Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
: 0 552 584 84 10 Caddebostan Mah. Dr. Abdülkadir Noyan Sok. No/16/26 Kat :3 KADIKÖY /İSTANBUL
Türkçe İngilizce Fransıca Almanca

Karın Germe Ameliyatı

karın germe ameliyatı

Karın Germe Ameliyatı

Karın germe ameliyatı son dönemlerde karın bölgelerinden şikayetçi olan hastalar için uyguladığımız ve başarılı sonuçlar aldığımız ameliyatlar arasında bulunur. Hastalarımızın şikayetleri doğrultusunda uyguladığımız karın germe ameliyatı tıp dünyasındaki gelişmeler dikkate alınarak uygulanır. Böylelikle daha sağlıklı ve daha kesin sonuçlar alınmasına yardımcı olur.

karın germe ameliyatı nedir

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasty) Nedir?

Hastaların karın ya da göbek bölgelerindeki sarkma, yağlanma, şişkinlik, çatlak ve diğer deformasyonların giderilmesi amacıyla yapılan ameliyata karın germe ameliyatı denir. Bu ameliyat aynı zamanda abdominoplasti, karın estetiği, karın düzeltme ameliyatı ve abdominoplasty gibi isimlerle anılan bir cerrahi uygulamadır.

Kadın ya da erkek hasta fark etmeksizin uygulanabilen abdominoplasti anestezi altında yapılan cerrahi işlem olduğu için risk oluşturabilir. Bu nedenle ameliyatın öncesinde hastalarımız uzmanlarımız tarafından bilgilendirilir ve riskler hakkında gerekli detaylar açıklanır. Başarı oranı yüksek olan bu operasyon sayesinde karın bölgesinin deforme olmasından şikayetçi olan hastalarımız estetik kaygılarından kurtulma imkanı bulur.

Abdominoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Hastalarımıza karın germe ameliyatı yapılmadan önce radyolojik görüntüleme ve fiziksel muayene hekimlerimiz tarafından yapılır. Muayene ve testler sonucunda ameliyatın yapılmasının gerektiğine karar verilir. Yapılan muayeneler aynı zamanda karın ya da göbek bölgesinde müdahale edilecek alanın belirlenmesine yardımcı olur.

Abdominoplasti işlemi genel anestezi altında yapılır. Hastamıza anestezi verildikten sonra alt karın bölgesine kesi açılır. Kesinin açıldığı yer aynı zamanda sezaryen izi şeklinde adlandırılan bölgedir. Bu bölgeye açılan kesi leğen kemiklerine ve göbek deliğine kadar uzanır.

Göbek deliğine ulaşıldıktan sonra bölgede bulunan deforme olan deri alınır. Sarkma ya da çatlak gibi hasarlara neden olan bölümün alınmasının ardından göbek çevresindeki kalan derinin gerdirilmesi sağlanır. Bu işlem sayesinde hastamızın göbek deliğinin sıfırdan belirlenmesi sağlanır. Göbek deliği belirlendikten sonra estetik dikiş atılır.

karin-germe-oncesi-sonrasi-1

Hastamızın karın bölgesinde yağlanma bulunuyorsa göbek deliğinin yeniden uygun konuma alınmasının ardından liposuction işlemi uygulanır. Bu işlem sayesinde karın bölgesindeki yağların alınması sağlanır. Bölgedeki fazla yağlar alındıktan sonra karın kaslarını sıkılaştırılmasını sağlayacak dikişler atılır.

Bu dikişlerin etkisiyle yağları alınan ve sarkma durumu düzeltilen karın bölgesinin uygun sertliğe kavuşması sağlanır. Karın bölgesinin istenen görünüme kavuşması sağlandıktan sonra abdominoplasti tamamlanmış olur.

Karın Germe Ameliyatına Neden İhtiyaç Duyulur?

Estetik operasyonlar arasında karın ameliyatı önemli bir yer tutar.

Bu ameliyata ihtiyaç duyulma nedenleri ise şöyle sıralanabilir;

 • Göbek ve karın bölgelerinde şekil bozukluğunun oluşması
 • Kadınların karın bölgelerinin hamilelik yaşamaları nedeniyle sarkmış olması
 • Kadınlarda hamilelik nedeniyle göbek çevresinde çatlak oluşmuş olması
 • Fazla kilolar nedeniyle karın ve çevresinde yağlanma olması
 • Kilo verme nedeniyle karın ve çevresinin gevşek görünüme kavuşmuş olması
 • Erkeklerde yaşın ilerlemesine bağlı olarak aşırı göbek oluşumunun görülüyor olması
 • Karın bölgesi yağlarının egzersiz aracılığıyla azalmamış olması
 • Kişilerin karın bölgesinin görünümünden rahatsızlık duyuyor olması
 • Obezite cerrahisi tarafından önerilmiş olması
 • Karın şekil bozukluğunun psikolojik sorunlara neden olması
 • Kaslarının gevşek olması
 • Karın kaslarının egzersizle sıkılaşmamış olması

Karın Germe Ameliyatı Kimlere ve Hangi Durumlara Uygulanır?

