Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
: 0 552 584 84 10 Bağdat Caddesi Doktor Abdülkadir Noyan sokak No:344 ahenk apartmanı Kat :3 daire 6 Kadıköy İstanbul (Erenköy divan pastanesi karşısı)

Karın Germe Ameliyatı

karın germe

Karın Germe Ameliyatı; Karın bölgesinde, yapılan doğumlar ya da kilo alıp vermeler sonucu ortaya çıkan sarkmalar içindir. Karın germe fiyatları 2021 tıklayın

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasty)

Karın bölgesinde kilo alınmasıyla oluşan fazlalık herkesin şikâyet ettiği bir konudur. Alt karın bölgesinde bulunan fazla yağ ve deri dokusunun alınarak bu bölgede doğum sonrasında gevşemiş bulunan kasların güçlendirilmesi işlemlerinin yapıldığı operasyonlara abdominoplasty; karın gerdirme denmektedir.

Doğum sonrası, kilo alıp verme ya da tip mide ameliyatı sonrasında karın cildi sarkar ve çatlaklar oluşur.

Hızlı kilo almayla beraber derinin alt tabakasında bulunan dermis denilen bölüm gerilir bu gerilen bölgelerde cilt incelir ve karın çatlakları oluşur.

Kilo almayla beraber karın organlarını gergin bir şekilde tutan kas tabakası gevşer ve ayrılır kilo verilse de bu kaslar eski yerlerine gelmezler ve gevşekliğine devam ettiği için sarkıklık oluşur.

Karın germe Ameliyatı sonrası Hamilelik

Operasyon  sonrasında birçok hasta gebelikle ilgili problemlerin oluşabileceği sebebiyle tedirgin. Bu operasyondan 1 yıl sonra gebe kalabilirsiniz.

Gebelik sonrası eskisi kadar olmasa da karın bölgesinde gevşemelerin ortaya çıkacağı unutulmamalıdır.

Hamilelik Sonrası Karın germe ameliyatı

Hamilelik sonrası karın bölgenizdeki çatlaklar oluşur ve karın duvarı gevşek bir hal alır. Alınan kiloların verilmesi ve karın bölgenizin oturması açısından gebelikten 6 ay sonra ameliyatın yapılması uygun olacaktır.

Emzirme dönemini tamamladığınızda gönül rahatlığıyla bu operasyonu olabilirsiniz. Yeniden kısa bir süre sonra hamileliği planlıyorsanız daha verimli bir sonuç elde edebilmeniz için 2.gebelikten sonra yaptırmanız tavsiye edilir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Karın Germe

Tüp mide( gastrik-bypass) sonrasında hastalar hızlı bir kilo kaybına girerler. Bu süreçte ameliyat olabilmeniz için kilo vermeniz tamamen durmalıdır.

Bu sürede genellikle 1 yıldır. Bazı hastalar 1 yıl geçmesine rağmen kilo vermesi devam eder; bu durumda abdominoplasti işlemi yaptırmadan ideal kiloya ulaşılması beklenilmelidir.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır

Karın alt duvarından izler bikini içerisine saklanılacak şekilde bir kesi yapılır. Sezeryan amelyatı olan hastalar bu iz sezeryan kesisi üzerinden yapılır.

Mini karın germede iz sezeyan izi kadar yada 1-2 cm daha uzunken tam karın germe ameliyatında iz sezeryan izi uzatılar yapılır. Sarkmış ve çatlamış olan deri ve yağ fazlalıkları alınır aynı zamanda bel bölgesini inceltmek için liposuction aynı seansta yapılır.

Daha sonra hastanın deri dokusu kaldırılır ve kas dokuda oluşmuş olan zayıflıklar onarılır. Sonraki aşamayı ise deri dokusunu gerdirilerek yerine dikilmesi ve fazla derinin çıkartılması oluşturur.

Tam karın germede genişlemiş ve büyümüş göbek deliği küçültülerek şekillendirilir. Mini karın germede ise göbek deliğine işlem yapılmaz.

