Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
: 0 552 584 84 10 Caddebostan Mah. Dr. Abdülkadir Noyan Sok. No/16/26 Kat :3 KADIKÖY /İSTANBUL

Meme Büyütme

meme büyütme

Meme Büyütme Nedir?

Meme Büyütme, vücuduna göre küçük göğüsleri olan veya genel olarak göğüslerinin boyutundan memnun olmayan kişilere uygulanan cerrahi bir işlemdir. Bu cerrahi operasyon sayesinde daha hacimli ve daha dik göğüsler elde edilir.

Göğüslerde zamanla veya doğum, yaşlanma, zayıflama gibi sebeple hacim kaybı ve sarkma meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda kişilerin vücut görünümünü olumsuz etkiler. Hem kıyafetlerde kötü bir görünüm oluşur hem de kişiler görüntüden rahatsız olabilir. Bu bakımdan yolayı meme büyütme estetiği ön plana çıkmaktadır. Ayrıca kanser gibi sağlık sorunları sebebiyle göğüslerini kaybeden kadınlar için de bu operasyon uygulanır.

Meme Büyütme Operasyonu

Meme estetiği kategorisinde yer alan bu operasyon göğüs kasları altın yerleştirilen implantlar ve meme dokuları ile göğsün daha dolgun ve kalkık görünmesini sağlar. Büyük oranda tehlikesiz bir operasyondur. Operasyon estetik cerrahi uzmanı tarafından gerçekleştirilir. Operasyon sırasında hem göğse hacim kazandırma hem de gerekli durumlarda kaldırma işlemi yapılır. Vücutla doğru oranlarda bir hacim kazandırma işlemi yapılması önemlidir.

Meme Büyütme Estetiği Neden Yapılır?

Göğüs estetiği yaptırmak isteyenlerin birçok nedeni olabilir. Genel olarak bu operasyonun tercih edilme nedenleri;

 • Bir memenin anatomik olarak diğer memeden küçük olması.
 • Vücut yapısına göre küçük göğüslere sahip olmak.
 • Genel olarak göğüs yapısının ve büyüklüğünün beğenilmemesi
 • Daha önce geçirilen bir operasyon sebebiyle göğüsün alınması.
 • Kaza veya benzeri bir durum sebebiyle göğsün formunun bozulması veya alınmak durumunda olunması.
 • Zamanla göğüste meydana gelen sarkmalar.

Göğüs büyütme operasyonları görüldüğü gibi birçok sebepten tercih edilebilir. Kişiler daha hacimli ve dolgu göğüslere sahip olmak istediğinde zaten kimse bunun nedenini soramaz. Bu noktada eğer göğüs büyütme operasyonu geçirmek istiyorsanız iyi bir doktor ve klinik bulmanız önerilir. Bu alanda hizmet veren çok sayıda klinik vardır ancak önemli olan bunların arasından sizlere en iyi hizmeti veren kliniği bulmaktır.

Meme Büyütme Estetiği Kimler için Uygundur?

Göğüs büyütme kimler için uygundur veya kimler bu operasyonu yaptıramaz önemlidir. Öncelikle bu operasyon kişinin tek başına karar vereceği ancak yapılacak işlemler noktasında doktoru ile hareket etmesi gereken bir işlemdir. Bu noktada hastanın vücut yapısına, beklentilerine ve cilt dokusuna uygun olarak bir operasyon planlanır. Bu operasyonu olmak istiyorsanız öncelikle göğüslerinizin gelişimini tamamlamış olması gerekir. Bu için de ideal yaş 18 yaşını doldurmuş olmaktır.

Göğüs büyütme operasyonları bir cerrahi işlem olduğu için üst yaş sınırı da önemlidir. Kişilerin ameliyat olmasına engel herhangi bir sağlık durumunun olmaması gerekir. Yaşınız uygunsa ve sağlık durumunuz bu operasyonu olmanıza engel değilse istediğiniz gibi göğüs büyütme operasyonu geçirebilirsiniz.

Meme Büyütme Estetiği Çeşitleri Nelerdir?