Kliniğimizde karın germe ameliyatı (abdominoplasti) gerekli görülme ve hastaların tercihi doğrultusunda uygulanır. Ancak genel olarak bakıldığında ameliyatın yapıldığı kişiler bellidir.

Bu kişiler ve kişilerin karşılaştığı durumlarla ilgili bilgiler şöyledir;

 • Hamilelik geçiren kadınlar: Çoklu hamilelik nedeniyle göbek çevresinin sarkması, çatlaması ve doğum sonrası karın çevresinin toparlanamaması nedeniyle ameliyat yapılır. Bunun dışında sezaryen doğum yapan kadınların sezaryen izlerinin kalmış olması durumunda da karın germe ameliyatı yapılır.
 • Kilo veren kişiler: Diyetle fazla kilolarından kurtulan kişilerin karın dokusu gevşer ve sarkmalar ortaya çıkar. Egzersizlerin sarkmaları ortadan kaldırmaması abdominoplasti  yapılmasına karar verilmesini sağlar.
 • Ameliyat geçiren kişiler: Mide, safra kesesi, bağırsak ameliyatı olan kişilerin karın çevresinin deforme olması durumu yaşamaları kaçınılmaz olur. Karın şekil bozukluğunun giderilmesi amacıyla abdominoplasti ameliyatı yapılır.
 • Yağlanma sorunu olanlar: Göbek ve karın çevrelerinin aşırı yağlanmış olması durumunda karın germe ameliyatı yapılabilir. Ameliyat sayesinde açılan kesi ile yağlanma veya sarkmanın ortadan kaldırılması sağlanır. Yağlanma sorununda bu ameliyatın yapılabilmesi içinse yapılan sporların etkili olmaması şarttır.
 • 18 yaş üstü bireyler: Karın sarkması, gevşemesi ve yağlanması olan kişiler için ameliyatın yapılması uygundur. Hastanın onayı alınarak ameliyata başlanır.
 • Şeker hastası olmayan kişiler: Şeker hastalığı bulunmayan kişilerin ameliyat olması mümkündür. Şeker hastalığında kan pıhtılaşması, ameliyat sonrası yara iyileşmesi ve yara açılma gibi sorunları yaşanır. Bu nedenle kan şekeri regüle olmayan hastalarda ameliyatın yapılabilmesi şekerin kontrolünün sağlanması gerekir. Kontrol sağlandıktan sonra hastaların abdominoplasti olması önerilir.
 • Karın bölgesinde sıvı biriken kişiler: Hastaların karın ve çevresindeki organlarında su birikmesi görülebilir. Bu rahatsızlığa sahip olan kişilerin abdominoplasti olması sakıncalı görülür. Bu nedenle ameliyat tercih edilmez.
 • Karın bölgesinde yara olmayan kişiler: Karın bölgelerinde geçmeyen yaraların bulunması ameliyatı sakıncalı hale getirir. Bu nedenle fiziksel muayene esnasında hastanın geçmeyen ve derin yaralara sahip olup olmadığı öğrenilir.
 • Anestezi alabilen kişiler: Kadın ya da erkekler için karın germe ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Bu nedenle hastanın anestezi alabilmesi gerekir. Anestezi alma sorunu bulunan kişiler için bu ameliyatın yapılması risk oluşturur.
 • Hamile olmayan ya da planlamayan kadınlar: Ameliyatın hamilelik planı bulunmayan kadınlara yapılması tercih edilir. Çünkü hamile kalma durumunda kilo alma ve sarkma durumu tekrarlanır. Bu durum ise gerçekleşen ameliyatın başarısız olmasına neden olur. Bunun için karın estetiği ameliyatı olmayı isteyen kişilerin uzun bir süre hamile kalmayı düşünmüyor olmaları gerekir.

Ameliyat Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her ameliyatın öncesinde dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Aynı durum karın germe ameliyatı için de söz konusudur. Bu nedenle uzmanlarımız ameliyat olacak hastaları öncesinde gerekli şekilde bilgilendirir ve önerilerini ameliyat sürecine kadar dikkatle uygulamasını ister.

Abdominoplasty yani karın germe ameliyatı olacak hastaların ilk olarak sigara kullanıp kullanmadıkları öğrenilir. Hasta eğer sigara içiyorsa ameliyat planından önce sigara içmeyi bırakması istenir. Bu isteğin nedeni ise içilen sigarada bulunan nikotinin damarlardaki kan akışını azaltıyor olmasıdır.

