Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
: 0 552 584 84 10 Bağdat Caddesi Doktor Abdülkadir Noyan sokak No:344 ahenk apartmanı Kat :3 daire 6 Kadıköy İstanbul (Erenköy divan pastanesi karşısı)

Jinekomasti (Erkeklerde Meme Büyümesi)

Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti; Erkek meme dokusunun kadın gibi görünüm kazanmasına verilen isimdir. Jinekomasti Estetik Fiyatları 2021 için hemen tıklayın.

Genellikle ergenlik döneminde alınan kiloların etkisiyle meme dokusunda büyüme meydana gelir. Sık olarak genç erkeklerde görülür ve çoğu zaman özgüven kaybına neden olur.

Jinekomasti Neden Oluşur?

En sık etken testosteron oranının azalıp östrojen oranının artmasına bağlı olarak gelişir. Erkeklerde çok az olsa da östrojen hormonu mevcuttur. Östrojen hormonunda artış meydana geldiği zaman meme dokusunda büyüme meydana gelir. Kilo artışı erkeklerde östrojen hormonunun artmasına sebep oluyor buda meme büyümesine sebep oluyor.

Jinekomasti Sebepleri Nelerdir?

En sık görülen sebep kilo artışına bağlı meme dokusunda yağlanma meydana gelmesidir.

  1. en sık sebebi sporcuların kullandığı Anabolik steroid denilen ve kas geliştirme amacıyla kullanılan protein tozları gibi ilaçlar sebebiyle oluşur. Burada glandüler tip dediğimiz tamamıyla meme bezi gelişimi olur.
  2. sık görülen sebebi tiroit, böbrek ve karaciğer rahatsızlığı sebebiyle olması

Diğer sebepler:

*mide koruyucu ilaçların kronik kullanılmasının böyle bir etkisi vardır.

Klinefelter sendromu: Nadir görülen bir genetik hastalıktır

jinekomasti Evreleri

Jinekomasti temel olarak 4 evreye ayrılır. Her evrede yapılacak müdahale değişmektedir.

Evre 1: Meme başında çap artışı vardır ve memede hafif bir çıkıntı mevcuttur. Deride sarkma yoktur.

Evre 2: Meme orta derecede büyümüştür ancak deride fazlalık ve sarkma yoktur

Evre 3: Meme Orta-İleri derecede büyümüş deride sarkma mevcuttur.

Grade 4: Memede ileri derecede büyümüş, meme ucu sarkmıştır . Meme görünümü kadın göğüs dokusuna benziyordur.

Jinekomasti Tipleri Nelerdir

Jinekomasti 3 tipi vardır. Bunlar;

1) Glandüler tip ( meme bezi dediğimiz gland dokusunda sadece artış vardır. )

2) Lipomatöz tip ( meme bezinde artış yoktur sadece yağ dokusunda artış mevcuttur.)

3) Karışık tip ( meme büyüme sebebi hem meme dokusunun hem de yağ dokusunun birlikte artmasına bağlı oluşur. En sık karşılaştığımız çeşidi budur. )

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır

İzsiz Jinekomasti Tedavisi (Liposuction)

Jinekomasti ameliyatının tedavisinde temel olarak 2 prensip vardır. Meme büyümesinde sebep olan 2 doku vardır (yağ dokusu ve gland dokusu). İzsiz tedavide Liposuction uyguluyorum.

Liposuction işlemi ile yağ dokusunun tamamı alınıyor kanüller yardımıyla meme dokusunu da parçalıyoruz. Parçalanan meme bezi daha sonra liposuction için açılan 5mm’lik delikten PULL-THROUGH tekniği ile meme dokusunu da çıkarıyoruz.

Sadece liposuction bazı hastalarda yeterli olmaktadır. Meme bezinin çıkarılması hem tekrarlama olasılığını azaltır hem de kozmetik olarak daha iyi bir sonuç elde edilmesini sağlamaktadır.

Kesi İle Jinekomasti Ameliyatı

Bu tedavide meme başının kahverengi kısmından yarım ay şeklinde bir kesi yapılır. Kesi bölgesinden direk meme dokusu ve yağ dokusu çıkarılır.

Ben Ne Yapıyorum Tedavisinde

Öncelikle muayene için geldiğiniz zaman jinekomasti tipinin ne olduğunu anlamaya çalışıyorum. Glandüler tip mi, lipomatöz tip mi yoksa karışık tip mi mevcut sizde ona bakıyorum. Buna muayene ile karar veriyoruz çoğunlukla bazen ultrason yada MR gibi tahliller istiyorum. Daha sonra hangi evredesiniz ona bakıyorum ve bu ikisine göre tedavi kararını veriyorum. Peki, nasıl olacak tedavi kararı

Evre 1 jinekomasti ameliyatı nasıl oluyor

Hangi tip olduğunun önemi yok yağ dokumu fazla yoksa mikst tip mi tedavi benzer. Öncelikle meme altı yada koltuk altından 5 mm lik küçük yerden giriş yapıyoruz daha sonra Ultrasonik liposuction (vaser liposuction) yapıyorum.

