi bir his kaybı oluşmuyor.

Meme başından yapılan operasyonlarda ile silikonu koyabilmek adına meme başı altından kesi yapıldığı için düşük te olsa hissizlik oluşma ihtimali mevcuttur.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Oldum Emzirebilecek miyim ?

Meme büyütme hastalarında en çok tereddüt yaşanan nokta burası. Meme protezi meme bezinin içine yerleştirilmez meme bezi altı yada kas altına konulur. Dolayısıyla ameliyattan sonra emzirme ile ilgili hiçbir sıkıntı yaşamazsınız.

Meme Silikonunu Değiştirmek Gerekiyor mu?

Eskiden implantların kullanım süresi vardı bu süre yaklaşık 10 yıldı. Yeni nesil implantlarda protez de deformasyon meydana gelmediği sürece değişim gerekmemektedir. Üretim Teknolojisi olarak silikonlar artık ömürlük olarak üretilmektedir.

Meme Silikonu Patlar Mı ?

Bu konu herkesin gündeminde silikonum patlarsa ne olur. Silikon protezlerin içerisinde jel bulunmaktadır bu jel sıvı kıvamında değildir.  Bu jeli saran 2 katman halinde kabuk bulunmaktadır. Sıkmak düşmek ile yada darbe gelmesi ile proteze hiçbir şey olmaz.

Ancak trafik kazası ile, bıçaklanma yada kurşunlanma ile protez dış kapsülü delinebilir bu halde bile korkulacak bir şey yoktur silikon akmaz.

Silikon kohezivitesi nediniyle birbirine tutulu haldedir tamamı beraber hareket eder. Doku içerisinde dağılıp gitmez bu sebepten bu tip büyük kazalar meydana geldiği zaman silikon değiştirilip yenisini takmak gereklidir.

Meme protezleri kanser yapar mı?

Son 10 yıl içerisinde yapılan klinik çalışmalar silikon protezin direk kanserle ilişkisi olmadığı ortaya konmuştur.

Meme silikonuna karşı alerji olur mu?

Meme silikonu biyo uyumlu yani doku ile uyumludur. Dolayısıyla vücuda yerleştirildikten sonra alerji oluşması yada vücudun kabul etmemesi gibi durumlar çok çok nadirdir.

Meme silikonu ameliyatı sonrasında Korse Kullanmalıyım ?

Hastalarımıza ameliyat sonrasında alttan baleni olmayan sporcu sütyeni kullanıyoruz. Bu korseyi ameliyat sonrasında biz size veriyoruz. Dışardan ekstra bir ürün almanızı istemiyoruz. Sporcu sütyenini meme estetiği sonrasında 3 hafta süre ile kullanımını öneriyorum.

Drenim Olacak mı?

Direk meme büyütme ameliyatlarında dren kullanılmasını önermiyorum. Protez ameliyatları sonrasında konulan drenler kapsül oluşum riskini yükselttiğini düşünüyorum. Bu sebepten ameliyat sırasında kanama kontrolünü çok iyi yapıp dren kullanmıyoruz.

Meme silikonu sonrasında meme taramalarımı yaptırabilecek miyim ?

Meme silikonu konulması ultrason, MR ve mamografi gibi tetkiklerin yapılmasını etkilemez bunları çektirebilirsiniz. Ameliyat sonrasında bizde hastalarımızdan yılda 1 defa düzenli olarak ultrason çektirmesini istiyoruz. Meme protezinizin olması taramalarınıza engel durum oluşturmaz.

Kas altına yerleştirilen silikon, kolda güç kaybı yapar mı?

Yapılan araştırmalar, kas dokusu altına konulan silikonun kolda güç kaybına neden olmadığını göstermektedir.

Silikon taktırma evlenmeden önce mi olmalı, sonra mı?

Memenizin ebadından ve şeklinden memnun değilseniz evlenmeden önce de meme büyütme ameliyatı olabilirsiniz. Hem hamileliğe hem de emzirmeye engel bir durum değildir. Dolayısıyla vücut ölçülerinize uygun kas altı bir silikon son derece doğal ve estetik bir görünüm sağlayacaktır.