İlginizi Çekebilir  Genital Estetik

Alkol ameliyat öncesinde doktorlar tarafından tüketilmemesi istenen içeceklerdendir. Anestezi etkisini azaltması gibi nedenlerden dolayı hastaya alkol içicisi olup olmadığı sorulur ve içiyorsa ameliyat öncesinde bırakması istenir. Sigara ve alkolün bırakılması için en az ameliyattan 2 hafta öncesi önerilir.

Hastalar tarafından kullanılan bazı ilaçların karın germe ameliyatı sorunlarına neden olması mümkündür. Bu nedenle farklı hastalıklar nedeniyle ilaç kullanan hastalarımızın bunları uzmanlarımıza bildirmeleri ve ameliyat öncesi kullanım detaylarını öğrenmeleri gerekir.

Hastaların soğuk algınlığı rahatsızlığı yaşamaları ameliyat sonrasında öksürük ve hapşırık gibi etkenler nedeniyle ameliyat yerinin hasar almasına neden olur. Bu nedenle ameliyattan önce hastanın soğuk algınlığı almamış olması gerekir. Hastalarımızın bu konuda doktorlarımıza gerekli bilgileri vermeleri gerekir. Hastalığın oluştuğu durumlarda ameliyat zaman ertelenir ve ileriki tarihte yapılır.

Kilo problemleri karın germe ameliyatı için olumsuzluk oluşturur. Bu nedenle hastalarımızın ameliyatı olabilmeleri için fazla kilolarından kurtulmaları istenir. Kilonun istenilen ölçüde verilmesinin ardından ameliyat planlanır ve uygulanır. Bunların dışında hastanın sağlık geçmişi göz önüne alınarak gerekli uyarılar da bulunur ve belirlenen tarihte ameliyat yapılır.

Karın Germe Ameliyatında İyileşme Süreci

Karın bölgesinden şikayetçi olan kişilerin abdominoplasti iyileşme sürecini bilmeleri gerekir. Özellikle çalışıyorlarsa iyileşme süresine göre izin ayarlama imkanı bulurlar.

Uzman estetik cerrahları tarafından karın germe ameliyatı 3-4 saat aralığında tamamlanır. Ameliyatın tamamlanmasının ardından hasta maksimum 2 gün hastanede kalır. Ameliyat bittikten 3-6 saat sonra hastanın ayağa kalkması ve destekle yürümeye başlaması mümkün olur. Hastaneden taburcu olduktan sonra devam eden 2-3 günde hastanın gündelik yaşantısına dönmesi mümkün olur.

Hasta ameliyat sonrasında hastaneden taburcu olduktan sonra ilk günler ani hareketlerden kaçınmalıdır. Çünkü hareketler ameliyat dikişlerinin zorlanmasına neden olabilir.

Gerçekleşen karın germe ameliyatı sonrasında tamamen iyileşme için 1-3 aylık sürenin tamamlanması gerekir. İlk 1 ay hastanın karın bölgesini saran korse kullanması istenir. Korse kullanımının ise hem gece hem gündüz olacak şekilde yapılması gerekir. Bu süre sonunda korsesiz hareket etmeye başlaması mümkün olur.

Abdominoplasti operasyonu geçiren bireyin hastaneden çıktıktan en az 3-4 gün sonra banyo yapması önerilir. Bu süreden erken banyo durumunda ameliyat yerinin su alması veya yanlış hareket kaynaklı sorunların yaşanması mümkün olur.

Bunun dışında ameliyat sonrası hastaneden çıkışın 1 haftalık sürecinde ağrı hissinin duyulması mümkündür. Bu durumda doktorlarımız tarafından verilen ağrı kesicilerin aksatılmadan hastalarımız tarafından kullanılması önerilir.

Geçirilen karın germe ameliyatı sonrasında hastalarımızın grip olması, öksürmesi ya da hapşırması iyileşme sürecini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle hastalanmamaya dikkat etmeleri gerekir. Hastalanmaları durumunda ise öksürük veya hapşırığın geldiği durumlarda ameliyat yerini korumaya çalışmaları istenir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Yeni Görünüm

Estetik kaygıların ağırlıklı olarak işlediği ameliyat sonrasında hastalarımız karın bölgelerinde memnun olacakları bir görünüme kavuşurlar. Özellikle karın germe ameliyatı sonrasında 1 aylık süreçte korse kullanımının aksatılmaması karın bölgesinin istenilen sıkılıkta ve zayıf görünümde olunmasına yardımcı olur. Ameliyat sayesinde ilgili bölgede bulunan tüm kusurlar ortadan kalkar. Ayrıca göbek deliğinin yeniden konumlanmasıyla birlikte muazzam bir görünüm elde edilmiş olur.

