Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
: 0 552 584 84 10 Caddebostan Mah. Dr. Abdülkadir Noyan Sok. No/16/26 Kat :3 KADIKÖY /İSTANBUL
Türkçe İngilizce Fransıca Almanca

Burun Dolgusu

burun dolgusu

Burun Dolgusu Nedir?

Burun dolgusu cerrahi operasyon yaptırmak istemeyip, burnundaki kusurlardan kurtulmak isteyenlerin tercih ettiği etkili bir yöntemdir. İnsan yüzünde en fazla dikkat çeken ve aynı zamanda da önemli olan bölge kuşkusuz burundur.

Burun ne kadar iyi görünür ve ne kadar kusursuz olursa, yüz görünümünüz o kadar güzel olacaktır. Burun dolgusu uygulamasında burun kusurlarının kapatılması için en sık kullanılan dolgu malzemesi hyaloronik asit içeren dolgu ürünleridir.

Ameliyatsız burun estetiğinde sık kullanılan burun dolgusu kısa süren ve günlük yaşamı etkileyecek iyileşme süreci bulunmayan pratik bir küçük müdahaledir.

Burun dolgusu nedir konusu son zamanlarda oldukça merak edilen konuların başında gelir. Özellikle cerrahi yöntemlerden korkan kişiler için tercih edilebilecek en iyi uygulamadır.

Bazı hastalar estetik burun ameliyatını birkaç sene sonra düşünürler ve bu süreçte burun dolgusu yaptırıp ameliyat öncesinde de estetik bir burun görünümüne sahip olarak beklemek isterler.

Böyle düşünen hastalar içinde son derece etkin ve ameliyata kadar birçok problemden pratik ve etkili bir şekilde kurtulmamızı sağlayan burun dolgusu da ekstra olarak etkili bir uygulamadır.

Bu uygulama sayesinde burnunuzdaki basit estetik sorunlardan kurtulmak mümkündür. Burundaki estetik sorunlarının düzeltilmesinde kullanılan en kolay ve pratik yöntemlerden biridir.

Burun Dolgusu Nasıl Yapılır?

Son yıllarda oldukça popüler olan birçok kişinin tercih ettiği burun dolgusunun en önemli avantajlarından biri çok pratik ve etkili bir uygulama olmasıdır.

Özellikle cerrahi operasyonların ne kadar zor ve sorunlu olduğunu düşününce burun dolgusu oldukça basittir. İşlem sırasında kişilere lokal anestezi uygulaması yapılır.

Genellikle anestezik krem uygulanarak işlem sağlanır. Uygulama sonrasında yaklaşık 10 dakika gibi bir süre beklenir ve bölgenin uyuşması sağlanır.

Gerekli uyuşma sağlandıktan sonra önceden belirlenen şekilde enjeksiyon işlemi uygulanır. Bu enjeksiyon işlemi de ortalama yine 10 dakika sürer. Yani bakıldığında burundaki bir ku

surun giderilmesi için toplamda 15-20 dakika gibi bir süre yeterlidir. Bölgede dolgu malzemesi enjekte edildikten sonra, bu bölgeye masaj yapılarak dolgu yerine oturtulur istenilen sonuç elde edilir.

Burun Dolgusu kimlere yapılmaz?

Rinoplasti ameliyatı üzerinden 12 ay geçmeden burun ödemi azalır burun şekliniz ortaya çıkmadan burun dolgusu uygulamasının yapılmasını önermiyorum.

Çok büyük burunu bulunan ve dolgu sonrasında burun şekli daha da kaba duracağını düşündüğüm hastalarıma dolgu uygulamasını önermiyorum.

Burun Dolgusu Ağrılı Mı?

Burun dolgusu ağrılı mı veya işlem sırasında acı hissi olur mu birçok kişinin merak ettiği bir detaydır. Öncelikle uygulanan dolgu malzemesi hyaluronik asit olduğunda işlem sırasında herhangi bir acı hissi olmamaktadır.

İlginizi Çekebilir  Burun Estetiği

Zaten genel olarak anestezik uygulama yapıldığı için ne işlem sırasında ne de işlemden sonra kişilerde ağrı hissi oluşmamaktadır. Yağ enjeksiyonu ile de burun dolgusunu yapmak mümkündür.

Kişilerin vücudundan alınan yağ enjeksiyonlarında ise yine bölgede anestezik uygulamalar yapılmakta ve ağrı olmamaktadır. Tabi bu operasyon sonrasında kişilerin hangi bölgelerinden alındı ise burada hafif ağrı ilk gün olabilmektedir.

