Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
: 0 552 584 84 10 Caddebostan Mah. Dr. Abdülkadir Noyan Sok. No/16/26 Kat :3 KADIKÖY /İSTANBUL
Türkçe İngilizce Fransıca Almanca

Dudak Dolgusu

dudak dolgusu

Dudak dolgusu aşırı ince dudaklara sahip olan kişilerde, dudağın hacim kazandırılması amacıyla yapılan, kolay bir estetik müdahaledir. Geliştirilen yeni sistemler ve uygulamalar sayesinde son derece konforlu ve başarı oranı oldukça yüksek bir işlemdir.

Kısa sürede sonuç alınırken aynı zamanda oldukça doğal bir görünüm sağlanır. Tabi yapılan işlemin bu özellikleri taşıyabilmesi için mutlaka bir uzman tarafından ve bir klinik ortamında yapılması gerekir. Aksi durumlarda dudak dolgusu yaptırıp mutsuz olabilirsiniz.

Dudak dolgusu fiyatları ortalama ne kadar?

Şehir, semt, kullanılan malzeme ve miktarına göre değişen fiyatlar 2.000 ile 6.000 TL arasında değişmektedir. Estetik içerikli uygulamalar nedeniyle özel sağlık sigortası veya SGK bunları karşılayamaz.

Dudak dolgusu fiyatları çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilir. Coğrafi konum, uygulamayı gerçekleştiren sağlık uzmanının deneyimi, kullanılan dolgu malzemesinin türü ve miktarı, klinik veya estetik merkezin prestiji ve talep bu faktörlerden bazılarıdır. Bu faktörler, ortalama dudak dolgusu fiyatlarını önemli ölçüde etkiler.

Dudak dolgusu işlemleri genellikle dudakların daha dolgun hale getirilmesi, konturunun iyileştirilmesi veya yaşlanma belirtilerini azaltmak için yapılır. Hyaluronik asit içeren dolgu maddeleri genellikle dudaklara enjekte edilerek dudakların dolgunluğunu artırır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bir dudak dolgusu işlemi için ortalama fiyat 500 ila 2.000 dolar arasında değişebilir. Bununla birlikte, coğrafi konum bu fiyatları önemli ölçüde etkileyebilir. Popüler estetik merkezlerinde veya büyük şehirlerde fiyatlar daha yüksek olabilir.

Dudak dolgusu işlemi tamamen kişiselleştirilmiştir ve her bireyin ihtiyaçları farklıdır. Sonuç olarak, dudak dolgusu için bir fiyat teklifi almak ve işlemi yapacak olan sağlık uzmanıyla konuşmak çok önemlidir. İşlemden önce tam olarak ne tür bir sonuç elde etmek istediğinizi ve ne kadar para harcamak istediğinizi konuşarak uygun bir plan oluşturabilirsiniz. İşlem sonrası bakım ve olası ek maliyetleri göz önünde bulundurmanız çok önemlidir.

Dudak Dolgusu Nedir?

Dudak dolgus nedir ve neden tercih edilmelidir merak edenler için detaylı bilgi vermek istiyoruz. Dudak dolgus, dudak yapısı ince, kırışık, çizgili ve asimetrik olan kişilerde daha güzel bir dudak görünümü vermek amacıyla uygulanan basit bir günübirlik estetik uygulamasıdır.

Basit diyoruz çünkü gerek süreç gerekse yapılan işlemler hem kolay he

m de kişilerde ciddi yan etkiler yarabilecek uygulamalar değildir. Uzman bir doktor aracılığıyla yapılan işlem sayesinde kısa sürede dudaklarda memnun olunmayan sorunlar giderilebilir.

Dudak dolgu uygulaması sırasında kullanılan hyaloronık asit vücut ile uyumlu ve alerjik reak

siyon oluşturma ihtimali çok düşük olan dolgu malzemesi uygulanır. Böylece uygulama sonrası daha dolgun daha simetrik ve gergin dudaklara kavuşabilirsiniz.