Hastaların abdominoplasti izlerini gidermeleri ihtiyaçları arasında bulunur. Bu nedenle izlerin kalıcı hale gelmemesi için silikonlu ya da kortizonlu kremleri tercih etmeleri gerekir. Bu kremler ameliyat bölgesine günde maksimum 2 kere kullanılarak izlerin azalması mümkün olur.

karin-germe-oncesi-sonrasi-2

Geçirilen karın germe ameliyatı sonrasında göbek ve karın görünümünün devamlılık sağlaması için dengeli beslenmeye özen gösterilmesi gerekir. Bu aşamada hastalarımız için belirlediğimiz sağlık programına uyulması gerekir. Beslenme düzeninin dengesiz olması kilo almaya ve buna bağlı olarak karın bölgesinin yeniden yağlanmasına ya da deforme olmasına neden olur.

Ameliyat ardından yeni görünüm kazanan kadın hastalarımızın tamamen iyileşme gerçekleşene kadar hamile kalmamaya dikkat etmeleri gerekir. Aksi durumda ameliyatın etkisinin ortadan kalkması kaçınılmaz olur. Ayrıca ameliyat sonrası hastalarımızın iyileşme sürecine önem vermeleri gerekir.

2-3 aylık iyileşme gerçekleşmeden ağır işler yapmaktan uzak durmaları gerekir. Çünkü ameliyat yerinin tam olarak iyileşmeden ağır kaldırılması ameliyat bölgesinin hasar almasına neden olabilir. Ayrıca hastalarımızın tam olarak iyileşmeden zorlayıcı egzersizlerden uzak durmaları gerekir.

Karın Germe Ameliyatı Teknikleri Nelerdir?

Karnın sarkıklık, yağ fazlalığı ve çatlaklardan kurtulmasını amaçlayan karın estetik ameliyatı için geliştirilmiş olan tıbbi teknikler vardır. Hastalarımızın şikayeti ve karın bölgesinin durumuna bağlı olarak uygun tekniğin belirlenmesi sağlanır.

Karın germe ameliyatı teknikleri şunlardır;

 • Mini karın germe estetiği
 • Tam karın germe operasyonu
 • İzsiz karın germe ameliyatı
 • Tüp mide ameliyatı sonrasında karın germe

Mini Karın Germe (Mini Abdominoplasty) Estetiği

Karın çevresi sarkıklığının daha az olduğu ve yağlanmanın göbek altında görüldüğü hastalarımızda kullandığımız ameliyat tekniğine mini karın germe ameliyatı veya mini abdominoplasty estetiği denir. Bu tekniğin kullanıldığı durumlarda hastanın göbek deliğinin yeniden konumlandırılmasına gerek duyulmaz.

Çünkü yağlanma göbek altında olduğundan işlem göbek altına uygulanır ve bu sayede göbek deliğinde kayma yaşanmaz. Mini karın germe ameliyatı ortalama 1-1,5 saatte tamamlanan bir ameliyattır. Diğer tekniklere oranla kesi küçük olduğundan iyileşme süresi daha hızlıdır.

Tam Karın Germe Operasyonu

Hastaların karın çevresinin düzleştirilmesi için kullandığımız ikinci teknik tam karın germe operasyonudur. Standart abdominoplasti için kullanılan tabirlerden birisidir. Bu teknik deformenin hem karın hem de göbek çevresinde görüldüğü durumlarda uygulanır.

Tam karın germe uygulanırken hastanın karın bölgesindeki yağ ve deri fazlalığı alınır. Ayrıca göbek altındaki fazlalık çıkarılarak göbek deliğinin yeniden belirlenmesi sağlanır. Böylelikle düz karına ulaşılarak estetik kaygılar ortadan kaldırılır.

İzsiz Karın Germe Ameliyatı (Endoskopik Karın Germe

Endoskop kullanarak izsiz şekilde gerçekleştirdiğimiz germe işlemine izsiz abdominoplasti ismi verilir. Endoskopik karın germe ismini verdiğimiz bu uygulama karın bölgesinde deri fazlası olmayan, yağlanan bölgesi küçük olan ve karın duvarında gevşeme yaşanan hastalarda kullandığımız bir uygulamadır.

Endoskopik karın germe ameliyatı için hastanın karın bölgesine 2 cm boyutunda kesi açılarak endoskop ile giriş yapılır. Endoskop karın duvarının sıkılaştırılmasını sağlar. İşlem sayesinde hastalarımızın karınlarının estetik görünüme yeniden kavuşması sağlanır.