Burun Dolgusu İyileşme Süreci

Burun dolgusu iyileşme süreci son derece rahattır. Özellikle bu alanda uzman bir doktor aracılığı ile işlem yapılmışsa, kişiler kısa sürede normal hayatlarına geri dönebilecektir. Bölgede herhangi bir morluk, şişlik veya sorun olmayacaktır.

Sadece iğne uçlarının olduğu yerlerde çok hafif kızarıklık olabilir. Bu durumda zaten geçicidir. Kişinin kendisinden liposuction yöntemi ile yağ alınarak yapılan uygulamalarda burundan ziyade yağ alımı yapılan bölgede morluk ve hafif sızı şeklinde ağrı olabilir. Yağ enjeksiyonu ile burun dolgusunun iyileşme süreci biraz daha uzundur.

Burun Dolgu İşleminin Avantajları

Burun dolgu avantajları birçok açıdan oldukça fazladır. Merak eden ve bu uygulamayı yaptırmak isteyenler için işlemin önemli avantajları hakkında bilgi vermek istiyoruz. Şöyle ki;

 • Bu operasyonun en önemli avantajı basit sorunları, cerrahi m
 • üdahale gerektirmeden düzeltebilmektir. Özellikle cerrahi operasyon olmak istemeyen veya sağlık durumu buna müsait olmayan kişiler için çok uygun bir yöntemdir.
 • Basit sorunlar giderildiği için veya çok büyük sorunlarda da gerekli kamufle işlemi yapıldığı için kişiler çok daha rahat eder.
 • Kısa sürede burunda büyük farklar yaratılabilir. Çünkü son derece etkileyici rötuşlar yapılır.
 • İşlem sırasında veya sonrasında buruna istenilen şekiller çok kolay bir biçimde verilebilir.
 • Burun dolgu işlemleri burun estetiği ameliyatına göre çok daha ekonomik ve aynı zamanda da pratiktir.
 • Cerrahi operasyonlara göre iyileşme süreci çok daha kısa olduğundan hemen sonra normal hayatınıza geri dönebilirsiniz.
 • Yapılan işlem beğenilmezse veya istenildiği gibi olmazsa kısa sürede tekrar eski haline getirilir. Ancak cerrahi operasyonlarda böyle bir durum söz konusu değildir.

burun dolgusu

Revizyon Burun Estetiğinde Dolgu Uygulaması

Daha önce cerrahi operasyon geçirdiği halde bazı kişilerin ufak tefek dokunuşlara ihtiyacı olur. Bu durumlarda da yine burun dolgusuna ihtiyaç duyulur.

Ufak tefek kusurların giderilmesi ve düzeltilmesi için kişiler burun dolgusu ile revizyon yapılabilir. Bu sayede kişiler basit ve önemsiz kusurların düzeltilmesi için tekrar cerrahi operasyon geçirmek zorunda kalmayacaktır.

Burun Dolgu Uygulamasının En Etkili Olduğu Durumlar

Burun dolgu uygulaması aşağıdaki durumlarda özellikle son derece başarılı sonuçlar yaratır.

 • Burnun yukarısında bulunan kemerli bölgenin yok edilmesi için bu kemerin başlangıç ve bitişi arasındaki bölgeye uygulama yapıldığında daha düz bir burun elde edilir.
 • Burunda bariz ve rahatsız edici bir eğrilik söz konusu ise en azından bunu biraz kam
  ufle etmek için dolgu uygulaması yapılır.
 • Daha önce cerrahi operasyon geçirmesine rağmen yeterli sonucu alamamış kişilerde kalan ufak tefek kusurların giderilmesi için minik dolgu uygulamaları yapıldığında etkili sonuçlar sağlanır.

Burun Dolgusu Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun dolgusu öncesi kişilerin dikkat etmesi gereken çok önemli durumlar yoktur. Sadece şunları söyleyebiliriz;

 • Her cerrahi ve cerrahi olmayan müdahalede olduğu gibi aspirin benzeri kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır.
 • Aynı gün alkol tüketimi yapılmamalıdır.
 • Bölgeye kozmetik uygulaması işlem yapıldığı gün yapılmamalıdır.
İlginizi Çekebilir  Burun Estetiği

Operasyon sonrasında ise kişilerin dikkat etmesi gereken durumlar daha fazla ve daha önemlidir. Burun dolgusu sonrası genel olarak dikkat edilmesi gereken durumlar şöyledir;