Dudak Dolgusu Neden Uygulanır, Dudak dolgusu ne işe yarar?

Yaşlanmaya bağlı olarak kişilerin cildindeki kolejen yapılar ve hyalüronik asit miktarı azalır. Buna bağlı olarak da elastin dokunun miktarından azalma görülür.

Bu da kişilerin cildindeki birçok alanda kırışıklığa, sarkmalara neden olur. Dudak bölgesi de ne yazık ki bu sarkmalardan nasibini alan bir bölgedir.

Zamanla kişilerin dudakları büzüşür ve bu da onların yaşından daha fazla göstermesine neden olur. Bu durumda da kaybedilen dokuların yerine dışarıdan dolgu yapılmasına ihtiyaç duyulur.

Yaşlanma etkilerinin yanı sıra kişilerin dudak yapıları doğuştan ince veya asimetrik olabilir. Bu durumda da yine dolgu işlemi ile hem daha dolgun dudaklar elde edilir hem de asimetri problemleri büyük oranda düzeltilir.

Dudak Dolgusu Çeşitleri Nelerdir?

Dudak dolgusu çeşitleri hem işlemin kalıcı veya geçici olma durumuna göre hem de dudağa verilmek istenen şekle göre değişiklik gösterir. Kalıcı dudak dolgusu işlemleri silikon uygulamaları ile gerçekleştirilir.

Geçici olanlar ise çeşitli dolgu malzemeleri uygulanarak yapılır. Her iki yöntem de aslında yüksek başarı oranına sahiptir ancak geçici işlemler hem daha kolay uygulanır hem de kişiler, yapılan uygulamayı sevmediklerinde geri dönüş çok daha kolaydır. Bunların dışında dudaklara verilen şekillere göre dudak dolgu çeşitleri şöyledir;

 • Afrodit tipi dudak dolgusu: İsmi güzellik tanrıçası olan Afrodit’ten gelen bu çeşit, dolgun bir görünüme sahiptir. Çok çekici ve aynı zamanda estetik olarak ç
  ok tercih edilen bir uygulamadır.
 • Hera tipi dudak dolgusu: Daha canlı, simetrik ve dolgun bir görünüme sahip olan bu çeşitte ismini evlilik tanrıçası olan Hera’dan alır.
 • Venüs tipi dudak dolgusu: Aşk ve güzellik tanrısı olan Venüs’ten adını alan bu uygulama Hera ve Afrodit uygulamasına göre çok daha doğaldır. Ufak dokunuşlar isteyen kişiler için ideal bir seçimdir.
 • Eros tipi dudak dolgusu: İsmini aşk tanrısı olan Eros’tan alan bu uygulama, üst dudağın yukarı kısmının kıvrılması ve daha belirgin olması için tercih edilen bir uygulamadır. Eros yayı olarak ifade edilen hattın hem daha kıvrımlı hem de daha dolgun olması sağlanır.

Dudak dolgusu yaptıranlar için belki de en zorlu kısımlardan biri, hangi dudak tipini seçecekleri konusudur. Tabi kişilere hangi dudak dolgu çeşidinin uygulanacağına gelişigüzel karar verilmemektedir. Kişilerin yüz yapısı, altın oranı ve genel olarak yapısı dikkate alınarak karar verilir.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Dudak dolgusu yaptırmak isteyenlerin en fazla merak ettiği konulardan biri doğal olarak bu işlemin nasıl yapıldığıdır. Dudak dolgu nasıl yapılır ve kişileri nasıl bir süreç bekler bilgi vermek istiyoruz.

Öncelikle dolgu işlemleri öncesinde kişiler detaylı bir dudak muayenesinden geçirilir ve dudaklarının hem bu işlem için uygun olup olmadığına hem de neler yapılabileceğine karar verilir.