İlginizi Çekebilir  Yağ Dolgusu – Lipofilling

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Karın Germe

Kilo problemlerinden diyet yapma ya da egzersizle kurtulamayan kişiler için tüp mide ameliyatı tercih edilir. Bu ameliyatla midenin bir bölümü alınarak kilo vermenin sağlanması hedeflenir.

Obezite cerrahisi tarafından yapılan bu işlem sonrasında yaşanan kilo verme durumları karın çevresinin sarkmasına ve deri fazlalığının oluşmasına neden olur. Bu durumda ameliyat yapılarak fazla deriden ve sarkan bölümlerden kurtulmak mümkün olur. Ayrıca karın zarının ve kaslarının düzleştirilmesi sağlanır.

Abdominoplasti Ameliyatı Ağrılı Mıdır?

Genel anestezi kullanarak gerçekleştirdiğimiz abdominoplasti ameliyatı hafif ağrılı işlemdir. Ameliyat bölgesine kesi atıldığı için iyileşme sürecinde ağrının duyulması mümkündür. Ancak ameliyattan sonra hastalarımıza gerekli ağrı kesici ilaçlar verdiğimiz için düzenli kullanımda ağrı duyma hissi yok denecek kadar az olur.

Mini karın germe ameliyatı uyguladığımız hastalarda kesi boyutu küçük olduğundan ağrı hissi de standart ameliyata oranla daha düşüktür. Pek çok hastamızda ağrı kesici kullanımına gerek kalmadan iyileşme sağlandığı görülür.

Her bireyin ağrı eşiği aynı seviyede olmaz. Bu nedenle bazı hastaların ameliyat sonrası ağrı hissini daha çok alması mümkündür. Bu durumda da ağrı kesicilerin kullanılması ve iyileşme sürecinin başarılı gerçekleşmesi sorunun ortadan kalkmasını sağlar.

Yapılan ameliyat sonrasında hastanın ağrı hissi duymasında doktor tecrübesinin de etkisi vardır. Kesinin gereğinden fazla olması, dikiş esnasında cildin hasar görmesi ve yanlış işlemler ağrıyı artırır. Bu nedenle ameliyatın deneyimli cerrahlar tarafından yapılması önemlidir. Bu nedenle abdominoplasti ameliyatınızı için deneyimli cerrahları bulunduran merkezimizi tercih etmelisiniz.

Karın Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Hastaların estetik görünümlü karın bölgesine sahip olmasını sağlayan ameliyatın süreleri kullanılan teknik ve hastanın sağlık durumuna göre değişiklik gösterir. Mini karın germe ameliyatı tekniğinden yararlanıyorsa işlem 1-1,5 saatte tamamlanır. Bu tekniğin lokal veya genel anestezi yöntemleri tercih edilerek yapılması mümkün olur.

Hasta için tam ameliyata uygun görülmüşse ameliyat maksimum 4 saat sürer. Karındaki deri fazlalığının alınması ve göbek deliğinin yeniden konum kazanması işlemleri uygulandığı için sürenin uzaması mümkündür. Ayrıca deforme oranının, deri fazlalığının ve kas hasarlarının fazla olması ameliyat süresini etkileyen bir durumdur.

Karın germe ameliyatı esnasında karın ve göbek yağlarının alınması için liposuction işleminin uygulanması mümkündür. Bu uygulamanın yapılmasına karar verilmişse ameliyatın süresinin artacağı bilinmelidir. Tam kapsamlı bir ameliyat söz konusuysa sürenin 5 saati bulduğu durumlar vardır. Bunun dışında cerrahların deneyimi de ameliyat süresinin uzayıp uzamaması üzerinde etkili olur.

Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

İnsanlara uygulanan ameliyatların belirli riskleri bulunur. Bu nedenle abdominoplasti ameliyatının da riskleri olduğunu söylemek gerekir. Karın bölgelerinden şikayetçi olan kişilerin bu riskleri bilerek ameliyat kararı vermeleri doğru olur.

Anesteziyle gerçekleşen karın germe ameliyatı riskleri şunlardır;

 • Karın içerisinde sıvı birikmesi
 • Ameliyat bölgesinde enfeksiyon oluşumu
 • Ağrı oluşumu
 • Yaraların geç iyileşmesi
 • Kalp komplikasyonu
 • Yara izinin kalıcı olması
 • Ameliyat bölgesinde sıvı birikmesi
 • Akciğer komplikasyonu

Ameliyat öncesinde riskler hastalarımıza açıklanır ve ameliyat onayının verildiğini gösteren belgeleri imzalamalar istenir. Böylelikle hastaların onayı alındıktan sonra karın germe ameliyatı yapılır. Ancak ameliyat sonrasında risklerle karşılaşılma oran oldukça düşüktür.

