Jinekomasti (Erkekte Meme Büyümesi)

Hayallerinizi gerçeğe dönüştürmeye başlayalım!

Jinekomasti (Erkekte Meme Büyümesi)

Jinekomasti;erkek göğüsünün kadın göğüsü şeklinde büyümesine verilen isimdir. Erkek göğüslerinin yağlanma ve hormonal nedenlerle normalden fazla büyümesi durumudur.

Erkekte Meme Büyümesi Nasıl Olur ?


Erkek hayatı boyunca 3 farklı evrede östrojen hakimiyetine maruz kalır. Bunlardan ilki erken bebeklik evresi olup, östrojenin ana kaynağı anne sütüdür. Annesini emen bebek, anne sütü aracılığıyla yoğun östrojene maruz kalır ve bebeklerin bu nedenle göğüsleri belirgindir. Anne sütünü bırakan bebeklerde bu etki kaybolur. Erkek ikinci kez ergenlik döneminde yüksek östrojen düzeyine maruz kalır. Bu evrede östrojenin ana kaynağı böbreküstü bezlerdir. Eş zamanlı testesteron yükselmesi vücutta cinsel değişimleri tetikler. Üçüncü evre yaşlılık evresi olup, vücutta yağlanma artışı ile yağ dokuda östrojen üretimi tetiklenir ve yaşlılıkta da göğüsler büyür.

Jinekomasti Tedavisi için ameliyat olmak zorunda mıyım?

Erkeklerde meme büyümesi probleminden kurtulabilmek için ameliyat dışında bir çözüm yöntemi şu an için yoktur. Satılan bir takım ürünlerle bu sorundan kurtulmaya çalışmak daha da olumsuz sonuçlara neden olabilmektedir. Ancak artık günümüzde ki yeni teknikler de ameliyatsız göğüs küçültme adı altında geçebilmektedir. İyileşme sürelerinin kısa olması ve kesi sorunu olmaması, normal bir ameliyat işlemine göre çok daha konforlu ve hızlı sonuç almayı sağlamaktadır.

Jinekomasti Ameliyatsız çözüm olabilir mi ?

Jinekomasti bir defa oluştuktan sonra giderilmesi için bölgeden meme dokusunun çıkarılması gerekmektedir. Bu meme dokusu bölgeden uzaklaştırılmadığı müddetçe bunun tedavisi söz konusu değildir. Hormonal tedavilerle jinekomastinin giderilmesi mümkün değildir. Tek tedavi yöntemi jinekomasti operasyonudur

Jinekomasti Ameliyatı öncesi hazırlık nasıl olmaktadır?

Erkeklerde meme küçültme ameliyatı öncesi bilinmesi gerekenler aşağıdadır.

¬ Yaklaşık 1 hafta 10 gün kadar öncesinde bitki çayları, vitaminler ve aspirin tarzı kan sulandırıcı ürünler kesilmelidir. Eğer Doktor reçetesi ile düzenli kan sulandırıcı kullanılıyorsa bize mutlaka bildirilmelidir.
¬ Ameliyat günü eğer genel anestezi uygulanacaksa, ameliyat öncesinde oruç tutar gibi aç olmanız gerekmektedir. Ne kadar süre aç olmanız gerekliliği size doktorunuz tarafından bildirilecektir.
¬ Sigara ve alkol kesinlikle alınmamalıdır.
¬ Ameliyat sonrasında, Op. Dr. Ercan Demiray’ın uygun gördüğü süre zarfında(yaklaşık 2-3 hafta) medikal korse giymeniz gerekecektir. Medikal ekip size ameliyat sonrasında korsenizi temin edecektir.

.

Jinekomasti ameliyatında iz kalır mı ?

Jinekomasti ameliyatları izsiz cerrahi operasyonlardır. Bu ameliyatlarda iz kalmaz. Meme ucu bölgesinin altından renkli kısımdan bir kesi işlemi yapılarak meme dokusu bu bölgeden çıkarılmaktadır. Uygulamada gerekli ise liposuction işlemi de yapılmaktadır.

Jinekomasti ameliyatı ağrılı bir operasyonu mudur ?

Bu kesinlikle ağrılı olmayan bir operasyondur. Ufak bir uygulama olan jinekomasti ameliyatları 1 saatlik bir süre içerisinde gerçekleşmektedir.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrasında Pansumanlar

Pansumanlar yaklaşık olarak iki gün sonra çıkarılmaktadır. Üçüncü gün yıkanabilirsiniz.

Jinekomasti ameliyatı sonrasında işe ne zaman dönebilirim ?

Jinekomasti işlemi sonrasında 3. gün işinize dönebilirsiniz.

Jinekomasti hastalığı meme kanseri riskini artırır mı?

Tüm meme kanseri tiplerinin sadece %1’i erkeklerde görülmektedir. Meme kanseri gelişmesi için jinekomasti olması riski fazladan artırmaz. Sadece Klinefelter’s sendromunda meme kanseri riski 60 kat artmaktadır. Sonuç olarak jinekomasti meme kanseri riskini artırmaz.

Jinekomasti ameliyatı kaç yaşından itibaren yapılabilir?

Ergenlik dönemi bitiminden itibaren yani 17 yaşından itibaren bu ameliyat yapılabilir. Daha  öncesi için fizyolojik jinekomasti olabileceğinden beklemek gerekmektedir. Hasta, memeleri büyüdüğü anda gerekli tetkikler yaptırır ve en kısa zamanda bunlara müdahale edilirse, psikolojik sorunlar da önlemiş olur.

 Jinekomasti ameliyatı sonrasında ağrı olur mu?

Jinekomasti için uyguladığım teknikte dokuların aynı zamanda uyuşmasını sağlayan ve ağrı kesen uzun etkili anestezik ilaçlar sayesinde ilk gün dahi ağrı olmamaktadır. Belki hastadan hastaya değişmekle birlikte hafif ağrı duyulabilir. Genelde jinekomasti ameliyatından sonra 2 günlük sıkı pansumanın yarattığı sıkılık hissi hastayı rahatsız edebilir.

Hayallerinizi gerçeğe dönüştürmeye başlayalım!

Hollywood Yanağı

Hollywood Yanağı Nedir? Hollywood yanağı yüzün köşelerini daha öne çıkaran ters üçgen görüntüsü oluşturan bir yüz estetiğidir.  Hollywood Yanağı Fiyatları 2020. Trendler birçok alanda gündemi...

Bişektomi Ameliyatı (Hollywood yanak estetiği)

Bişektomi ameliyatı Nedir ve Nasıl Yapılır? Bişektomi Ameliyatı (Hollywood yanak estetiği) hakkında detaylı bilgi içim hemen randevu alın. Yanak inceltme estetiği, Hollywood yanak estetiği olarakta...

Bişektomi – Yanak İnceltme Estetiği

Bişektomi Fiyatları 2020, Bişektomi Nedir ve Nasıl yapılır? Yanak inceltme estetiği ameliyatı hakkında bilgi için hemen randevu alın. Bişektomi Fiyatları tıkla