Tüm yağ dokusunu parçalıyoruz meme dokusunda parçalayıp topluyoruz. Eğer Ki glandüler tipte jinekomastiniz varsa yani sporcu iseniz PULL-THROUGH tekniği kullanıyorum. Bu nedemek 5 mm lik yerden girip parçalanmış meme dokusunu da çıkarıyorum.

Böylece meme başında iz olmadan hem meme hem yağ dokusunu tamamını çıkarıyorum. drende kullanmıyorum.

Evre 2 jinekomasti ameliyatı  nasıl oluyor

Burda memede büyüme daha fazla beraberinde deride de bollaşma var ama sarkma yok. Genelde evre 2 lipomatöz yada miks tip oluyor. Lipomatöz ise Vaser liposuction ile tedaviyi tamamlıyorum.

Meme dokusu zaten artış olmadığı için çıkaracak birşey yok. Burda önemli bir nokta var deri bolluğu bunun için vaser liposuction yapmak önemli. Çünkü vaser liposuction verdiği ultrason enerjisi ile deri sıkılaşmasını sağlıyor. İçerisini boşalttığımız derinin toparlanıp gergin olmasını sağlıyor.

Peki mikst tip jinekomasti yine tedavide iz olmaması için liposuction için açtığım alandan meme bezini çıkarıyorum.

Evre 3 jinekomasti ameliyatı nasıl oluyor

Bu aşamada meme bezi ve yağ dokusunda artış var deride bir miktar sarkma mevcut.

Genelde kilolu hastalarda yada kilo verme sonrasında memedeki büyüklüğün devam ettiği hastalar oluyor. Vaser liposuction buradaki önemi daha da artıyor çünkü deri fazlalığınız var oturması için deriyi sıkılaştırma tedavisine ihtiyaç var.

Bu evreyi direk açık teknikle yapıp deri fazlalığını alanlar mevcut. Ben bu tekniği kullanmıyorum Çünkü deri fazlalığı memede liposuction ile çok iyi oturuyor. Fazlalık kalmıyor. Açık teknik direk yapıldığı zaman iz oluyor hemde düzensiz geçişleri pürüzsüz olmayan engebeli gibi bir durum oluşma ihtimali mevcut.

Evre 4 jinekomasti ameliyatı nasıl oluyor

Kadın göğsüne benziyor artık bu evrede tedavisinde kadınlarda yapıldığı gibi meme küçültme işlemi yapmak lazım meme başı çok sarkmış durumda meme başını toparlayıp yukarı alınması gerekiyor. Bu aşamada kesi yapıldığı için izler oluyor. Bu izler zamanla soluk bir renge dönüşüyor.

Jinekomasti Operasyonu Öncesi Neler Yapmalıyım

Ameliyattan 10 gün önce aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçları tamamen kesmek gerekiyor. Ameliyattan 2 gün önce ve ameliyat sonrası ilk 10 gün sigara içilmesini önermiyorum.

Operasyon genel anestezi ile yapılacaksa 8 saat önceden hiçbir şey yiyip içmemeniz gerekmektedir.

Hastane gelirken rahat ve konforlu kıyafetler giyin. Hastanede kan tahlili yapılacak ve kan değerleriniz değerlendirileceği için ameliyat saatinden 2-3 saat önce hastanede olmanız yeterlidir.

Jinekomasti İyileşme Süreci

Ameliyattan 4 saat sonra su içebilir ve yemek yiyebilirsiniz.

Genellikle ameliyat sonrası hastanede kalmanıza gerek yoktur. Akşamına taburculu olabilirsiniz.

Ameliyat sonrası korse giyilmesini öneriyorum. Bu korseyi bize kontrole gelene kadar çıkarmıyorsunuz.2-3. gün kontrolünüzü yapıp pansuman değiştirilir. Kontrole gelmeden önce hastalara duş alıp gelmelerini tavsiye ediyorum. Kontrol sonrası normal iş yaşamınıza dönebilirsiniz. Yürüyüş yapabilirsiniz ufak ağırlıklar kaldırabilirsiniz.

Operasyon sonrası 3.haftada korse çıkarabilir ve hafif sporlara başlayabilirsiniz. Koese çıkardıktan sonra hala ödemler mevcut olacaktır. 6.ayda tam kesin sonucu göreceksiniz.

Ameliyat sonrası 1.ayda denize girebilirsiniz.

Jinekomasti ameliyatının riskleri nelerdir?