Karın Germe Ameliyatı Sonrasında Hamilelik

Hastalar tarafından karın ameliyatı sonrasında hamilelik durumu merak edilen en önemli konuyu oluşturur. Çünkü pek çok kadının ameliyat sonrasında anne olma isteğini duyması mümkün olur. Bu nedenle ameliyatın anne olmayı engelleyip engellemediğini bilmeleri gerekir. Ameliyatın kadınların hamile kalmasını engelleyici özelliği yoktur.

Fakat abdominoplasti amacı karnın düzleştirilmesi, çatlakların giderilmesi, yağ ve gevşekliğin ortadan kaldırılmasıdır. Hamilelik nedeniyle anne adayı kilo alacağından karın ya da göbek yapısında bozulma yaşanır. Bunun için hamile kalmak düşünülüyorsa karın estetiği ameliyatı tercih edilmemelidir.

Yakın zamanda hamilelik planlanmıyorsa ameliyat olunabilir. Ameliyattan minimum 1 yıl sonrasında hamile kalınması mümkündür. Ameliyat sonrası hamile kalma süresinin merak edildiği durumlarda doktora danışılmalı ve hasta özelinde uygun olan süre öğrenilmelidir.

Ameliyat Sonrasında İz Kalır Mı?

Hastalar için karın germe ameliyatı estetik görünüm kazanma amacını taşır. Bu nedenle ameliyat sonrasında iz kalmaması adına çalışırız. Olabildiğinde küçük yapılan kesilen ve estetik dikişler sayesinde iz kalma riski azaltılır. Ameliyat izleri pembe renkte kendini gösterir ve zamanla daha silik hale gelir. Ameliyat kaynaklı bu izlerin vücuttan tamamen silinmesi ise 1 yıl sonunda gerçekleşir.

Hastalar karın germe ameliyatı izlerini 1 yıl boyunca vücutlarında taşıma durumunu sorun olarak görebilirler. Ancak ameliyatın yapıldığı yer karın ve göbek çevresi olduğu için izler iç çamaşırlarının altında kalır. Bu nedenle izin normal şartlarda dışarıdan görünmesi mümkün olmaz.

Liposuction ile Birlikte Uygulanabilir Mi?

İnsanların karındaki sarkma, çatlama veya deri fazlalığından kurtulmaları için karın germe ameliyatı yapılır. Bu ameliyat sırasında karın çevresi küçülüp sıkılaşacağı için bel, üst karın veya simit bölgesindeki fazla yağlar kötü görünüm oluşturur. Bu nedenle ameliyat içerisine liposuction işlemi de eklenerek ilgili bölgelerin fazla yağlarından arındırılması sağlanmaya çalışılır.

Hastalara abdominoplasti yanı sıra liposuction yapılacağı muayene esnasında belirlenir. Böylelikle ikili planlama yapılır ve rahatsızlık duyulan bölgenin tamamen düzeltilmesi sağlanır. Ameliyat ve liposuction tamamlandıktan sonra hastanın karın, bel, göbek ve üst karın bölgelerinde yaşadıkları rahatsızlıklardan tamamen kurtulmaları sağlanır.

Hastalar için karın germe ve liposuction işleminin aynı anda uygulanması yeni bir tekniğin ortaya çıkmasına neden olur. Bu tekniğe ise vaser abdominoplasti ismi verilir. Ayrıca bu tekniğin vaser karın germe ameliyatı olarak isimlendirildiği görülür. İki işlemin aynı anda yapılıyor olması ameliyat süresinin artmasına neden olur.

Ameliyatsız Karın Germe Mümkün Mü?

Ameliyat tercih etmeyen kişiler için ameliyatsızabdominoplasti işleminin yapılması mümkündür. Bu işlemin yapılması için geliştirilmiş birden fazla teknik vardır. Bu teknikler ise ultrason tekniği, radyofrekans tekniği ve lazer liposuction tekniğidir.

Ultrason tekniği kullanıldığında karın bölgesine ultrason cihazıyla müdahale edilir ve Uv ışınlarıyla gerilmenin sağlanması amaçlanır. Radyofrekans tekniğinde ise RF enerjisinden yararlanarak karının sıkılaştırılması amaçlanır. Bunun için cihazın probu karın bölgesinde gezdirilir. Lazer liposuction tekniğinde ise lazer ışınlarından yararlanılır.

İlginizi Çekebilir  Juvederm Dolgu

Lazer cihazı probu karın bölgesinde gezdirilerek lazer ışınlarının etkisiyle karın bölgesinin gerilmesi sağlanmaya çalışılır. Bu tekniklerde UV, RF ve lazer ışınlarından yararlanıldığı için risk durumu ortaya çıkar. Ayrıca cihazların karın bölgesinin gerilmesi dışında deri fazlalığının alınmasına herhangi bir etkisi olmaz.