 • İlk 24 saat kişilerin herhangi bir fiziki temasta bulunmaması ve özellikle ovuşturmaması gerekir.
 • Kişilerin ilk 3 gün kesinlikle çok sıcak duş, sıcak banyo yapmaması ve sauna, hamam gibi yerlerden uzak durması gerekir.
 • İlk 3 gün ayrıca güneşe çok maruz kalmaması ve yoğun spor faaliyetlerinden uzak durması gerekir.
 • Uygulamadan sonraki 3 gün aspirin, alkol, sigara ve genel olarak vücutta ödem yapacak yiyeceklerden uzak durulması gerekir.
 • Eğer uygulama bölgesinde soğukluk, şiddetli ağrı, mor veya beyaz renk değişimleri varsa mutlaka doktorun bilgilendirilmesi gerekir.

Burun Dolgusu Kalıcı Mı?

Burun dolgu kalıcı mı veya kesin çözüm mü birçok kişi tarafından merak edilen konuların başında gelir. Sonuç olarak insanlar kalıcı çözümler istediği için doğal olarak uygulanacak olan yöntemlerinde kalıcılığını merak etmektedir.

Öncelikle her dolgu uygulamasında olduğu gibi burun dolgu işlemlerinde de işlemin kalıcı olmadığını söyleyebiliriz. Yani ne yazık ki yapılan işlemin tekrarlanması gerekir.

Yalnızca şöyle bir durumdan bahsedebiliriz. Düzenli olarak yapılan dolgu uygulamalarında zamanla o bölgede bir kalıcılık yakalanabilmektedir. Ancak bu durumun kesin olmadığını da söyleyebiliriz.

Burun Dolgu Dezavantajları

Burun dolgusu dezavantajları konusunda sizlere iki durumdan bahsedebilirsiniz. Genel olarak konforlu, etkili ve iyi bir işlemdir ancak tabi bazı olumsuz yönleri de vardır. Bu olumsuz yönler;

 • İlk akla gelen ve en önemli dezavantajlardan biri bu yöntemin kalıcı olmamasıdır. Bilindiği gibi dolgu işlemlerinin hiçbiri kalıcı etkiye sahip değildir. Yöntem de kullanılan dolgu malzemesi zamanla kendinden erir ve hacmini kaybeder. Bu yüzden de burun kusurları için bu yöntemi tercih ettiğinizde mutlaka tekrarlamanız gerekir. Ancak burun bölgesi hareketsiz bir bölge olduğundan özellikle rhinoplasti sonrası kusurları kamufle etmek amacıyla yapılan dolgu uygulamalarında 3-4 seans uygulama sonrası kalıcı olabilmektedir.
 • Çok büyük burun yapısına sahipseniz sizin içinde bu uygulama uygun olmayabilir. Zaten büyük hacme sahip buruna uygulanan dolgu burun yapınızı daha da büyütebileceğinden burun dolgu uygulamasından kaçınılmalıdır. Bu yönü ile de herkese hitap eden veya herkeste işe yarayan bir işlem değildir.

Burun Dolgusu Kim Tarafından Yapılır?

Burun dolgu risksiz ve genel olarak konforlu bir işlem olduğu için estetik cerrahı veya medikal estetik uzmanı tarafından uygulanabilir. Ayrıca dermatolog olan kişiler de işlemi uygulayabilir.

Ancak eğer daha önce cerrahi bir operasyon yapıldıysa ve bunun üzerine dolgu işlemi yapılıyorsa estetik cerrah tarafından yapılması çok daha iyidir. Çünkü burun dolgu uygulamalarında özellikle daha önce cerrahi geçiren hastalarda dolaşım problemi yaşama riskinizin olduğunu unutmamalısınız.

Burun Dolgusu ile Burun ucu kalkar mı?

Burun ucunuz düşükse ameliyat olmadan burun ucunu kaldırmak mümkündür. Ameliyat ile kaldırıldığı kadar kaldırmak mümkün olmasa da hafif burun ucu kalkıklığı isteyen hastalar için güzel bir uygulamadır.

Burun Dolgusunun Yan Etkisi Var Mıdır?

Çok nadir kişilerde dolgu materyaline karşı alerjik reaksiyon gelişme ihtimali vardır. Bu olay yaşandığı zaman dolgu eritilebilmesi iyi bir avantajdır. Doldu uygulamalarında özellikle uygulama sırasında dolgunun damara verilmesi durumunda burun derisi dolaşımı bozulup aşırı ödem ve kızarıklık oluşabilmesi dolgunun tek yan etkisidir.