Meme büyütme estetiği çeşitleri iki farklı şekilde karşımıza çıkar. Bunlardan biri yaygın olarak bilinen meme protezi veya silikon implanttır. Bu implantlar göğüs kaslarının altına yerleştirir ve aynı zamanda daha kalkık bir göğüs görünümü sağlar. Kullanılan bir diğer yöntem ise göğüs dolgusu yapmaktır. Bu işlemde de kişilerin göğüs kontürlerine istenilen miktarlarda yağ enjekte edilerek daha büyük göğüsler elde edilir.

Hastaya hangi meme büyütme yönteminin kullanılacağı sağlık durumu, göğüslerinin durumu ve tercihlere göre karar verilir. Uygulanan implant yöntemi kalıcıdır sadece belirli aralıklarla bu implantların kalitesine göre değişim yapılır. Dolgu yönteminde ise uygulanan enjeksiyon zamanla eridiği için tekrarlanması gerekir.

Operasyon öncesi yapılan muayene sırasında hastaya hangi silikon uygulanacağı veya implant mı yoksa dolgu mu uygulanacağı belirlenir. Karar verme sürecinde hasta ve doktor birlikte hareket eder ve sonuç olarak hastanın en rahat edeceği yöntem tercih edilir.

Meme Büyütme Operasyon Süreci

Meme ameliyatı operasyon sürecinde öncelikle sizler için uygun olan silikon protez seçilir. Bu protezlerin bölgeye yerleştirilebilmesi için kullanılan 4 ayrı kes bölgesi vardır. Bu kesi bölgeleri; meme başı çevresi, koltuk altı, göbek ve meme altıdır. Tercih edilen bölgeye göre atılan kesiler;

 • Meme başı çevresine areola ismi verilen göğüs çevresindeki kahverengi bölgeye çok küçük kesi yapılır. Bu kesi oluşturulurken süt kanallarına zarar verilmemesi için dikkatli olunur.
 • Meme altı bölgesine atılan kesi de süt kanallar ve meme bezi bu durumdan etkilenmez. Memenin alt katmanına uygulanacak küçük bir kesi ile işlem yapılır.
 • İşlem için koltuk altı ve göbek bölgesi tercih edildiğinde meme çevresinde herhangi bir kesi oluşturulmaz. Koltuk altından yapılacak operasyonda bölgede küçük bir kesi oluşturulur ve kullanılacak olan protez buradan yerleştirilir. Oluşan yara izleri operasyondan kısa bir süre sonra çok hafif kızarıklık biçiminde görünür.

Meme Büyütme Operasyonunda Kullanılan Silikonlar

Silikon meme operasyonlarında en fazla tercih edilen üründür. Bu amaçla kullanılan pek çok marka silikon implant vardır. Kullanılan silikon hem göğsün doğal durması hem de uzun ömürlü olması için yüksek standartlarda olmalıdır. FDA onayı almış silikon implant markaları en çok tercih edilen ürünlerdir. Bu markalar içinde de kaliteli veya orta sınıf olanlar vardır. Bizler seçim yaparken hastanın en rahat edeceği ve operasyonun en başarılı şekilde tamamlanmasını sağlayacak marka ve modelleri tercih ediyoruz.

Silikon implantlar damla veya yuvarlak olmak üzere iki türe ayrılır. Bu noktada hastanın vücut yapısına göre eğer kişiler uzun boyluysa ve daha doğal bir görüntü istiyorsa damla implant tercih edilir. Hasta kısa veya orta boyluysa ve dolgun göğüsler istiyorsa da yuvarlak implantlar tercih edilir. Bu noktada hem hastanın istekleri hem de kendisine en uygun olan seçimin yapılması için özen gösterilir. Silikon memenin fiyatları yapılan seçimlere göre de doğal olarak değişiklik gösterir.

Meme Büyütme Operasyonu Nasıl Yapılır?