Bu noktada uzman ve hasta ortak bir karar verir ve en ideal dudak yapısı için gerekli belirlemeler yapılır. Neler yapılacağına ve hangi dudak dolgu çeşidinin uygulanacağına karar verildikten sonra;

 • Dudak, işlem için temizlenir ve acı hissi oluşmaması için anestezik krem uygulaması yapılır.
 • Kanül yoluyla veya en yaygın biçimde iğne yardımı ile dolgu malzemesi dudağın önceden belirlenen bölgelerine orantılı olacak şekilde uygulanır.
 • Ekstra olarak dudak çizgisinin belirginleşmesi isteniyorsa, yeni bir sınır çizgi oluşturmak üzere dolgu enjeksiyonu yapılır.
 • İşlemler sırasında dudağa enjekte edilen dolgu malzemesi, elle kontrol edilir ve şekillendirilir.
 • Dolgu işleminin etkisi anında görülür ve eğer yetersiz bulunursa daha fazla dolgu uygulaması yapılabilir.

Genel olarak başarılı bir dudak dolgu uygulaması bu şekilde tamamlanır. İşlemden 2 hafta kadar sonra gerekli kontroller ve muayeneler yapılır.

dudak dolgusu

Dolgu Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dudak dolgusu sonrası ve öncesinde kişilerin bilmesi gereken önemli noktalar vardır.

Genel olarak yapılan işlemler tehlikeli ve zararlı değildir ancak yine de bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. İşlemin öncesinde dikkat edilmesi gereken konular şöyledir;

 • İşlemim ne öncesinde ne de sonrasında kan sulandırıcı etkisi olan aspirin benzeri ilaçlar kullanılmamalıdır.
 • Bu tarz estetik uygulamalarda mutlaka uzman bir doktordan yardım alı
  nması gerekir. Özellikle işlemin, klinik ve profesyonel bir alanda yapılması gerekir.
 • Dudak dolgu çeşidi veya şekli modaya göre değil kişinin yüz yapısına göre seçilmelidir. Her dudak dolgu çeşidi sizin yüzünüzde aynı güzellikte görünmeyebilir.
 • Dudağınızda herhangi bir uçuk, yara veya enfeksiyon durumu varsa işlem yaptırılmamalıdır.
 • Diş tedavisi görüyorsanız veya dişinizde enfeksiyonlu bir durum söz konusu ise yine dolgu yaptırılmaması gerekir. Bu durum yapılan dolguları olumsuz etkiler.

Dudak Dolgusu Sonrası

Dudak dolgusu sonrası için de yine kişilerin dikkat etmesi gereken son derece önemli noktalar vardır. Bu noktalar;

  • Tedavinin ardından yaklaşık 1-2 saat kişiler dik pozisyonda kalmalı, dudağını aşırı hareket ettirmemelidir.
  • İlk 24 saat kesinlikle zorlayıcı egzersizden ve spordan kaçınılması gerekir.

Aynı gün içinde cilt bakımı yaptırılmamalı ve makyaj malzemesi kullanılmamalıdır. Cilt bakımı için 1 hafta beklemeniz iyi olacaktır.

 • Dolgu işlemi sonrası en az bir gün havuza girilmemesi gerekir. Bu durumda enfeksiyon kapabilirsiniz.
 • Aynı gün kesinlikle aşırı alkol tüketilmemelidir. Bu ciltte ödem yaratabilir.
 • İşlemden sonraki 4 saat yüzüstü yatılmamalıdır.
 • Dolgu sonrasındaki ilk iki saat sigara kullanmamalı ve yemek yememelisiniz. Dudağı aşırı hareket ettirmeniz sorun olacaktır.
 • Uygulama sonrasındaki 2 gün diş muayenesi olmamanız ve öpüşmemeniz gerekir.
 • Uygulama sonrası ilk üç gün sıcak sauna veya duş yapılmamalıdır. Ayrıca solaryum, hamam gibi yerlerden de uzak durulması gerekir.
 • Uygulama sonrasında dudakta morarma, kızarıklık ve şişlik görülebilir. Bunlar birkaç gün içinde geçecektir. Morlukların daha çabuk geçmesi için buz kompresi uygulayabilirsiniz. Ancak çok bastırmamanız gerekir.
 • Dolgu sonrası, dudakta topaklanma meydana gelirse doktorunuzun tavsiye ettiği gibi 3-4 gün boyunca günde iki kez olmak üzere dudaklara masaj yapabilirsiniz. Geçmezse de mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir.