İlginizi Çekebilir  Burun Estetiği

Burun Dolgusunun etkisi ne kadar sürer?

Burun dolgu uygulaması etki süresi uygulanan dolgu markasına göre değişiklik göstermekle beraber genel olarak 12 aydır.

Dolgu uygulamalarında dolgunun yarı ömrü olan 6. ada dolgu hacmi yüzde 50 oranında azaldığı için ilk uygulama sonrası hastalarıma 6.ayda 2.seansın yapılması daha sonraki uygulamlar da ise süreyi 12 aya çıkarmalarını öneriyorum.

Burun Dolgu Uygulaması Ne Kadar Gider?

 • Burun dolgusu ne kadar kalıcı veya ne kadar gider sorusu da hemen akla gelmektedir. Bu tarz işlemlerin kalıcılık durumları genel olarak kişiden kişiye değişmektedir. Yani aslında net bir süre vermek çok kolay değildir. Ayrıca yapılan işleme, dolgu oranına ve daha birçok duruma göre de işlemin kalıcılığı değişebilir. Genel olarak bir süre verecek olursak burun dolgusu ortalama 1 yıl kadar gidebilmektedir.

Burun Dolgusu ile Hangi Problemler Düzeltilir?

 • Burundaki şekil problemlerinin düzeltilmesi
 • Minik burun kemeri olan kişilerde bunun düzeltilmesi
 • Burun ucu düşük olan kişilerde burun ucunun kaldırılması
 • Burun ucu top gibi olan kişilerde burun ucu sivriltilmesinde
 • Rhinoplasti ameliyatı sonrasında burnunuzda hoşunuza gitmeyen kusurların örtülmesinde
 • İnce burun sorunun düzeltilmesiBurun dolgu uygulaması ile aslında birçok kusur düzeltilebilir. Yani aslında cerrahi müdahale gerektirmeyen birçok işlem için uygulanan ameliyatların yerine rahatlıkla tercih edilebilir. Genel olarak burun dolgusu ile düzeltilebilecek problemler aşağıdaki gibidir;

Görüldüğü üzere birçok burun kusurunda rahatlıkla dolgu uygulaması yapılabilmektedir. Bu tedavi sayesinde kolaylıkla sizler de cerrahi operasyona gerek duymadan burun kusurlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Burun Dolguları ile hangi sonuçlar elde edilemez?

Rhinoplasti ameliyatı sonuçlarına burun dolgusu ile ulaşmanın olasılığı yoktur. Burun ucunuz aşırı kaldırılamaz, aşırı kalkık burun dolgu ile düşürülemez, aşırı büyük kemer varsa bu kamufle edilemez. Burun dolgusu ile nefes alma problemi, burun eti büyümesi problemi, alerjik rinit problemleri çözülemez.

Burun Dolgusu Uygulamalarında Kullanılan Dolgu Malzemeleri

Burun dolgusu uygulamalarında kullanılan en sık dolgu malzemesi hyaloronik asittir. Zaten genel olarak dolgu uygulamaları için en uygun ve en sağlıklı tercihlerden biri bu dolgu malzemesidir. İnsan vücudu için herhangi bir zararı olmadığından dolayı çok tercih edilir. Hyaluronik asit burun dolgusu için en fazla tercih edilen ve en etkili olan malzemelerin başında gelir.

Hyaluronik asidin yanı sıra burun dolgusu için tercih edilen bir diğer dolgu malzemesi de kök hücre desteği sağlamak adına kişinin vücudundan alınan yağ malzemesidir.

Genellikle karın ya da basen bölgesinden alınan yağ dokusu bölgeye enjekte edilir. Dolayısıyla Burunda hyaloronik asit ve yağ enjeksiyonu ile dolgu yapmam mümkündür

Burun Dolgusu Fiyatları 2024

Burun dolgusu fiyatları 2024 yılında güncel olarak değişmiştir. Bu konuda detaylı bilgi almak için uzmanımız ile görüşmeniz çok daha iyi olacaktır.

Yapılan uygulamalarda kullanılan yöntemlere, ne kadar dolgu uygulanacağına ve hangi problemlerin düzeltileceğine göre işlemin ücreti değişecektir. Bu sebeple burun dolgusu fiyatları için Kliniğimiz ile irtibata geçebilirsiniz. Burun dolgusu fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşın.

-YÜZ
-MEME
-VÜCUT
-DOLGU
-CİLT
-SAÇ EKİMİ