Meme büyütme nasıl yapılır daha doğrusu tam olarak ameliyat nasıl gerçekleştirilir merak edilen bir konudur. Birçok kadın göğüslerinden memnun olmadığı halde meme büyütme için sırf ameliyata dair yeterli bilgisi olmadığı için bu operasyondan korkar. Daha önce de bahsettiğimiz gibi operasyona başlamadan önce implantın nereden yerleştirileceğine karar verilir. Karar verme aşaması sonrasında;

 • Hastaya anestezi uygulanır ve implantın yerleştirileceği bölgeden kesi açılır.
 • Doktorunuz kesi yardımı ile göğüs dokunuzu, bağ dokularından ve göğüs kaslarınızdan ayırır.
 • Daha sonra göğüs duvarının en dış kısmında yer alan pektoral kasın arkasından veya önünden bir cep oluşturulur.
 • Oluşturulan bu cebe implant yerleştirilir ve göğüs ucunun arkasından ortalanması sağlanır.
 • Yerleştirilen implant boş olarak bölgeye konur ve sonrasında uygun şekilde steril tuzlu su ile bölge doldurulur. İmplantlara silikon jel önceden doldurulur.
 • İmplant uygun biçimde yerine yerleştirildikten sonra açılan kesi dikiş yardımıyla kapatılır. Daha sonra cerrahi bantlar ve cilt yapıştırıcılar yardımı ile bandajlanır.

Gogus büyütme operasyonunda en az iz kalması için doğru yerden kesi oluşturulup, işlem yapılmalıdır. Bu noktada da cerrahın tecrübesi ve uzmanlığı çok etkilidir.

Meme Büyütme Ameliyatı İyileşme Süreci

Genellikle lokal anestezi altında işlem yapıldığı için hastada sersemleme veya anesteziye bağlı komplikasyonlar az görülür. Hasta hastaneden ayrıldıktan sonraki 4 gün mutlaka istirahat etmelidir. İyileşme sürecinde yerleştirilen protezler bölgede ağrıya sebep olabilir. Bunun için doktorunuzun verdiği ağrı kesiciler de yeterli olacaktır.

Operasyon sonrasında ayrıca bölgede hafif şişlik olabilir. Bu da son derece normal bir durumdur ki zaten birkaç gün sonrasında yavaş yavaş geçecektir. Meme estetiği sonrasında doktorunuzun tavsiyelerine ne kadar uyarsanız süreç sizin için o kadar rahat olacaktır.

Meme Büyütme Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Meme büyütme öncesi hastanın hem kendinin yapması hem de doktoru tarafından kontrol edilmesi gereken durumlar vardır. Bunlar;

 • Hastanın genel sağlık durumu kontrol edilir. Özellikle kronik bir rahatsızlığı, kullandığı ilaçları ve ailesinde kanser öyküsü olup olmadığı öğrenilir.
 • Operasyon öncesinde kan sulandırıcı etkiye sahip olan aspirin ve benzeri ilaçların kullanımına 1 hafta önceden ara verilmelidir.
 • Ameliyattan 3-4 gün öncesinde ayrıca multivitamin ilaçların, E vitaminin ve çinko tabletlerinin bırakılması gerekir.
 • Her cerrahi müdahalede olduğu gibi sigara kullanımı mümkün olan en erken tarihte bırakılmalıdır. Aksi halde sigara kullanımı kandaki oksijen miktarını azalttığı için iyileşme sürecini yavaşlatır.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Neler Yapılabilir?

Meme büyütme ameliyatı sonrası da aynı şekilde hastanın dikkat etmesi gereken şeyler olur. Öncelikle hasta ya aynı gün ya da ertesi gün hastaneden taburcu edilir. Kişinin ondan sonrasında evde istirahat etmesi gerekir. Ortalama 7-10 gün içerisinde kişi normal hayatına dönebilir. Bu süreçte şişlikler ve morluklar olabilir ancak bunlar da operasyondan sonraki üçüncü günden itibaren düzelmeye başlayacaktır. Bunun yanı sıra iyileşme sürecinin hızlanması ve herhangi bir komplikasyon yaşanmaması için dikkat edilmesi gerekenler;

 • Doktorunuzun bu süreçte sizlere verdiği ilaçları düzenli olarak alın. Bunlar hem ağrınızı geçirecek hem de iyileşme hızınızı artıracaktır.
 • Kollarınızı aşırı kaldırmamaya özen gösterin ancak tamamen hareketsiz de bırakmayın.
 • Kucağınıza ağır bir şeyler almayın veya ağır eşya kaldırmayın.
 • Tek başınıza yatıp kalkmayın. Sizlere yatıp kalkarken biri destek olsun.
 • Çok fazla yatmak yerine kalkın ve dolaşın. Ne kadar çok yatarsanız o kadar sırtınız ağrır.
 • Duş alma süresini doktorunuz sizlere söyleyecektir ancak operasyondan 48 saat sonra genellikle ılık bir duş almanızda sakınca yoktur.
 • Bu süreçte özel sutyen kullanmanız gerekecektir doktorunuz sizlere bu konuda yine bilgi verecektir.
 • Operasyondan sonraki 6-8 hafta ağır sporlar yapmamanız gerekir.

