Meme Küçültme Estetiği

Hayallerinizi gerçeğe dönüştürmeye başlayalım!

MEME KÜÇÜLTME (Redüksiyon Mammoplasti)

Estetik meme küçültme ameliyatı, kadının dış görünümünü düzeltmek amacıyla yapılan kozmetik ameliyatlardan biri gibi gözükmekle birlikte aynı zamanda rekonstrüktif bir ameliyattır. İriliğe bağlı sarkık bir meme, kadında sırt ve boyun ağrılarına neden olabilir, kamburluğa yol açabilir. Sütyenin kol sinirlerine baskı yapmasına bağlı uyuşmalar olabilir. Nefes almada güçlük çekilebilir. Meme derisi ile göğüs derisinin devamlı birbirine sürtünmesi sonucu meme altı oluğunda pişikler olabilir, yaralar açılabilir. Günlük fizik aktivite sınırlanabilir. Ayrıca iri meme giysi seçimi konusunda zorluklar yaratırken, kadının kendini beğenmemesi de sosyal ve psikolojik sorunlara sebep olur. Meme küçültme amacıyla uygulanacak bir ameliyat, memelere doğal bir görünüm kazandırır, yukarıda sıralanan sorunlar ortadan kaldırılmış olur, kişinin yaşamı kolaylaşır. Memeler değişik nedenlerle büyük olabilir. Genetik faktörler, hormonal değişiklikler veya bazı hastalıklar sonucu, vücut ölçülerine uyum sağlamayan iri meme oluşabilir. Kilo değişiklikleri, emzirme ve yerçekimi etkisi ile mevcut sorun daha da arttırabilir. Meme dokusunun artması ve buna bağlı iri meme genç kızlarda da görülebilir.

Meme Küçültme Ameliyatı için İyi Bir Aday mıyım?

  • Meme başlarının aşağıya baktığı ağır ve sarkık göğüsleriniz varsa
  • Bir göğsünüz diğerinden büyük ise
  • Sırt ve boyun ağrısına, kamburluğa yol açıyorsa
  • Ellerde uyuşma ve güç kaybına (el-kol sinirlerinin omuzda sıkışmasına bağlıdır) neden oluyorsa
  • Memelerin altında pişik ve kötü kokuya yol açıyorsa
  • Omuzlarda sutyen askılarının yaptığı baskıya bağlı izler mevcutsa
  • Göğüslerdeki iriliğe bağlı olarak spor gibi aktiviteleri yapmayı engelliyorsa bu ameliyat için uygun bir aday olabilirsiniz.

Meme Küçültme Ameliyatını Kaç Yaşında Olmalıyım?

Bu ameliyatı olmanın bir yaşı yoktur. Meme küçültme ameliyatları meme gelişmesini tamamladıktan (son altı ay içinde daha fazla büyümemiş olması gerekir) sonra yapılır. Ancak bunun bazı istisnaları vardır. Ergenlikte meme büyümesi olan genç kızlarda, normal psiko-sosyal gelişmenin etkilenmemesi için, gelişmenin tamamlanmasından önce cerrahi gerekebilir. Bugün tüm meme küçültme ameliyatlarının %12,5’u ergenlik döneminde gerçekleştirilmektedir.

Ameliyat öncesi dönem

Meme küçültme ameliyatı olmayı düşünüyor iseniz; bir Estetik Plastik Cerrahi uzmanına başvurmalısınız. İlk muayenede ameliyattan beklentilerinizi açıkça cerrahınıza anlatmalısınız. Bu muayenede memelerinizin büyüklüğü, şekli, derinizin durumu, yaşınız, evlilik ve çocuk sahibi olup olmayacağınız, meme başının yeni yeri gibi konular sizinle tartışılacaktır.

Estetik Göğüs Küçültme Ameliyatı

Meme küçültme ameliyatlarında, hastanın boyuna ve meme ağırlığına göre yeni memelerin yerinin çizimi yapıldıktan sonra, genel anestezi altında fazla meme dokusu ve fazla deri çıkartılır. Kullanılan tekniğe bağlı olarak meme ucu bağlı bulunduğu meme dokusu ile birlikte olması gereken yere taşınır. Ameliyat ortalama 2.5-4 saat sürer. Birçok ameliyat tekniği olmasına karşın bütün tekniklerde meme ucu etrafında mutlaka iz kalır, ancak bu iz meme etrafındaki renkli alan ile deri arasında olduğundan belirginliği azdır. Ayrıca uygulanan tekniğe bağlı olarak, meme ucundan aşağıya doğru düz bir çizgi şeklinde yada ters “T” şeklinde bir iz de buna eklenebilir. “T” nin kolları sütyen çizgisine gelecek şeklinde ayarlanır. Memeler çok iri olmadıkça ters “T” şeklindeki ize gerek kalmamaktadır. Önceleri ameliyat izi pembe-kırmızı arası belirgin bir renkte ve bazen sertlikte iken, zamanla solarak daha az belirli ve daha yumuşak hale gelir.

Ameliyat sonrası dönem

Ameliyat sonrası dönemde memede bulunan ince direnler (içerideki kan toplanmalarını boşaltan boru) operasyon sonrası 1. veya 2. gün alınmaktadır. Her şey normal seyrederse yaklaşık 5-6 pansuman yeterli olmaktadır. Operasyon sonrası günlerde özel taşıyıcı sütyenlerle pansumanlar kolaylaştırılır, şişlikler azaltılır. Memedeki morluklar 7-10 günde, şişlikler yaklaşık 6-8 haftada tamamen geçer. Hasta erken dönemde hareketlenir. Bununla birlikte hastanın günlük yaşamına tam olarak dönmesi 2 haftayı bulur. Sonraki dönemde hastanın yaşam kalitesinde bariz bir düzelme yaşanır.. Operasyon sonrası 5-7. günde banyo yapılabilir, 8-10. gün denize ve havuza girilebilir.

Meme küçültme ameliyatında meme ucu da küçültülür mü?

Evet. Meme küçültme ameliyatlarında meme ucu etrafındaki koyu renkli areola denilen kısımda küçültülür ve meme dokusu üzerinde daha yukarıda bulunan ve ideal olarak olması gereken noktaya taşınır. Meme uç kısmı da ayrıca küçültülebilir.

Meme küçültme operasyonu sonrası meme kanserine yakalanma riski artar mı?

Tam tersine meme küçültme ameliyatında meme dokusunda da azalma olacağı için meme kanseri gelişme riski azalır.

Hayallerinizi gerçeğe dönüştürmeye başlayalım!

INSTAGRAM

Bişektomi – Yanak İnceltme Estetiği

Günümüz popüler estetik algısında yuvarlak hatlar yerine keskin ve ters üçgen biçimindeki yüzler güzel ve çekici bulunmaktadır. Yüz yapısı güzellik ve çekiciliğin...

Terleme (Hiperhidroz) Tedavisi

Aşırı terlemenizden şikayetçi misiniz?Terleme, ani duygu değişimleri gibi duygusal nedenlerle ortaya çıkabilir ancak çoğunlukla fizyolojik bazı sorunlara neden...

Lip lift (Dudak Kaldırma) Ameliyatı

Lip lift (Dudak Kaldırma) AmeliyatıÜst dudak kısalığı olarak da bilinen lip lifting ameliyatı, üst dudak bölgesinin uzunluğundan memnun...