Her operasyonda olduğu gibi enfeksiyon ihtimali mevcuttur. İyi merkezlerde steril çalışma ve ameliyat sonrası hastalarımıza antibiyotik verip bu durumun önüne geçiyoruz.

Kanama ihtimali. Korse kullanılması ameliyat sonrası hem kanama hemde ödem oluşma ihtimalini azaltıyor. Bazen dren kullanılmasıda kanama ihtimalini azaltıyor.

Göğüs kafesinde meme üzerinde düzensiz görünüm. Direk açık teknik yapıldığı zaman bu ihtimal daha fazla ancak kullandığımız teknikte bu risk epeyce azaltılmış ayrıca ameliyat sonrası masaj tedavisi ile bu ihtimal azaltılıyor.

Uyuşma karıncalanma gibi şikayetler bunlar ameliyat sonrası erken dönemde görülürken ilerleyen dönemde bu problemler ortadan kalkıyor.

JİNEKOMASTİ İLE İLGİLİ SORULAR

Jinekomasti ameliyatı hangi anestezi ile yapılır?

Genel anestezi,sedasyon yada lokal anestezi ile operasyonu yapmak mümkündür.

Jinekomasti ameliyatı ne kadar sürmektedir ?

Yapılacak Tedaviye göre ameliyat süresi değişmekle beraber.Ortalama ameliyat süresi 45 dk-1 saat arasında değişmektedir.

Jinekomasti ameliyatı sonrası ağrı olur mu?

Ameliyat sırasında liposuction yaparken dokuların altına lokal anestezik ilaç veriyorum. Dolayısıyla ameliyat sonrası hastalar ağrı duymuyorlar. Sonrasında 1-2 gün basit ağrı kesiciler ile giderilebilen ağrı oluyor.

Aşırı Kiloluyum Kilo Verdikten Sonra Jinekomasti Gerileyecek Mi?

Kilo alımıyla beraber meme büyümesine sebep olan 2 parametre vardır. Bunlardan bir tanesi yağ dokusu artışı diğeri gland dediğimiz meme bezinde meydana gelen büyümedir.

Kilo vermeniz durumunda meme bezinde meydana gelen büyüme hiç bir şekilde gerilemeyecek yağ dokusunda azalma meydana gelecektir. Ancak meme büyüklüğü probleminiz aynı şekilde devam edecektir.

Jinekomasti Ameliyatı Oldum Tekrarlama Olur Mu ?

Tedavi gördüğünüz zaman tekrarlama meydana gelmez. Ancak ameliyattan sonra 20 kilo alırsanız memenizde bir miktar yağ dokusunda artış olacaktır.

Ameliyatsız Jinekomasti Tedavisi…

Maalesef böyle bir çözüm yolu yoktur. Dışardan kullanılacak ilaçlar ve hormonlar ile meme dokusunu küçültme imkanı yoktur.

Jinekomasti ameliyatı sonrası iz kalır mı?

Liposuction yöntemi ile işlem yapıldığı zaman 5 mm lik küçük deliklerden girildiği için iz olmuyor. Açık ameliyat tekniği uygulandığı zaman  ise, meme başının kahverengi kısmında iz oluyor. Bu iz zamanda ten rengine dönerek belli belirsiz hale geliyor.

Ameliyat Sonrası Korse Kullanacak Mıyım?

Hastalarımıza ameliyat sonrası ilk 3 hafta gece gündüz korse kullanılmasını öneriyoruz. Giyilmesi son derece basit ve kıyafetlerin içerisinden gözükmeyen korse modeli kullanılmasına özellikle dikkat ediyoruz. Ağız aktivite ve iş yapan hastalar ise 1 ay süre ile korse kullanmasını öneriyorum.

Ameliyattan sonra ne zaman spor yapabilirim?

Genel olarak hastalarıma ameliyattan sonra 3 hafta sonra hafif sporlara başlamalarını tavsiye ediyorum. Ancak ağır fitness ve sporlara başlamak için 6 hafta beklemek gerekiyor.,

Jinekomasti ameliyatını SGK karşılar mı?

Tüm estetik ameliyatlarda olduğu gibi bu operasyon tedavisini sosyal güvenlik kurumu ve özel sigortalar karşılayamazlar.

Jinekomasti Ameliyatı Fiyatları Nedir?

Jinekomasti ameliyatı fiyatı yapılacak ameliyat çeşidine, anestezi türüne, göre değişebilmektedir. Ameliyatın liposuction ya da başka bir teknikle yapılması fiyatları belirleyen ana faktörlerdendir.

En doğru fiyat bilgisi için muayene olmanız gerekmektedir. Ücret bilgisi için kliniğimize 0552 584 84 10 ve 0216 747 95 00 numaralı telefonlardan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

-YÜZ
-MEME
-VÜCUT
-DOLGU
-CİLT
-SAÇ EKİMİ