meme büyütme öncesi sonrası

Meme Büyütme Estetiği Fiyatları 2023

Meme büyütme estetiği fiyatları tercih edilen yönteme, kullanılacak olan implantların kalitesine ve operasyon sırasında ekstra yapılacak işlemlere göre belirlenir. Bu sebeple direkt olarak fiyat bilgisi verebilmek oldukça güçtür. Zaten hastaya uygulanacak olan yöntem ve silikon seçiminde hastanın boyu, kilosu, vücut yapısı ve cilt kıvrımları gibi birçok detaya dikkat edilir.

Kısacası meme estetiği fiyatları konusunda sizlere buradan veya iletişime geçtiğinizde bilgi vermemiz güçtür. Bunun yerine doktorunuzdan randevu almanız ve öncelikle muayene olmanız gerekir. Sonrasında doktorunuz sizlere zaten merak ettiğiniz tüm soruların cevabını verecektir. Meme Büyütme Estetiği Fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

Meme Büyütme Ameliyatı Sıkça Sorulan Sorular

Kas Altına Yerleştirilen Silikon, Kolda Güç Kaybı Yapar mı?

Kas altına yerleştirilen silikon protezler, güç kaybına neden olmaz. Ağır sporlarla ilgilenen kişilerde sorun olmaması için protezler kas altına yerleştirilmeyebilir.

Meme Silikonu Taktırdım. Ameliyattan Ne Kadar Süre Sonra Uçağa Binilebilir?

Ameliyat sırasında kullanılan implantların içerisinde hava kabarcığı olmadığı için barometrik değişimlerden etkilenmez. Operasyondan 4 gün sonra uçağa binebilirsiniz, herhangi bir sakıncası yoktur.

Meme Silikonu Zamanla Patlar mı?

Meme silikonları üretilirken çeşitli basınç uygulamaları ile test edilir ve bu şekilde üretilir. Bu sebeple silikonların patlama ihtimali çok düşüktür.

Meme Silikonu Küçülür Mü?

Meme silikonları küçülmez yalnızca ilk zamanlar bölgede ödem olduğu için daha büyük görünen göğüsler zamanla operasyon oturduğu için istenilen boyuta gelir.

Meme Silikonuna Karşı Alerji Olur Mu?

Meme silikonları her ne kadar zararlı madde içermese de vücuda dışarıdan konan bir şey olduğu için alerji oluşma riski vardır. Ancak bu riskin oldukça düşük olduğunu söyleyebiliriz.

Meme Silikonunu Değiştirmek Gerekiyor mu?

Meme büyütme operasyonlarında kullanılan silikon implantlar ortalama 10 yıllık bir ömre sahip olacak biçimde üretilir. Kullanılmaya başlandığı anda bu süre başlar. Yeni nesil üretilen implantlar ise ömürlüktür ve dışarıdan herhangi bir zarar gelmediği sürece değiştirilmesi gerekmez.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrasında İz Kalacak Mı?

Göğüs büyütme ameliyatı izi olur mu veya sonrasında bölgede iz kalır mı soruları da çok sorulur. Öncelikle operasyon sırasında mecburen bölgeye kesi yapılmak zorundadır. Bu kesiler de kalıcıdır. Oluşan kesiler ilk başta kırmızı renkli olacağından fark edilir. Ancak zamanla rengi açılacak ve kendi ten renginize dönecektir. Bu şekilde de ancak yakından, dikkatli bakıldığında fark edilebilir hale gelecektir.

Operasyondan sonra bölgede kalacak olan izler kullanılacak tekniğe göre değişiklik gösterir. Son zamanlarda bu alanda kullanılan yöntemler oldukça gelişmiştir. Kesiler genelde meme altına yapıldığı için de zaten çoğunlukla dışarıdan belli olmaz. Kişilerin cilt yapısına, bölgenin enfeksiyon kapmasına ve sigara kullanımına bağlı olarak iyileşme süreci olumsuz etkilenebilir.