Karın Germe Ameliyatı Fiyatları 2024

Karında yağlanma, sarkma ya da çatlak oluşumu şikayetleri bulunan kişiler estetik operasyonları tercih edebilirler. Bu nedenle de karın germe ameliyatı fiyatları öğrenmek isterler. Ancak deformasyon durumu ve hastanın yaşı gibi etkenler sebebiyle fiyatlar konusunda kesin bilgi verilmesi zordur.

Karın bölgesi için uygulanan karın germe ameliyatı birden fazla teknikle uygulanır. Uygulanan tekniklere göre fiyat belirlemesi yapılır. Ayrıca hastaya ameliyat kararı verilmesi için fiziksel muayene ve radyolojik görüntüleme işlemleri yapılır. Tüm bu işlemler dahil edilerek hesaplama yapılır ve ödenmesi gereken tutar hastalara bildirilir.

SGK tarafından abdominoplasti genel olarak karşılanmayan ameliyatlardan birisidir. Estetik kaygı nedeniyle yapılıyor olması bunun nedenini oluşturur. Bunun için ameliyatı yaptıracak kişilerin gerekli bütçeyi hazırlamaları gerekir.

İz kalmaması için abdominoplasti için uzman cerrah tercih edilmelidir. Bunun etkisiyle sağlık merkezi ve ameliyatı yapacak cerrahın deneyimi fiyatın artmasına neden olur. Özellikle talebin fazla olduğu sağlık kuruluşlarında ameliyat ücretleri oldukça yüksek olarak görülür.

Sıkça Sorulan Sorular

Karın Germe Ameliyatı İle Ne Hedeflenir?

Bireylerin genç vücut görünüme sahip olmaları hedeflenir. Ayrıca deri fazlalığından kurtulmuş, çatlaksız ve sıkı bir karın bölgesine sahip olmak abdominoplasti hedeflerini oluşturur.

Doğum Sonrası Çatlaklar Karın Germe ile Geçer Mi?

Doğum sonrasında oluşan çatlakların karın germe ile geçmesi mümkündür. Karın ameliyatı sebepleri arasında çatlaklardan kurtulmak istenmesi yer alır. Ancak çatlakların giderilmesinin istendiği mutlaka bildirilmelidir.

Karın Fıtığı Karın Germe ile Giderilir Mi?

Hastalarda ilerlememiş karın fıtığı bulunuyorsa karın ameliyatı yapılarak fıtıktan kurtulmak mümkün olur. Göbekte çıkıntı görünümüne neden olan karın fıtığının karın germeyle düzleştirilmesi ve göbek deliğinin yeniden belirlenmesi sağlanır.

Ameliyat Yazın Uygulanır Mı?

Şikayetler üzerine yapılan abdominoplasti için mevsim sınırlaması yoktur. Bu nedenle ameliyatın yaz mevsiminde de uygulanması mümkündür. Ancak yazın ameliyat olan kişinin ameliyat yerinin güneşle temas etmesinden kaçınması gerekir. Çünkü ameliyat yerine güneş ışınlarının zarar vermesi mümkündür.

Oluşan Yara İzlerine Lazer Uygulaması Yapılabilir Mi?

Yapılan abdominoplasti hasta vücudunda yara izine neden olur. Yara izlerinden kurtulmak için 1 yıllık süre gerekir. Bu süre sonunda da izlerin kaldığı durumlar vardır. Ancak başarılı lazer uygulamaları ile bu izlerden kurtulmak mümkündür.

Abdominoplasti Kimler İçin Sakıncalı?

Diyabet hastaları, kan pıhtılaşma sorunu olanlar, anestezi alamayanlar, safra kesesi ameliyatı olanlar ve mide ameliyatı olanlar için abdominoplasti ameliyatının yapılması sakıncalıdır.

Korse Ne Kadar Kullanılır?

Geçirilen karın germe ameliyatı sonrasında hastaların korse kullanması önerilir. Korsenin kullanım süresi ise maksimum 1 ay olarak belirlenmiştir. İyileşmeye yardımcı olacak korsenin ise kuşak türünde olması istenir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Ödem Nasıl Atılır?

Ödem ameliyat sonrasında karşılaşılan sorunlardan birisidir. Ödemin atılabilmesi için abdominoplasti olan hastanın bol su tüketmesi, düzenli yürüyüş yapması ve dengeli beslenmesi gerekir.

Abdominoplasti Ne Zaman Dik Yürünür?

