Project Description

Burun Estetiği(Rinoplasti)

Rinoplasti burun sekil bozukluğunu düzeltmek amacıyla yapılan cerrahi işlemdir. Estetik cerrahi’de en çok yapılan operasyondur. Rinoplastinin hedefi yüzün diğer özellikleriyle uyum sağlamak üzere burnun estetik olarak düzeltilmesidir..Rinoplasti adı altında yapılan bu işlemde ayrıca hastanın nefes almasını engelleyen kemik ve kıkırdak eğrilikleri( Deviasyon ameliyatı) düzeltilmektedir. Eğer burnunuzda göze hoş gözükmeyen bir kemer varsa, burnunuzun uç kısmı aşırı derecede sarkıksa veya burnunuzun fazla kalın veya ince olmasından ötürü burnunuz yüzünüzün geri kalanıyla orantısız görünüyorsa, rinoplasti bu sorunların aşılması için mükemmel bir çözümdür. Rinoplasti (burnun yeniden şekillendirilmesi) görünümünüzü değiştirerek özgüveninizi arttırabilir ve sağlığınıza olumlu yönde katkıda bulunabilir.

 

Burun estetiği ameliyatı ile;

 • Burununuzu küçültebilir, büyültebilir varsa kemerinizi aldırabilirsiniz.
 • Burun deliklerinizi küçültüp, burun ucu düşük ise kaldırabiliyoruz. Özellikle karşıdan bakışta burun ucu çok geniş ve dağınık duruyor ise daraltabiliyoruz.
 • Tam tersi karşıdan bakışta burun ucu dar ise, bir nevi mandalla sıkılmış gibi ise genişletebiliyoruz.
 • Ucu aşırı kalkık domuzcuk burnu gibi ise normal kalkıklığına indirebiliyoruz.
 • Burun çok uzun ise kısaltabiliyoruz, çok kısa ise de uzatabiliyoruz.
 • Eğik ve çarpık ise düzeltebiliyoruz.

Burun estetiği bayanlarda gelişim hızına göre 16-17 yaşlarında erkeklerde ise 17-18 yaşlarında yapılabilir. Bunlar dışında travma nedeniyle burunda kayıp oluşanlarda ve doğumsal anomalisi olanlarda (yarık dudak-damak, burunda hemangiom vb) çok daha erken yaşlarda burun estetiği ameliyatı yapılabilir.

Estetik burun ameliyatı, genel anestezi almasında bir engel olmayan sağlık durumunda ve hormonal durumunda bir değişim, olumsuzluk olmayan kişilerde yapılabilir. Söz konusu ameliyat için uygunluğunuzu doktorunuza danışarak tespit edebilirsiniz.

Burun ameliyatlarında birbirinden farklı bir çok yöntem bulunmamaktır. Sadece açık ve kapalı burun estetiği ameliyatı şeklinde 2 yöntem cerrahların kullandığı teknikler arasında yer alır. “Peki hangisinin tercih edilmesi doğru olacaktır“ sorusunun cevabını ise yöntemlerin avantaj ve dezavantajlarını hastaya açıkladıktan sona belirtmek gerekir.

Hasta için göz açıp-kapama süresinde biten bu ameliyat cerrah için burundan buruna değişmekle beraber 2 ile 4 saat arası (ortalama 3 saat) sürer. Aslında bu soruyu ‘ameliyat burun ne zaman içime sinerse o zaman biter’ olarak cevaplamak doğru olacaktır. Önemli olan süreden ziyade daha iyi ve çekici görünen, aynı zamanda iyi nefes alan bir burun amacına ulaşabilmektir.
Operasyon sonrası hafif şekilde hissedilen ağrı olmaktadır. Şişlik ve özellikle de gözaltında morluk olması normaldir. Ancak buralarda da ağrı şiddetli bir şekilde hissedilmez.
Eskiden ameliyat sonrasında burnun içine tampon kullanılmaktayken artık ‘ içi oluklu – dolayısıyla nefes almayı mümkün kılan- silikon kalıp kullanılmaktadır. Burnunuzu iyi nemlendirdiğinizde bu silikonun çıkarılması çok kolay olmaktadır. Silikonun burnunuzda 3-4 gün kalması yeterli olmaktadır.
Bu ameliyatla sadece burun şekli değil ihtiyacı olan hastalarda nefes almaya engel olan havayolu problemleride düzeltilmektedir
 • İlk hafta hastalarımızın çalışmadan istirahat etmelerini istiyoruz. Bu süre zarfında burnun darbe almadan korunması sağlanmalıdır.
 • Burnun üzerine yatılmamalı, duş alırken boynun yukarı kısmına su değmemesine özen gösterilmelidir. Saçlar ayrı olarak yıkanmalı ve baş geriye doğru yatık vaziyette dikkatlice su tutulmalıdır.
 • Diş fırçalama işleminde dişlere baskı uygulayarak değil, hafif bir şekilde fırçalanlanmalıdır.
 • İlk hafta sonunda hasta burnundaki bantlar ile iş başı yapabilir, ancak ağır kaldırması tavsiye edilmez.
 • Yine ilk 3 gün burun içi yaralarının iyileşmesi için hastalarımız sigara içmemesini önermekteyiz.
 • İlk 30 gün boyunca burun estetiği ameliyatı olan hastalarımız güneş gözlüğü dahil herhangi bir gözlük kullanmaması gerekmektedir.