Meme Büyütme Sonrasında His Kaybı Oluşacak mı?

Silikon meme ameliyatı sonrasında his kaybı ve aşırı hassasiyet durumu nadir olarak görülebilir. Ancak bu durum tamamen geçicidir ve birkaç ay sonra kendiliğinden geçecektir. Bazen kalıcı his kaybı sorunu ile karşı karşıya kalınabilir ve bunun nedeni de aşırı büyük implant tercih edilmesidir. Doktorunuz sizi bu konuda ve genel olarak riskler hakkında bilgilendirecektir.

Meme Protezleri Kanser Yapar mı?

Meme protezi kansere neden olur mu konusunda yapılan çalışmalarda somut bir veri elde edilmemiştir. Genel olarak tıbbi çevreler de bu protezlerin kansere neden olmadığını kabul etmektedir. Bu konuda bu kadar net olunmasının en önemli nedeni, kullanılan silikon protezin içinde zararlı madde bulunmamasıdır. Bu protezler dışarıdan patlama ihtimali de oldukça düşük olan ürünlerdir ve bu yüzden patlayıp vücuda bir şey yayılması çok düşük bir ihtimaldir. Zaten yeni teknolojiler kullanılarak üretilen meme protezleri olası riskleri de en aza indirmektedir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrası Emzirme

Göğüs ameliyatı sonrası emzirme durumu hiçbir şekilde zarar görmez. Çünkü ameliyat sırasında süt kanallarına ve süt bezlerine dokunulmaz. Bu sayede emzirme fonksiyonlarına herhangi bir zarar gelmez. Üstelik göğüs kası arkasına yerleştirilen silikonlar sayesinde meme bezi öne itilir ve bebekler meme ucunu çok daha rahat tutabilir. Yani kısacası meme ameliyatı sayesinde emzirme fonksiyonu çok daha başarılı gerçekleştirilir.

Meme Büyütme Meme Sarkmasına Neden Olur mu?

Meme büyütme ameliyatı sonrası sarkma işlem sırasında kullanılan malzemelerin kalitesine göre değişiklik gösterir. Ayrıca uygulama sırasında yapılan hatalar da operasyondan sonra sarkmaya neden olabilir. İşlem sırasında eğer hastanın kendi meme dokusuna zarar verilir ve bir deformasyon olursa vücut dokuyu reddeder ve sarkma meydana gelir. Meme dolgusu ile ilgili bu tip sorunların yaşanmaması için mutlaka uzman bir hekime başvurulması ve kaliteli ürün kullanılması gerekir.

Meme Silikonu ile Meme Asimetrisi Düzeltilebilir Mi?

Meme silikonu operasyonlarının yapılma sebeplerinden biri de zaten iki meme arasındaki asimetrik durumun düzeltilmesidir. Bazen hastalarda çeşitli sebeplerden dolayı iki göğsün büyüklüğü ve şekli değişik olabilir. Bu durumun düzeltilebilmesi için de orantısız olan göğüs silikon ile desteklenir. Böylece iki göğüs arasında büyüklük dengesi sağlanarak eşitlik sorunu düzeltilebilir.

Meme Büyütme Ameliyatı İyileşme Süreci Ne kadar Sürer?

Göğüs büyütme yöntemleri arasında en çok tercih edilen cerrahi müdahale sonrasında iyileşme süresi kişiden kişiye değişir. Kişiler ortalama 72 saat içinde oluşan şişliklerden ve morluklardan kurtulmaya başlar. Kişinin işlerine dönebilmesi için gereken süre en az 7-10 gün arasındadır. İşlemin tam olarak sonuç vermesi ve göğsün son şeklini alması için gerekli olan süre ise 6-12 ay arasındadır.

Operasyon Sonrasında Drenim Olacak Mı?

Denim olarak ifade edilen durum operasyonlardan sonra bölgede biriken sıvının dışarı atılması için kullanılan saydam bir tüptür. Göğüs büyütme operasyonunda da dren kullanılıp kullanılmayacağına işlemi yapacak olan cerrah karar verir. Buna gerek duyarsa uygular gerek duymazsa da uygulamayabilir.

Meme Silikonu Sonrasında Meme Taramalarımı Yaptırabilecek Miyim?