Daha sonra gevşemiş ve yanlara kaymış kas dokusu gerginleştirilerek estetik dikişler ile karın derisi kapatılır. Son olarak ödem oluşumunu azaltmak amacıyla drenler konulur.

Dikişlere destek olması ve yeni oluşturulan karın şekline destek olması amacıyla korse giydirilerek işlem tamamlanır.

Mini Karın Germe (mini abdominoplasti) Estetiği

Karın cildi çatlağı az ise ve karın kasları çok deforme olmadıysa deri fazlalığı yalnızca göbek seviyesi altındaysa mini abdominoplasti uygun olur.

Mini karın germe işleminde cerrahi kesi tam karın germeye olana göre daha kısadır. Sezeryan izi kadar biz iz oluşur.

Göbek deliği etrafında kesi yapılmaz. Göbek deliğinin şekli değiştirilmez  Yalnızca fazla cilt çıkarılır bel bölgesine liposuction yapılarak bel bölgesi inceltilir.

Bu operasyon ortalama olarak 90 dk.sürer.

İzsiz karın germe ameliyatı (Endoskopik Karın Germe)

Karın bölgesinde hafif sarkıklığı olan hastalara uygundur. Karın bölgesinde deri çatlağ çok olmayan deri sarkması bulunmayan ancak; doğum sonrası sadece kaslarda ayrışma bulunan hastalara yapılabilir tekniktir.

Ameliyat göbek deliğinden girilerek ayrışmış kaırn kasları onarılır. Karın ve bel bölgesine vaser liposuction yapılarak inceltilir.

Bu işlem deri fazlalığı çok olan hastalarda uygun değildir.

Karın Germe Ameliyatı Öncesi Neler Yapılmalı

Görüşmede sırasında öncelikle mevcut şikayetleriniz ve operasyon sonrası beklentiniz değerlendirilir.

Ameliyat öncesi muayene ile karın bölgenizdeki deri-yağ dokusu fazlalığı değerlendirilerek göbek deliği ve bel bölgeniz detaylı incelenir.

Şeker hastalığı yada tiroid hastallığınız mevcutsa ve bu ameliyatı düşünüyorsanız kan şekeriniz ve T3, T4 ve TSH değeriniz mutlaka regüle olmalıdır.

Sigara içiyor ve E vitamini kullanıyorsanız ameliyattan önce kesilmelidir.

Karın Germe Ameliyatı iyileşme süreci

Amelyat sonrasında 1-2 gün hastanede kalmanız gereklidir. Bu süre zarfında seroma (karın içi sıvı birikimi) olmaması için drenleriniz bulunur. Bu drenler taburcu olurken çekilerek eve gönderilirsiniz.

İlk birkaç gün karın bölgenizde ödem ve şişlikler olması muhtemeldir bunları azaltmak için korsenin düzenli kullanılması önemlidir.

Karın germe operasyonu sonrasında dik durmak zordur ve ilk 1 hafta dik olmadan yürüyüş yapılması önemlidir. Yürüyüş yapılması pıhtı atma vs problemlerin oluşumunu engeller.

Ameliyattan 4 gün sonra duş alabilirsiniz. Öksürme, hapşırma gibi hareketler karın içi basıncınızı arttırır ve ağrınızın artmasına sebep olur bu eylemlerden ilk hafta kaçınılması önerilir.

Yürümek ilk 3-4 hafta da iyileşmenize  oldukça yardımcı olacaktır. Bu mevcut kan dolaşımını arttıracak iyileşmeyi hızlandıracak ve ödeminizi hızla azaltacaktır.

Karın germe ameliyatı sonrası eskisi gibi fiziksel aktivitelere dönmeniz birkaç hafta bulmaktadır bu yüzden masa başı işiniz varsa 10 gün sonra ağır aktivite gereken işlerde birkaç hafta izin kullanmanız gerekir.

İlk bir ay düzenli korse kullanmalısınız. 6.haftadan itibaren hafif sporlara 3.aydan itibaren ağır sporlara başlayabilirsiniz.