İğnesiz Dudak Dolgusu Avantajları Nelerdir?

İğnesiz dudak dolgusu veya kalıcı dudak dolgu ürünleri gibi piyasada birçok ürün bulunmaktadır. Bunların birçoğunun sağlığa zararlı olduğunu ve risklerinin olduğunu söyleyebiliriz.

Bu yüzden dikkatli olmanızda fayda vardır. Dudak dolgusu içeriğindeki madde kıvamı jel selındedir ve yarı aışkan bir üründür. Bu ürünün enjekte etmeden uygulama imkanı bulunmamaktadır.

Dudak Dolgusu Kimlere Uygulanabilir?

Dudak dolgu kimlere uygulanabilir veya kimler için uygun değildir önemli bir konudur. Öncelikle bu işlemin kimlere uygulanamayacağından bahsetmek istiyoruz. Dudak dolgusu yaptıramayacak olan kişiler;

 • Hamileler ve emziren anneler
 • Uçuk enfeksiyonu olan kişiler
 • Otoimmün hastalıklara sahip kişilerde, bu hastalıkların aktif olduğu dönemler
 • Dudağında açık yara olan kişiler

Yukarıda belirttiğimiz kişilerin dışında isteyen herkes rahatlıkla dudak dolgusu yaptırabilir. Tabi bu tarz işlemler için yaş sınırının olduğunu da unutmamanız gerekir.

Dudak Dolgusu Kalıcı Mıdır? Etkisi Ne Kadar Sürer?

Dudak dolgu ne kadar kalıcı ve etkisi ne kadar süre kalır birçok kişi merak etmektedir. Öncelikle yapılan işlemin kalıcılığı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Ayrıca kullanılan dolgu malzemesinin kalitesi de yine kalıcılığı etkilemektedir.

Genel olarak işlemin 12 ay kalabildiğini söyleyebiliriz. İlk kez dudak dolgu uygulaması yapıyorsanız bu süre ilk uygulamada 6 aydır. Uygulama sayısı arttıkça kalıcılık süreside uzamaktadır.

Tiroid hasalığı gibi metobolizması hızlandıran ya da metabolizma rahatsızlığı bul

una kişilerin dudak dolgusunun daha hızlı erime imkanı bulunduğu unutulmamalıdır.

Dudak Dolgusu İçin Hangi Dolgu Tercih Edilmelidir?

Dudak dolgu işlemleri için birçok dolgu malzemesi kullanılsa da en uygun ve en sağlıklı olan hyalüronik asittir. Vücudumuzda doğal olarak bulunan bu madde, birçok dolgu uygulamasında kullanılır.

Her şeyden önce zaten vücudumuzda bulunan bir madde olduğundan herhangi bir yan etkisi bulunmaz. Dudaklar çok hareketli olduğu için de oldukça uygundur. Hyalüronik asit kendi içinde farklı türlere ayrılır.

Dudak bölgesi çok hareketli olduğu için diğer bölgelere uygulanan hyalüronik asit yeterince kalıcılık sağlamayacaktır. Bu yüzden genel olarak dudaklarda daha özel olarak geliştirilmiş, yarı akışkan ürünler tercih edilmektedir.

Dudak Dolgusu Acılı Bir İşlem Mi?  Dudak dolgusu acı verir mi?