Kişilerin meme taraması yaptırmasını engelleyen bir durum söz konusu değildir. MR, ultrason, mamografi gibi tetkikler yapılır ve bu tetkiklerde silikonlarınız boşluk gibi görünecektir. Ayrıca yapılan tetkiklerin sonucunu değiştiren bir durumla da karşı karşıya kalmaz. Yılda bir kez meme taraması gerçekleştirmesi gereken kadınlar göğüslerinde yer alan silikonlar ile bunu rahatlıkla yaptırabilir.

Emzirme Sonrası Meme Silikonu Ne Zaman Yapılabilir?

Çocuğunuzu emziriyorsanız ve emzirme sonrasında en erken ne zaman göğüs büyütme estetiği olabileceğinizi merak ediyorsanız bu süre en az 6 aydır. Emzirme sonrasın hem göğsün toparlanması hem de farklı komplikasyonlar yaşanmaması için emzirmeyi bıraktığınız andan itibaren 6 ay geçmesi gerekir.

Sigara İçmek, İyileşme Sürecini Etkiler Mi?

Sigara içmek sadece meme ameliyatları sonrası iyileşmeyi değil tüm cerrahi operasyonlardan sonra iyileşmeyi olumsuz etkiler. Sigara kan damarlarının daralmasına neden olur ve bu da kanla birlikte hücrelere taşınan oksijen miktarının azalmasına neden olur. İyileşme için gerekli oksijen yeterli seviyede taşınmadığı için iyileşme süreci yavaşlar.

Ameliyat Sonrasında Göğüsler Dikleşir Mi?

Göğüs büyütülünce dikleşir mi veya operasyonla birlikte göğüs de dik olur mu konusu önemlidir. Birçok kadın sarkık göğüs sorununda şikayetçidir. Göğüs büyütme operasyonlarında meme zarfının içine protez konulduğu için ve meme dokusuna yapılan takviye sayesinde meme daha dik görünür. Yani evet meme büyütme operasyonlarında göğüs dikleşebilir.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Silikonların Çıkarılma

Bazı hastalar operasyondan sonra memnun kalmayıp ya da ilerleyen zamanlarda fikrini değiştirdiği için silikonların çıkarılmasını isteyebilir. Meme büyütme ameliyatı sonrası silikonların çıkarılması mümkündür ancak bu yapıldığında geride içi boş ve gevşek bir göğüs yapısı kalır. Bu da göğüslerinizin çok kötü görünmesine neden olabilir. Bu yüzden eğer kararsızsanız tam olarak emin olmadan göğüs büyütme ameliyatı olmamanızı tavsiye ederiz.

Meme Büyütme Ameliyatında Riskler Nelerdir?

Her cerrahi müdahale de olduğu gibi meme büyütme operasyonlarında da birtakım riskler vardır. Her şeyden önce cerrahi müdahalelerde narkoz uygulandığı için çeşitli komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Meme büyütme operasyonu sonrası bölgede ağrı ve şişlik olabilir. Bunlar tamamen geçici sorunlardır ve operasyondan birkaç gün sonra düzelecektir. Bölgede operasyondan kaynaklı kanama ve enfeksiyon durumu ise çok nadir gerçekleşen komplikasyonlardır. Meme büyütme ameliyatı riskleri arasında en çok dikkat edilmesi gereken protezden kaynaklı yaşanabilecek sorunlardır. Bu sorunlar;

 • Kapsüler kontraktür: Protezin çevresinde yer alan yara dokuları protezin sıkışmasına neden olur ve bu da sanki göğüsler çok setmiş gibi hissettirir. Bu sorun yaşandığında endişe etmenize gerek yok çünkü tedavi edilebilir.
 • Protez içeriğinin balon dışına sızması: Operasyon sırasında kullanılan protezin içi jel dolgulu ise, bu dolgu bölgedeki dokuların aralarına sızar ve bölgede kitle oluşmasına sebep olur. Eğer protezde salin dolgusu kullanılmışsa bu dolgu vücuda zarar vermez ve kısa sürede dokular tarafından emilir.
 • Protezin yırtılması: Bu sorun operasyondan ziyade sonrasında hastanın başına gelebilecek trafik kazaları, delici bir aletin saplanması veya yüksekten düşme gibi durumlarda yaşanabilir. Yani bakıldığında aslına operasyonun bir riski değildir.
 • Silikon protezli bir memede kanser: Normal meme dokusunda olduğu gibi protezli memede de kanser kitlesi oluşabilir. Bu durumda standart olarak protezsiz bir göğse nasıl kanser cerrahisi uygulanıyorsa protezliye de aynı şekilde uygulanır. Bölgede oluşan kanserin sebebi protez değildir.