Kişiler ameliyat ardından dik durmakta zorlanırlar. Çünkü dik durmak istemeleri ameliyat yerinin acımasına neden olur. Ancak ameliyattan 7 gün sonra dik durmaya başlamaları mümkün olur.

Abdominoplasti Ne Kadar Zamanda İyileşir?

Bireylerde abdominoplasti 2-3 aylık zamanda iyileşir. Ancak operasyonu geçiren kişilerin 2-3 gün sonrasında kendi ihtiyaçlarını gidermeye başlaması mümkün olur.

Abdominoplasti Sonrası Şişlik Ne Zaman Geçer?

Yapılan abdominoplasti karın bölgesinde şişliğe neden olur. Şişliğin geçmesi için hastaların en az 1 ay beklemesi gerekir. İyileşmenin uzun sürdüğü hastalarda şişliğin geçmesi 2-6 ay aralığında değişir.

Abdominoplasti Sonrası Ödem Ne Zaman Geçer?

Şişlik dışında abdominoplasti sonrasında ödem oluşumu görülür. Ödem oluşumu yaşandığında geçmesi 2-3 aylık süreci bulur. Sürecin kısalması için ödem atma yöntemlerinin kullanılması gerekir.

Abdominoplasti Sonrası Cinsel İlişki Ne Zaman?

Cinsel ilişki girilmek isteniyorsa karın germe ameliyatı üzerinden minimum 3 haftanın geçmesi beklenmelidir. Ameliyat bölgesine baskı yapılması yaranın zarar görmesine ve ağrının ortaya çıkmasına neden olabilir.

Abdominoplasti Sonrası Masaj Nasıl Yapılır?

Ameliyat bölgelerine uygulanan masajlar iyileşmeyi hızlandırır. Bu nedenle ameliyat üzerinden 2 hafta geçtikten sonra masaj yapılmaya başlanmalıdır.

Abdominoplasti Sonrası Ne Zaman Yan Yatılır?

Karın bölgesine müdahale edilen karın germe ameliyatı nedeniyle yan yatmak sorun olur. Bu nedenle ameliyat üzerinden 5-6 hafta geçmeden yan yatılmamalıdır.

Abdominoplasti Sonra Hamile Kalabilir Miyim?

Hamile kalmak istiyorsanız abdominoplasti sonrasında hamile kalabilirsiniz. Ancak uzmanlar tarafından en az 1 yıl hamileliğin düşünülmemesi önerilir.

Karın Germeden Sonra Hamile Kalırsam Normalden Fazla Kilo Alır Mıyım? O Bölge Yeniden Yağlanır Mı?

Geçirilen ameliyat sonrasında hamile kaldığınızda normalden fazla kilo almazsınız. Ancak hamile kalmanız ameliyat edilen bölgenin yeniden sarkmasına veya yağlanmasına neden olabilir. Çünkü iyileşme tam sağlanmadan hamileliğin etkisiyle kilo alma ve genişleme gerçekleşir.

Abdominoplasti Önce Kilo Vermem Gerekir Mi?

Hastaların kilo fazlalığı karın germe ameliyatı yapılmasına engel değildir. Ancak fazla kilo kaynaklı kronik hastalıkların gelişmiş olması ameliyatın yapılmasını engeller. Bu nedenle ameliyat olmak ve karın bölgenizin düzleşmesini istiyorsanız fazla kilolarınızı vermeye çalışmalısınız.

Kilo Verdikten Sonra Karın Germe Ameliyatına İhtiyacım Olacak Mı?

Fazla kilolarınızı verdiğiniz durumda abdominoplasti ihtiyacı duyabilirsiniz. Kilonuz fazlaysa ve kilo kaybı nedeniyle karın çevrenizde sarkma oranı fazlaysa ameliyatı tercih edebilirsiniz. Ancak sarkmanın az olması ve karın bölgenizden rahatsız olmadıysanız ameliyat olmanıza gerek yoktur.

Abdominoplasti Sonra Ne Zaman İşe Dönebilirim?

Çalışan kişilerin karın germe ameliyatı ardından iş hayatına dönmeleri yaşam kalitesi, kişinin metabolizması ve korse kullanımı gibi detaylara bağlı olarak değişir. Ayrıca işe dönme süresinde kişinin ağır işte çalışıp çalışmamasının etkisi vardır.

Abdominoplasti Sonra Hala Bebek Sahibi Olabilir Misiniz?

Hastalarımız için yaptığımız abdominoplasti bebek sahibi olmanıza engel değildir. Ameliyat sonrası iyileşme sağladıktan sonra hamilelik planlayabilirsiniz.

instagram: ekremkeskin

-YÜZ
-MEME
-VÜCUT
-DOLGU
-CİLT
-SAÇ EKİMİ