Dudak dolgu acıtır mı veya acılı bir işlem mi diye merak ediyor olabilirsiniz. Öncelikle işlem öncesinde dudaklarınıza anestezik etkiye sahip bir krem uygulaması yapıldığı için işlem sırası

nda minimum acı duyacağınızı söyleyebiliriz.

Bu acı hissini basit bir sinek ısırığı olarak düşünebilirsiniz. Onun dışında işlem sonrasında da sadece iğnenin girdiği bölgelerde hafif bir acı hissi oluşabilir. Ancak bunlar hem geçicidir hem de ciddiye alınacak şeyler değildir.

Aşırı korkan hastalara diş doktorlarının uyguladığı dişçi bloğu uygulayıp krem dışında eksra olarak hiç hissetmeden de bu uygulamayı yapma imkanı bulunmaktadır.

Dudak Dolgusunun Yan Etkileri Var Mıdır?

Dudak dolgusu sırasında kullanılan hyalüronik asit daha önce de bahsettiğimiz gibi kişilerin vücudunda zaten olan bir maddedir. Bu yüzden de işlem sırasında herhangi bir yan etki veya zarar görülmez.

Tabi eğer dolgu malzemesi olarak bu madde kullanılırsa ancak böyle bir durumdan söz edebiliriz. Kalıcı dudak dolgusu olarak silikon kullanımı eskiden yapılan bir uygulamaydı.Kalıcı dudak dolgusu uygulama sonrası çok ciddi doku kayıpları ve sağlık problemleri yaşanma ihtimali mevcuttur.

Dudak dolgusu gibi risksiz ve zararsız bir uygulama bile yanlış ellerde büyük bir faciaya dönüşebilmektedir. Bu yüzden doğru bir klinik ve uzman, dikkat edilmesi gereken en önemli detaylardan biridir.

Kalıcı Dudak Dolgusu Neden Yapılır?

Kalıcı dudak dolgusu PERMALİP uygulaması dolgun dudakları seven ve sürekli dudak dolgu yaptırmak zorunda kalan kişiler için uygun bir uygulamadır.

Permalip dudak iç kısmından ince bir silikon materyal kalıcı olarak dudağa yerleştirilerek dolgun dudaklar elde edilen bir uygulamadır. Küçük bir cerrahi müdehale olduğu unutulmamalıdır.

Dudak Dolgusu Tedavisi Güvenli Mi?

Hyaloronik asit dolgular doğru uygulama yapılması koşuluyla çok düşük riskli uygulamalar sınıfındadır.

Doğal Dudak Dolgusu Yaptıranlar

Doğal dudak dolgu uygulamasında dudak çerçevesi aşırı büyütülmeden dudak kontürleri hafifçe beliginleştirilerek yapılır. Bu uygulama ile sanki dudağınızda sürekli ruj olan halinde olan şekil oluşacaktır.

Ancak ruh uygulama sonrası oluşan dolgunluk sizi tatmin etmiyorsa kaşın dudakları seviyorsunuz demektir. Bu ayrımı iyi yapılıp uygulama öncesi hekiminiz ile konuşanız uygulama sonuçlarından tatmin olmanız açısından önemlidir.

Dudak Dolgusu Fiyatları 2024

Dudak dolgu fiyatları birçok etmene göre değişebilmektedir. Kişilerin dudağına uygulanacak olan dolgu miktarına yani cc’si, dolgu kalitesine ve yapılacak ekstra işlemlere göre fiyatlandırma yapılır.

Bu konuda kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli durum, kesinlikle uygun fiyatlı yapan ancak güvenilir olmayan yerlerden uzak durmaları gerektiğidir. Aksi takdirde çok ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalmaları muhtemeldir.

Dudak dolgusu fiyatları 2024 yılında ne durumda ve genel olarak işleme dair merak ettiğiniz her şey için bizlere ulaşabilir veya kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz. Dudak dolgusu fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşın.

-YÜZ
-MEME
-VÜCUT
-DOLGU
-CİLT
-SAÇ EKİMİ