Operasyon sonrası gelişen izler ilk 3  boyunca kızarık bir görünümde olur. Bu izler zamanla solarak daha az belirgin hale gelecektir.

Operasyon sonrası izler  iç çamaşırı ve bikini altında kalacaktır ve size rahatsız etmeyecektir.

Karın Germe Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Her yıl ülkemizde binlerce karın germe (abdominoplasty)  ameliyatı yapılmaktadır. Bu konuda deneyimli estetik cerrah tarafından bu ameliyatın yapılmasıyla başarılı sonuçlar elde edilir.

Pek çok hasta  aşağıdaki komplikasyonlar ile karşılaşmasa bile bunları bilmekte fayda vardır. Kanama, enfeksiyon, sıvı birikimi ,pıhtı atması, kötü yara izi gelişimi gibi riskler mevcuttur.

Enfeksiyon oluşumu durumunda uzatılmış antibiyotik kullanımı ile yada abse oluşmuş ise boşaltılması ile tedavi edilebilir.

Pıhtı atması problemini önlemek için ameliyat sırasında varis çorabı kullanımı ve erken hareket edilmesi ile önlenebilir.

Sigara içiyor ve şeker hastalığınız varsa kötü yara iyileşme problemi oluşma ihtimali daha yüksektir. Bu şartlarda ikinci bir ameliyat gerekebilir, iz tedavisine daha uzun süre devam edilebilir.

Karın Germe Ameliyatı Ağrılımıdır ?

Ağrı ve hassasiyet kişiden kişiye değişir ancak operasyonun biraz  ağrılı olduğu söylenebilir.

Bu süreçte dikişlere binen gerilimi azaltmak için hasta 5-7 gün kadar  eğik bir pozisyonda yürümek sizi rahatlatacaktır.

Karın germe ameliyatından sonra iz kalır mı?

Yara iyileşmesi kişisel bir durumdur; buna  bağlı yara iyileşmeniz değişkenlik gösterebilir yara yerleri ilk aylarda pembe- kırmızı renkte görünümde , 6. Aydan sonra giderek solmaya başlar.

1.yılda izler cilt renginizde ince belli belirsiz  bir skar halini alacaktır. Bu izler sezeryan izler sezeryan izinin olduğu bölgededir ve her iki tarafta bele doğru uzanır. İzlerin bikini bölgenizin içerisinde kalacağı unutulmamalıdır.

Karın Germe ve Liposuction Beraber yapılır mı?

Abdominoplasti  işleminde karın ön yüzünde bulunan deri ve yağ fazlalığı giderilir. Böl bölgesine oyuntu ve şekil vermek için liposuction ile kombine şekilde yapılmasını öneriyoruz.

Doğum Sonrası Çatlaklar Karın germe ile geçer mi?

Göbek deliği altında bulunan tüm çatlaklar bu operasyonda  ile giderilebilir.

Karın Fıtığı Karın Germe İle giderilir mi ?

Ameliyatta  karın kasları onarılırken beraber karın bölgesindeki fıtıklar, göbek bölgesindeki fıtıklar düzeltilebilir.

Ameliyat yazın uygulanır mı?

Operasyon, yazın yapılabilir . Yazın dikkat edilmesi gereken ameliyat izi güneşle direkt temas etmemelidir. Bu sebeple 50 faktörlü güneş koruyucu kullanımını öneriyoruz.

Karın germe ameliyatı fiyatları 2021

Operasyon ücreti birlike  liposuction uygulanıp uygulanmayacağına göre değişmektedir. Bu operasyon  hakkında sormak istediğiniz diğer tüm sorular için dilerseniz yorum bölümünü de kullanarak bizlere sorular sorabilirsiniz.

Karın germe estetiği ücretleri için merkezimizden randevu ve bilgiyi 0552 584 84 10 ve 0216 747 95 00   numaralı telefon ve Whatsapp hattımızdan öğrenebilirsiniz.

Yorum Yap

-YÜZ
-MEME
-VÜCUT
-DOLGU
-CİLT
-SAÇ EKİMİ