Meme silikonu taktırdım Ameliyattan Ne Kadar Süre Sonra Uçağa Binilebilir ?

Ameliyat sonrasında 4.günden itibaren uçağa binmenize engel durum yoktur. Silikonlar hava basıncına dayanıklıdır ve artan basınçtan etkilenmez.

Sigara İçmek, İyileşme Sürecini Etkiler mi?

Sigara kan damarlarının daralmasına sebep olur, ameliyatlı bölgesine gerekli kan akışı ve taşınan oksijen miktarını azaltır. İyi bir iyileşme için ameliyat bölgesinde yüksek miktarda oksijene ihtiyacı vardır. Meme silikonu yaptığımız hastalardan ameliyattan 2 gün önce ve ameliyat sonrası 3 hafta süre ile sigara içmemesini öneriyorum.

Silikondan Sıkıldım çıkarttırabilir miyim?

Evet silikonlar çıkarttırılabilir; fakat sonrasında protez çıkarıldıktan sonra ameliyat öncesi gibi gevşek ve içi boş göğüs yapısına geri dönersiniz. Ancak silikon genelde hastalarımız çıkartmak istemez tam tersi birçok hasta daha büyük bir silikon yaptırmak için tekrardan başvurur.

Emzirme Sonrası Meme silikonu Ne Zaman Yapılabilir?

Emzirme sonrasındaki süreçte süt kanallarının küçülerek normal hale gelmesi 3 ayı bulmaktadır. Emzirme üzerinden 3 ay geçtikten sonra meme büyütme estetiği yaptırmanızın sakıncası yoktur.

Meme Silikonu ile Meme Asimetrisi Düzeltilebilir mi ?

Memeleriniz eşit değilse, farklı boyutlardaki  silikon protezleri kullanılarak meme asimetrisi düzeltilebilir. Meme asimetrisi mevcut olan hastalarda iki memeye  farklı boyutlarda silikonlar tercih edilir.

Silikon protez, göğüsleri dikleştirmek için doğumdan sonra da tercih edilir. Silikon ameliyatı iki memenin eşit görünmesine yardımcı olur ve meme asimetrisi düzeltilir. Gerekli durumlarda sarkık göğüslere estetik yapılırken, meme dikleştirme ve meme büyütme ameliyatı kombine  yapılabilir.

Meme büyütme meme sarkmasına neden olur mu?

Kas altına konulan protez kas yapısı ile çevreli olacağından protez meme alt tabanına oturur ve meme dokusuna yük yapmaz bu yüzden sarkma üzerine arttırıcı bir etkisi yoktur.

Ne Zaman Cinsel İlişkiye Girebilirim?

Ameliyat olan hastalarımıza 6 hafta boyunca meme bölgesine sert darbelerin gelmemesini dolayısıyla cinsel ilişkiye bu süre zarfında girilmemesini öneriyorum.

Meme Büyütme Fiyatları 2021

Eskiden göğüs büyütme operasyonunu sosyoekonomik düzeyi çok yüksek insanlar yada magazin gündemindeki sanatçılar yaptırırken günümüzde teknolojide kat edilen yol sayesinde estetik operasyon maliyetleri ucuzlamıştır.

Artan talep sayesinde meme büyütme ameliyatı fiyatları rekabetin etkisiyle ucuzlamaya başlamıştır.  Bunun sayesinde orta gelire sahip olan birçok hanım rahatlıkla bu operasyonu yaptırmaya başlamıştır.

Meme büyütme ameliyatı fiyatlarını bir takım parametreler etkilemektedir. Operasyonun gerçekleştirildiği hastane , tıbbi tahliller ve silikon marka ve modeli göğüs ameliyatı ücretine etki eden faktörler arasındadır.

Aynı operasyon sırasında dikleştirme işleminin yapılması operasyon maliyetlerini değiştirmektedir. Meme büyütme fiyatları 2021 hakkında bilgi için hemen ücretsiz danışmanlarımızdan bilgi alın.

Yorum Yap

-YÜZ
-MEME
-VÜCUT
-DOLGU
-CİLT
-SAÇ EKİMİ