Meme Büyütme Ameliyatın Yaş Sınırlaması

Meme büyütme yaş sınırı en çok sorulan ve merak edilen konulardan biridir. Öncelikle alt bir yaş sınır olduğunu söylemek zorundayız. Hastanın en az 18 yaşında olması gerekir. Bu yaş sınırı birçok estetik operasyonunda zaten vardır. Göğüs büyütme operasyonlarında özellikle olması ise göğsün gelişimini tamamlaması için gerekli süredir. Bunun dışında eğer hastanın ameliyata engel olacak herhangi bir sağlık sorunu yoksa üst bir yaş sınırı yoktur. Tüm bunlara ameliyat öncesinde yapılacak bir ön görüşme ile karar verilecektir.

Meme Büyütmede Kullanılan İmplant Çeşitleri

Meme silikonu veya implantı en çok tercih edilen yöntemdir. Bu amaçla en çok kullanılan silikon jel veya salin jel dolgulu implantlardır. Bu implantların özellikleri;

 • Salin implantların özelliği öncesinde steril tuzlu suyla doldurulmuş olmasıdır. Bu implanlardan bazıları operasyon sırasında doldurulurken bazıları ise operasyondan önce doldurulabilir. Bu implant tercih edildiğinde silikon jel implanlara göre daha az bir kesiye ihtiyaç duyulur. Bu sayede göğüs büyütme operasyonunda daha az iz oluşur. Salin solüsyonu zaman zaman dokulara sızabilir ancak bu durumda da endişeye gerek yoktur çünkü vücuda bir zararı olmadığı gibi aynı zamanda vücut tarafından güvenle emilir.
 • Silikon jel implantlar ise meme silikon ürünü olarak kullanılan bir diğer implanttır. Daha doğal bir görünüm yarattığı için birçok kadın tarafından tercih edilir. Bu implantların olumsuz tarafı yırtılması durumunda hemen belirti vermemesidir. Zamanla göğüste şekil değişikliği meydana geldiğinde ancak fark edilir ve bu durumda da hemen değiştirilmesi gerekir.

Meme Silikonlarında Pürüzlü ve Pürüzsüz Yüzeyler Mevcut Arasındaki Fark Nedir?

Meme büyütme operasyonlarında kullanılan silikonların dış kabukları pürüzlü veya pürüzsüz olabilir. Bu iki yüzey arasındaki farkın en önemli sonucu kapsüler kontraktür oluşumudur. Normal şartlarda operasyon sırasında yerleştirilen implantın bölgede bir kapsül oluşturması normal karşılanır. Ancak olması gerekenden fazla sertleşme olduğunda bu durum kapsül kontraktürü olarak ifade edilir. Bu durumda bölgede ağrı ve meme şeklinde bozukluklar oluşur. Dış yüzeyi pürtüklü olan implantların daha az bu duruma neden olduğu gözlemlenmiştir.

Meme Büyütme Ameliyatının Sonuçları Nelerdir?

Gögüs silikon ameliyatı sonrasında beklenen en iyi sonuç kişinin vücut yapısına göre göğüslerinin de uygun büyüklükte olmasıdır. Başarılı bir cerrahi operasyon sonrasında hastanın fiziksel ölçüleri daha doğru daha çekici ve güzel olur. Hastanın buna bağlı olarak öz güveni yerine gelir. Bu noktada hastaların bilmesi gereken en önemli nokta, operasyondan sonra kiloda yaşanan dalgalanmaların göğsün büyümesine veya küçülmesine etki göstereceğidir. En iyi sonuçlar ve devamlılık için kilonuzu operasyondan sonra korumanız gerekir.

No Thoughts on Meme Büyütme

Yorum Yap

-YÜZ
-MEME
-VÜCUT
-DOLGU
-CİLT
-SAÇ EKİMİ